۵ فایده شگفت انگیز یوگا برای سلامتی

0

چرا این روزها یوگا اینقدر محبوب شده است؟ فواید یوگا چیست که افراد زیادی امروزه این ورزش را در برنامه تمرینی خود قرار می دهند. اول از همه باید بدانید یوگا مجموعه‌ای از حرکات کششی است که شما با تکنیک های تنفس انجام می‌دهید. شما در هر سنی که باشید و با هر سطح از آمادگی جسمانی می توانید در کلاس های مخصوص به خودتان شرکت کنید. شاخه های زیادی از یوگا وجود دارد. همه سبک های یوگا می توانند به تعادل بدن، ذهن و روح شما کمک کنند.

از فواید یوگا کاهش استرس است

برخی از سبک های یوگا از شدت بالایی برخوردارند. اما برخی دیگر از سبک ها آرامش بخش و مراقبه هستند. مهم نیست که کدام نوع را انتخاب می کنید، یوگا یک روش عالی برای کشش و تقویت بدن، تمرکز ذهن و آرامش روح شما است. در این مطلب شما را با ۵ فایده یوگا آشنا می کنم.

افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن

اخیراً یک تحقیق در نروژ نشان داد که تمرینات یوگا باعث تغییراتی در عملکرد ژن ها می شود. نتیجه آن تحقیق نشان داد یوگا باعث افزایش ایمنی در سطح سلولی می گردد. این تغییرات مثبت در ایمنی بدن در گروهی که تمرین یوگا انجام داند بیشتر از گروهی بود که برای گردش در طبیعت رفته بودند و به موسیقی های آرامش بخش گوش می دادند. محققان معتقدند که حتی وقتی شما در کلاس های یوگا با شدت پایین هم شرکت می کنید باز هم به بهبود سیستم ایمنی شما کمک میکند. زمانیکه شما بهتر نفس بکشید، انعطاف پذیری بدنتان افزایش یابد و گردش خون بهتری داشته باشید به عبارتی اعضای بدن شما نیز بهتر عمل می کنند. افزایش سیستم امنی یکی از فواید یوگا می باشد.

بهبود میگرن و سردرد های مزمن

تحقیقات نشان داده است که مبتلایان به میگرن پس از سه ماه تمرین یوگا تعداد دفعات کمتری از حمله های میگرنی گزارش کرده اند. علت دقیق میگرن هنوز کاملا مشخص نشده است. اما برخی عوامل مثل ترکیبی از فشار های روانی و فیزیکی می توانند بر میگرن و سایر مشکلات روانی و جسمانی تاثیرگزار باشند.

یک نمونه از فشارهای فیزیکی که این روزها می تواند برای همه مشکل ساز شود، وضعیت نادرست استفاده از کامپیوتر و یا موبایل است. بالا دادن شانه ها، خم کردن  یا پایین آوردن سر و جلو بردن گردن باعث تنش بیش از حد عضلات ذوزنقه‌ای و کش آمدن گردن می شود. وضعیت قرارگیری نامناسب سر به سمت جلو در استفاده از موبایل و کامپیوتر باعث عدم تعادل در عضلات می شود. در نتیجه در برخی افراد این وضعیت در طولانی مدت می تواند موجب سردرد شود. یوگا با بهبود وضعیت بدنی و قامت این عامل سردرد را از بین می برد. کسانیکه از سردردهای خود شکایت داشتند و طولانی مدت به این ورزش پرداختند  بهبود میگرن را از فواید ورزش یوگا می دانند.

         بیشتر بخوانید: ۷ حرکت کششی عالی برای درمان گردن درد ناشی از کار با کامپیوتر

بهبود وضعیت جنسی

مطالعات علمی نشان دادند از دیگر فواید یوگا می توان به بهبود وضعیت جنسی اشاره کرد. تحقیقات نشان داده است که ۱۲ هفته تمرین یوگا می تواند میل، وضعیت، اعتماد به نفس و ارضای جنسی را هم برای خانم ها و هم برای آقایان بهبود ببخشد. در حقیقت یوگا باعث افزایش جریان خون در ارگان های جنسی شده و به بهبود کیفیت رابطه جنسی کمک خواهد کرد.

بهبود کیفیت خواب

فواید یوگا در بهبود وضعیت خواب

محققان دانشگاه هاروارد دریافتند که هشت هفته تمرین یوگا به صورت روزانه به طور بسیار ویژه ای به مشکل بی خوابی افراد کمک می کند. تحقیقی دیگر، نشانگر تاثیر تمرینات دو بار در هفته ی یوگا در بیمارانی بود که از سرطان نجات یافته بودند. یوگا باعث شد که این افراد کم تر احساس آسیب دیدگی و خستگی کنند و خواب بهتری داشته باشند. به گفته ی یکی از پژوهشگران، این امر می تواند به دلیل توانایی یوگا در کمک به افراد برای کنترل استرس باشد. مشکلات خواب با اضطراب و نگرانی همراه است. سر شما شروع به گیج رفتن می کند و نمی دانید که چه طور آرام شوید. تمرین های تنفس و ذهنی باعث می شوند تا ذهن شما آرام شود و این گونه خواب شما بسیار بهتر خواهد شد. بهبود کیفیت خواب و در نتیجه افزایش سطح انرژی در طول روز از دیگر فواید یوگا است.

کنترل اشتها

تحقیقات یک دانشگاه در واشنگتن نشان داده است که بین تمرین یوگا و انتخاب بهتر در غذاها ارتباط وجود دارد. با آگاهی از تنفس، تمرین یوگا باعث تقویت ارتباط بین ذهن و بدن می شود. این آگاهی می تواند به شما کمک کند تا با احساسات مربوط به اشتیاق زیاد به خوردن غذا مقابله کنید. تمرینات تنفسی یوگا می توانند به شما کمک کنند تا آرام تر شوید و در هنگام داشتن اشتیاق فراوان به غذا انتخاب های بهتری داشته باشید. از دیگر فواید یوگا می توان به کنترل اشتها اشاره کرد.

اگر این مطلب مورد پسند شما بود، حتماً اینستاگرام فیت لیدی را دنبال کنید تا از تازه ترین مطالب ما آگاه شوید.

بیشتر بخوانید: ۵ دلیل برای اینکه چرا هر چقدر ورزش می کنید لاغر نمی شوید!

از اولین سال های فعالیتم به عنوان فیزیولوژیست ورزشی و مدرس علم تمرین، هر روز با باورهای نادرست زیادی در زمینه تناسب اندام سر و کار داشتم. این موضوع باعث شد تا دغدغه و هدف اصلی من تغییر نگرش زنان و دختران سرزمینم در زمینه ورزش، تغذیه و تناسب اندام باشد. این دغدغه دلیل اصلی راه اندازی فیت لِیدی بود و خوشحالم بعد از چند سال تلاش، امروز با یک تیم علمی و با تجربه از بانوان در خدمت همه بانوان سرزمینم هستیم.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید