چرا گن و شکمبند لاغری تاثیری بر آب شدن چربی شکم و پهلو ندارند؟

0
شکمبند لاغری

گن و شکمبند لاغری یکی دیگر از راه های آسان برای کاهش وزن است. با توجه به تبلیغات به نظر می رسد برای آب کردن چربی های شکم و پهلو عالی باشند. اما تردیدهای زیادی در این باره وجود دارد.

در تبلیغات گفته می شود که این محصولات با افزایش جریان خون، دمای بدن و با اعمال لرزش یا جریان الکتریکی چربی شکم و پهلو را از بین می برند. حتی ادعا می کنند که باعث سفت شدن عضلات در این نواحی می شوند.

اما آیا به راستی شکمبندهای لاغری در کاهش وزن موثرند؟

در این مطلب فیت لیدی به انواع شکمبندهای لاغری، نحوه عملکرد و میزان اثرگذاری آنها می پردازیم. پس از خواندن این مطلب نظر شما به طور کلی درباره کاهش وزن با شکمبند لاغری تغییر خواهد کرد.

از آنجایی که این مطلب با کاهش وزن مرتبط است پیشنهاد می کنیم مطلب شاخص توده وزنی (BMI) را نیز در فیت لیدی بخوانید.

شکمبند لاغری چیست؟

شکمبندهای پهن و کشی هستند که مانند گن به دور شکم و کمر پیچیده می شوند. معمولاً   دارای بست های قابل تنظیم هستند تا به راحتی برای دور کمر هر فرد اندازه بشوند. شکمبند لاغری نیز از جمله محصولاتی هستند که ادعای کاهش وزن به روشی راحت و بی دغدغه را دارند.

حتما در سالن های ورزشی و پارک متوجه افرادی که زیر لباس ورزشی گن یا شکمبند لاغری بسته یا پلاستیکی به دور شکم پیچیده اند شده اید. بسیاری از خانم ها بعد از سزارین نیز، برای رها شدن از دست چربی های شکم و پهلو به سراغ شکمبند لاغری می روند.

انواع گن و شکمبند لاغری

شکمبند لاغری، شکمبند چربی سوز و شکمبند کاهش وزن، همگی یک چیز هستند. هدف از عرضه تمام این شکمبندها کاهش چربی های شکم و پهلو است. چرا که چربی در این قسمت ها زودتر از سایر قسمت های بدن تجمع می یابد. اما می توان این محصولات را بر اساس نحوه عملکردشان به این شکل تقسیم بندی کرد:

1) شکمبند ساده

این مدل شکمبند لاغری باندهای پهن کشی مانند گن هستند که به دور شکم و پهلوها پیچیده می شوند. این مدل شکمبند با اعمال فشار به توده چربی و عضلات باعث فشرده شدن بافت در این ناحیه می شوند. در نتیجه این فشرده شدن در ظاهر متوجه کاهش سایز خواهید شد اما چربی از دست نرفته است.

باید ببینیم این کاهش سایز تا چه اندازه واقعی است و آیا قابل بازگشت است؟ آیا این ادعا توسط علم نیز تایید می شود؟

جنس این شکمبندها معمولاً   از پارچه پلیمری به نام “نئوپرین”، نایلون و اسپندکس است. نئوپرین در تولید لباس غواصی کاربرد دارد. این مواد همگی از خانواده عایق ها هستند. به این ترتیب مانع تبادل گرما بین بدن و محیط بیرون می شوند.

بدن از طریق تعریق گرمای داخلی خود را متعادل می کند. به اینصورت که با تبخیر شدن عرق از روی پوست بدن خنک می شود. زمانیکه با لایه عایق جلوی تبخیر عرق گرفته شود بدن همچنان گرم می ماند، که منجز به تعریق بیشتر می شود.

بنابراین کاهش وزن و سایز احتمالی ناشی از آب از دست رفته بدن است نه چربی سوزی! با نوشیدن مجدد آب تمام این تغییرات به حالت اول خود باز میگردد.

2) شکمبند الکتریکی محرک عضلات شکم (EMS)

این مدل شکمبند لاغری را شکمبند ویبراتور هم می نامند که درون خود چند پد الکتریکی دارند. ادعای تولید کنندگان این است که این پدها با اعمال لرزش الکتریکی و باعث سفت شدن ناحیه شکمی می شوند. مانند حالتی که تمرین دراز و نشست انجام می دهیم. سرعت عملکرد این مدل بیشتر از شکمبندهای ساده است.

در معرفی این شکمبندهای گفته می شوند که باعث انقباض عضلات شکمی می شوند. و با اعمال گرما متابولیزم را در ناحیه شکمی افزایش و منجر به چربی سوزی می شوند.

این شکمبندها دارای یک دستگاه کنترل برای افزایش و کاهش سرعت لرزش هستند.

حتماً بخوانید: ورزش EMS چیست؟ کاهش وزن و چربی سوزی سریع با ای ام اس!

3) شکمبند لاغری کاهش دهنده اشتها

در تبلیغ این شکمبندها گفته می شود که با مسدود کردن ارسال پیام گرسنگی به مغز اشتها را کاهش می دهند. تئوری طراحی این محصول این است که هر چه کمتر احساس گرسنگی کنید، کالری کمتری مصرف می کنید. بنابراین با این روش وزن شما کم خواهد شد.

4) شکمبند سونا

شکمبند سونا نیز از انواع شکمبند لاغری است که با ایجاد گرما در اطرف شکم و پهلوها عمل می کند. لازم به توضیح مجدد نیست که گرما و تعریق فقط باعث از دست رفتن آب بدن می شوند نه چربی.

برای آشنایی بیشتر با باورهای اشتباه درباره سونا این مطلب فیت لیدی را حتما بخوانید.

نحوه عملکرد شکمبندهای لاغری

شکمبند لاغری عملکردی سطحی دارد و اثر آن موقت است. اگر شما هر لایه ضخیمی غیر از شکمبند لاغری را هم بپوشید، عرق می کنید. با از دست رفتن آب بدن اندکی از وزن شما کاسته می شود. این کاهش وزن به معنی چربی سوزی نیست و با نوشیدن آب به سرعت قابل بازگشت است.

دلیلی که افراد به سراغ این محصولات می روند چربی سوزی موضعی در ناحیه شکم و پهلوهاست. اما باید بدانید که چربی های بدن به صورت موضعی نمی سوزند. بدن چربی های ذخیره خود را به صورت سراسری و از کل بدن برای تامین انرژی مورد نیاز برای فعالیت ها می سوزاند.

“چرا چربی سوزی موضعی امکان پذیر نیست” را در فیت لیدی بخوانید.

اما در مورد انواع الکتریکی و ویبراتور که با عبور جریان الکتریکی از عضلات باعث انقباض و گرم شدن آن می شوند. اغلب تصور می شود چون جریان الکتریکی در فیزیوتراپی به کاهش درد و بازتوانی کمک می کند این شکمبندها نیز موثر و مفیدند. اما اشتباه دقیقاً  همینجاست؛ در فیزیوتراپی امواج الکتریکی اعصاب را هدف قرار می دهند در صورتیکه که شکمبندهای لاغری الکتریکی عضلات را هدف قرار می دهند.

در واقع ویبراتورهایی مانند EMS برای بیماران با زندگی نباتی است که قدرت تحرک ندارند. این سیستم های ویبراتور به آنها کمک می کند تا از آتروفی عضلات جلوگیری شود. به زبان ساده فقط جلوی بدتر شدن تحلیل عضلات را می گیرند و تاثیری در عضله سازی ندارند.

افراد هنگام استفاده از شکمبند لاغری ویبراتور احساس خوبی نیز ندارند. هرچند عبور جریان الکتریکی از عضله یا وبراتور درد ندارد اما نه احساس خوشایندی دارد و نه به اندازه تمرینات کار شکم موثر است.

آیا شکمبند لاغری فوایدی هم دارد؟

در حقیقت شکمبند لاغری اثراتی دارد اما همانطور که گفته شد یا موقت و برگشت پذیراند، یا روی افراد معدودی تاثیرگذارند. در صورتیکه با یک رژیم غذایی اصولی و تمرینات ورزشی هدفمند می توان نتایج بسیار بهتر و ماندگارتری گرفت.

در واقع تاثیرات شکمبندهای لاغری آنقدر ارزشمند نیستند که از آنها با عنوان فواید یاد کنیم. غیر از کاهش وزن سریع که حاصل از دهیدراته شدن بدن است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. افزایش جریان خون
 2. حمایت از کمر
 3. کمک به بهبود قامت

البته برای هر یک از این اثرات بهتر است به متخصص مربوط مراجعه کنید. به عنوان مثال اگر کمردرد دارید تا زمانی که علت آن توسط پزشک مشخص نشود لزوما بستن این شکمبندها به شما کمکی نخواهد کرد.

یا درباره افزایش جریان خون؛ لزوماً افزایش جریان خون به ناحیه شکم باعث چربی سوزی نمی شود. چربی سوزی ترکیبی از عوامل فیزیولوژیک و بیوشیمیایی پیچیده است. درست است که جریان خون به ناحیه شکم افزایش می یابد اما چربی سوزی در آن قسمت را تضمین نمی کند. چرا که بافت عضلانی در آن ناحیه نیز باید به سازگاری های لازم برای برداشت اکسیژن و چربی از جریان خون رسیده باشد.

تنها راه رسیدن به این سازگاری ها تمرینات ورزشی هدفمند و ادامه دار است. فعالیت ورزشی در دراز مدت با بهبود سیستم قلبی عروقی خون رسانی به بافت را ارتقا می دهد. از طرف دیگر با ایجاد سازگاری در بافت ها باعث افزایش توانایی برداشت اکسیژن و سوزاندن چربی می شود.

عوارض استفاده از شکمبند لاغری

علاوه بر اینکه شکمبندهای لاغری اثرات ارزشمندی در لاغری و چربی سوزی ندارند، می توانند مشکلاتی را نیز به دنبال داشته باشند. مانند:

1) مشکلات پوستی

بستن شکمبند لاغری دور کمر برای مدت طولانی  می تواند پوست این نواحی را تحریک کند. تعریق و دمای زیاد منجر به قرمز شدن پوست می شود. از طرف دیگر پوست با شکمبند عایقبندی شده و در معرض تهویه هوا قرار ندارد. این موارد منجر به حساسیت پوستی می شوند که علایم آن به شرح زیر است:

 • قرمز شدن پوست
 • خارش پوست
 • آکنه
 • سوزش پوست و تاول

2) دهیدراته شدن بدن

همانطور که گفته شد کاهش وزن حاصل از شکمبندهای لاغری نتیجه تعریق و از دست رفتن آب بدن است. از دست رفتن آب بدن را دهیدراته شدن می نامند که باید با نوشیدن آب جبران شود. دهیدارته شدن درجات کم تا شدید دارد که می تواند مشکلات جدی در پی داشته باشد. علائم دهیدراته شدن متوسط به قرار زیر است:

 • خشک شدن دهان
 • خواب آلودگی
 • کاهش حجم ادرار
 • سردرد
 • خشکی پوست
 • سرگیجه

در صورت مشاهدۀ این علائم باید سریعات آب نوشید. درجات شدید دهیدراته بودن بدن می تواند مشکلات جدی تری را به دنبال داشته باشد.

3) اختلال در عملکرد اندام های داخلی

یکی از نگرانی ها درباره استفادۀ مداوم از شکمبندهای لاغری تاثیری است که بر اندام های درونی مانند دستگاه گوارش می گذارد. دلیل این نگرانی فشار مداومی است که شکمبندها به اندام های ناحیه شکمی وارد می کنند. ناحیه شکمی شامل اندام های مهمی از قبیل ریه ها، کبد، کلیه ها، معده و …  می شود. تحت فشار بودن این اندام ها می تواند مشکلات زیر را در پی داشته باشد:

 • فشرده شدن دنده های قفسه سینه
 • جابه جایی اندام های درونی
 • سوزش معده و سوء هاضمه
 • ضعف و بیهوشی ناشی از عدم دریافت اکسیژن کافی

4) افزایش دمای بدن

بستن شکمبندهای لاغری با افزایش دمای بدن میزان تعریق را بیش از حد طبیعی بالا می برد. همانطور که می دانید تعریق و تبخیر عرق از روی پوست سیستم بدن برای متعادل کردن دما است. افزایش تعریق به از دست رفتن آب بدن و کاهش وزن موقت که هدف این شکمبندها است می انجامد. اما هیچ تاثیری بر کاهش دمای بدن نخواهد داشت. چرا که شکمبند مانند عایق عمل کرده و از تبخیر و در نتیجه دفع گرما ممانعت می کند.

همچنین اگر در روزهای گرم از شکمبند لاغری استفاده کنید، خطر افت انرژی و سکته قلبی را افزایش می دهد. این دو مورد از عواقب جدی افزایش دمای بدن در اثر بستن شکمبندهای لاغری اند.

5) به هم خوردن تعادل الکترولیت های بدن

الکترولیت ها به مواد معدنی گفته می شود که در بدن نقش بسیار مهمی در انتقال پیام های عصبی و انقباض های عضلانی دارند. بدن از طریق کاهش یا افزایش تعریق و ادرار وضعیت الکترولیت ها را متعادل می کند.

افزایش دمای بدن و عایق شدن پوست توسط شکمبند منجر به تعریق بیش از حد می شود. همین مساله تعادل الکترولیت ها را به هم می زند که گرفتگی عضلانی را به همراه دارد.

در صورت احساس گرفتگی در عضلات باید سریع شکمبند را باز و نوشیدنی ورزشی حاوی الکترولیت یا آب نارگیل مصرف کرد.

خلاصۀ کلام

گن ها و شکمبندهای لاغری چیزی بیشتر از یک فریب تبلیغاتی نیستند. اینکه یک جا بنشینیم و وزن کم کنیم کار راحتی به نظر است. این صنعت بیلیون دلاری هم با همین ادعا توانسته افراد زیادی را فریب دهد.

به یاد داشته باشید که هیچ راه میانبری برای داشتن بدنی سالم و متناسب وجود ندارد. برای کاهش وزن باید از یک رژیم اصولی و برنامه ورزشی هدفمند استفاده کنید که هر دو متناسب با ویژگی های فردی هر شخص تجویز شده باشند.

شکم و پهلو نیز درست مانند بازو و پاها عضله دارند. اما چون زیر لایه چربی هستند متوجه آنها نمی شوید. کافی است با تمرینات ورزشی عضلات این نواحی را تقویت کنید .

به جای خریدن شکمبندهای لاغری، پول خود را صرف عضویت در باشگاه کنید.

استفادۀ از انواع گن و شکمبند لاغری شاید اثرات ناچیز و کوتاه مدتی داشته باشند. اما با برنامه غذایی و تمرینات ورزشی می توان اثرات بهتر و ماندگارتری را تجربه کرد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید