۶ دلیل برای استفاده از کتل بل در برنامه تمرینی

0

قبل از اینکه به این فکر کنید که چرا باید از کتل بل استفاده کنید باید بدانید که این ابزار چیست. کتل بل یا دمبل روسی یک وزنه گوی مانند است که در قسمت بالای آن دسته ای وجود دارد. اگر می خواهید با یک ابزار همزمان هم ظرفیت هوازی و هم قدرت خود را افزایش دهید حتماً از این وسیله در برنامه های تمرینی خود استفاده کنید. اگر شما این وزنه های دسته دار را در باشگاه دیده اید، اما نمی دانید که از آن ها برای چه کاری استفاده کنید، این مطلب فیت لیدی را تا انتها دنبال کنید.

۱ . کتل بل می تواند یکی از ابزارهای تمرینات فانکشنال باشد.

تمرینات فانکشنال به معنی تمرینات عملکردی برای ورزشکاران، افراد اسیب دیده و یا حتی افراد مسن است. کتل بل می تواند به عنوان یکی از ابزارهای کاربردی در تمرینات فانکشنال استفاده شود.

۲ . تمربن با کتل بل شما را برای انجام فعالیت های روزانه آماده تر می کند.

تمرین کردن با کتل بل، می تواند بسیار راحت تر به فعالیت روزانه شبیه سازی شود. به این معنی که از عضلات شما به همان نحوی که در فعالیت های روزانه از آنها استفاده می کنید، کار می کشد. کار هایی مانند: بلند کردن یک نوزاد، حمل کردن کیف لپ تاپ، بالا بردن یک وسیله سنگین و یا حمل خرید های زیاد. اگر چرخاندن و یا تاب دادن یک دمبل به اطراف کار خطرناکی به نظر می رسد شما با نگه داشتن دستگیره های کتل بل بدون ترس این کار را انجام می دهید. شما در طول روز بارها پیش می آید که وسایل مختلف را تاب می دهید یا می چرخانید.

۳ . کتل بل به رشد عضلات کمک می کند.

یکی از اشکالات اساسی که تازه کار ها در تمرین با کتل بل مرتکب می شوند، نداشتن یک مربی آگاه به نحوۀ اجرای تمرین با این ابزار است. یک مربی با دانش و تجربه کافی می تواند به شما کمک کند که فرم درست استفاده از این ابزار را یاد بگیرید. قطعاً می توانید کتل بل را در حالی که اسکوات می زنید در دستانتان نگه دارید، اما تمریناتی که پیچیده تر هستند نیاز به یک ناظر دارد تا حرکات به درستی آموزش داده شود.

مطمئن شوید که قبل از شروع  تمرین کاملاً بدنتان را گرم کرده باشید. گرم کردن صحیح بدن قبل از هر تمرینی لازم است، اما زمانی که یک گوی آهنی را به اطراف می چرخانید این کار مهم تر هم می شود. معمولاً در بخش گرم کردن اختصاصی پیش از تمرین با کتل بل توصیه می شود از تمرینات پرتابی در اندام ها استفاده شود.

۴- با تمرینات کتل بل در زمان کم تری وزن بیشتری از دست خواهید داد.

کتل بل

تمرین کردن با کتل بل می تواند تمام بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد، به ویژه اگر تمریناتی که انتخاب می کنید تا با این ابزار انجام دهید چند مفصلی باشند. با حرکات پویایی که همه ی عضلات بدنتان را درگیر می کنند در طول تمرین کالری بیشتری می سوزانید. تمرین با این ابزار با دویدن یک مایل در ۶ دقیقه برابر است. بر مبنای یافته های محققان دانشگاه ویسکانسین، که کالری مصرفی یک تمرین شدید با کتل بل را اندازه گیری کردند، به این نتیجه رسیدند که آزمودنی ها ۲۰ کالری در دقیقه سوزاندند که به عبارتی برابر است با ۴۰۰ کالری در یک تمرین ۲۰ دقیقه ای.

۵- کتل باعث قوی شدن بدن و عضلات می شود.

خانم ها ممکن است از بلند کردن دمبلهای سنگین ترس داشته باشند اما خیلی راحت تر از کتل بل های سنگین در تمرینات خود استفاده می کنند. وقتی برای تمرینات پایین تنه می خواهید از کتل بل استفاده کنید، می توانید وزنه های سنگین تری انتخاب کنید.  اما زمانی که می خواهید تمرینات بالاتنه انجام دهید چاره ای جز استفاده از وزنه های سبک تر نخواهید داشت. بعد از مدتی استفاده از کتل بل متوجه می شوید که چقدر قدرتتان برای بلند کردن دمبل برای حرکاتی مثل پرس سینه و پرس سرشانه افزایش پیدا کرده است.

۶ . عضلات مرکزی شما را قوی می کند.

استفاده از تمرینات چند مفصله که چندین گروه از عضلات رادرگیر می کند، باعث می شود بخش مرکزی بدن نیز درگیر شود. هنگام استفاده از کتل بل تکنیک مناسب در اجرای تمرینات بسیار مهم است. پس اگر احساس می کنید امروز خسته اید و همین باعث شده که تکنیک شما افت کند، تمرین را متوقف کرده و کمی استراحت کنید.

اولین چیزی که باید همواره به خاطر داشته باشید، این است که پشت خود را صاف نگه دارید و عضلات شکمی را در هنگام اجرای حرکات سفت کنید. اگر در هنگام اجرای حرکت احساس کردید پشتتان گرد شده و تکنیکتان اشتباهاست ممکن است وزنه ای که انتخاب کرده اید سنگین باشد پس از وزنه سبک تر استفاده کنید.

اگر شما هم درباره کتل بل نظر یا تجربه‌ای دارید، حتماً از طریق قسمت نظرات زیر همین مطلب یا در اینستاگرام فیت لیدی با ما در میان بگذارید.

از اولین سال های فعالیتم به عنوان فیزیولوژیست ورزشی و مدرس علم تمرین، هر روز با باورهای نادرست زیادی در زمینه تناسب اندام سر و کار داشتم. این موضوع باعث شد تا دغدغه و هدف اصلی من تغییر نگرش زنان و دختران سرزمینم در زمینه ورزش، تغذیه و تناسب اندام باشد. این دغدغه دلیل اصلی راه اندازی فیت لِیدی بود و خوشحالم بعد از چند سال تلاش، امروز با یک تیم علمی و با تجربه از بانوان در خدمت همه بانوان سرزمینم هستیم.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید