راز لاغری و چربی سوزی شکم و پهلو با حلقه هولاهوپ!

9
چربی سوزی شکم و پهلو با حلقه هولاهوپ و تجربه لاغری با حلقه زدن

حدس میزنم از جایی درباره تجربه لاغری با حلقه زدن شنیده اید و تمایل دارید، این حرکت ورزشی را امتحان کنید. شاید هم در مسیر لاغری و تناسب اندام، روش ها و ابزارهای مختلفی را امتحان کرده اید و ناامیدانه حالا این بار، نوبت به تست حلقه زدن رسیده است. اما آیا راز چربی سوزی شکم و پهلو با حلقه هولاهوپ را می دانید؟

همه از چربی های شکم و پهلو نفرت دارند و به دنبال روش های مختلفی برای از بین بردن آن هستند. از حلقه زدن که در بین بانوان بسیار محبوب است، به عنوان یکی از روش های لاغری و چربی سوزی شکم و پهلو یاد می شود. امکان استفاده از این وسیله ورزشی در خانه، محبوبیت آن را نزد بانوان به خصوص بانوان خانه دار، دوچندان کرده است.

در این مقاله فیت لیدی، به بررسی ادعای تجربه لاغری با حلقه زدن و نکات مهمی درباره چربی سوزی شکم و پهلو با حلقه هولاهوپ می پردازم و به پرسش های اساسی درباره اثربخشی این ابزار ورزشی پاسخ خواهم داد.

حلقه هولاهوپ چیست و از کجا آمده است؟

در جریان المپیک یونان باستان، ورزشکاران از حلقه‌هایی از جنس چوب درخت‌ بامبو، برای سرگرم کردن مردم ‌استفاده می‌کردند. با وجود گذشت صدها سال، هنوز این حلقه ها در بین مردم استفاده می شود اما اینبار با هدف تناسب اندام. در گذشته این حلقه ها از بید، چوب خیزران، انگور و گیاهان سخت، ساخته می شدند، اما امروزه از لوله‌های پلاستیکی برای ساخت آنها استفاده می‌شود.

هولاهوپ به تدریج در سالن‌های ورزشی و کلاس‌های ایروبیک جا باز کرد و از آن برای انجام حرکات‌ چرخشی دور کمر، شکم، ران، بازو و… استفاده می‌شود.

خیلی ها در کلاس های آمادگی جسمانی از حلقه های هولاهوپ استفاده می کنند و خیلی از زنان نیز در منزل به تمرینات چرخشی کمر با حلقه زدن می پردازند.

هدف اصلی افرادی که از این وسیله ورزشی محبوب استفاده می کنند، لاغری موضعی و چربی سوزی شکم و پهلو است.

سایز، وزن و انواع حلقه هولاهوپ

حلقه هولاهوپ در سایز های متفاوتی موجود است. اگر اندازه آن متناسب با سن فرد، توانایی به چرخش درآوردن و حفظ تعادل نباشد، به حلقه بی‌مصرفی تبدیل می‌شود که نمی توان از آن استفاده کرد.

به تناسب جثه‌ فردی که می‌خواهد از این وسیله استفاده کند، حلقه های متفاوتی وجود دارد. حلقه های هولاهوپ‌ مخصوص کودکان‌ با قطر ۷۱ سانتی‌متر و ویژه‌ بزرگسالان‌ به قطر ۱۰۲ سانتی‌متر در بازار موجود است.

وزن حلقه های نیز متفاوت است. بعضی از انواع حلقه ها سنگین تر هستند و ضربه بیشتری به شکم و پهلو وارد می کنند اما این به معنی چربی سوزی بیشتر شکم و پهلو با حلقه هولاهوپ سنگین تر نیست!

اندازه بعضی حلقه های هولاهوپ می‌تواند با برداشتن یا اضافه کردن حلقه‌های اتصالی تغییر کند؛ اما برخی غیرقابل تغییر هستند و در صورت خرید سایز نامناسب، بی فایده می شوند.

حلقه لاغری یا هولاهوپ مناسب سنین مختلف به شرح زیر می باشد:

  • برای کودکان تا سن ده سالگی، اندازه کوچک هولاهوپ مناسب است.
  • ۱۰ تا ۱۴ سال: برای‌ این رده سنی، اندازه متوسط مناسب است.
  • ۱۴ سال به بالا: اندازه بزرگ مناسب این رده سنی است.

 هولاهوپ نیز از نظر کاربرد انواع مختلفی دارد مانند:

  • هولاهوپ اسفنجی
  • هولاهوپ توپدار
  • هولاهوپ مگنتی

اما بهترین حلقه لاغری کدام است؟ باید تا پایان این مطلب همراه من باشید تا پاسخ را خوب درک کنید.

انواع حلقه هولاهوپ برای لاغری
تجربه لاغری و چربی سوزی شکم و پهلو با حلقه زدن

عضلات درگیر در هنگام حلقه زدن با هولاهوپ کدام اند؟

اگر از روش عادی حلقه زدن که همان چرخش کمر است استفاده کنید، عضلات اصلی درگیر عضلات راست شکمی در جلو، مورب داخلی و خارجی و عرضی شکمی در جلو و پهلو ها و عضلات مربع و راست کننده ستون فقرات در ناحیه کمر درگیر می شوند.

اما به طور کلی این را به خاطر داشته باشید که درگیری عضلات نامبرده در این حرکت چرخش مرسوم، آنقدر زیاد نیست. چون این حرکت در صورت انجام طولانی مدت باعث تعریق و صرف انرژی می شود. در نتیجه حلقه زدن یک فعالیت هوازی محسوب می شود. یعنی در طول این فعالیت ضربان شما بالا می رود و بالا می ماند.

حلقه زدن کالری زیادی نمی سوزاند چون عضلات در مقابل مقاومتی قرار نمی گیرند تا فعالیت آنها بیشتر از حالت عادی شود. صرفاً بالا رفتن ضربان و دمای بدن باعث کالری سوزی هنگام حلقه زدن می شود.

البته از حلقه هولاهوپ فقط برای چرخش کمر استفاده نمی شود و کاربرد های دیگری نیز دارد. می توان از آن به عنوان ابزاری برای تمرینات عصبی-عضلانی نیز استفاده کرد که در آنها کالری سوزی هدف نیست!

حلقه زدن چقدر کالری می سوزاند و با حلقه زدن چقدر لاغر می شویم؟

بسته به تداوم حرکت، سرعت و شکل انجام حلقه زدن، میزان کالری سوزی آن متفاوت خواهد بود. اما در حالت کلی به ازای هر نیم ساعت حلقه زدن با هولاهوپ 100 تا 200 کالری انرژی مصرف خواهد شد.

برای کاهش هر کیلوگرم در هقته شما نیاز دارید 7000 کالری بسوزانید. یا 7000 کالری کمتر غذا دریافت کنید. یا مثلاً 3500 کالری بسوزانید و 3500 کالری کمتر بخورید.

فرض کنیم شما فقط می خواهید با حلقه زدن یک کیلوگرم وزن کم کنید. اگر در نظر بگیریم که هر نیم ساعت شما 200 کالری (یعنی بیشترین مقدار ممکن) را بسوزانید، شما باید برای کاهش وزن یک کیلوگرمی، حدود 18 ساعت حلقه بزنید!

حتماً بخوانید: ۷ روش ساده و آسان برای کاهش وزن یک کیلویی در هفته

چربی سوزی شکم و پهلو با حلقه هولاهوپ! واقعیت یا افسانه؟

ابتدا لازم است بدانید که به طور کلی چربی سوزی موضعی با ورزش موضوعی است که توسط دانشمندان علوم ورزشی رد شده است. یعنی شما نمی توانید با تمرینات ورزشی خاصی برای یک ناحیه از بدن، چربی همان ناحیه را بسوزانید.

چربی سوزی در کل بدن رخ می دهد نه از یک نقطه خاص. محل ذخیره چربی، بسته به تیپ بدنی یا سوماتوتایپ شما متفاوت است. خوب، طبیعی است که چربی های اضافه زیرپوستی در برخی نقاط بدن بیشتر هستند، پس بیشتر از همان جا کاهش پیدا می کنند. برای مثال همه افراد در ناحیه شکم بیشترین تجمع چربی را دارند. در نتیجه وقتی لاغر می شوند، چربی های آنها بیشتر از شکم نسبت به نقاط دیگری مثل صورت کم می شود.

در اکثر موارد کسانی که لاغر می شوند صورتشان هم لاغر می شود، در حالی که هیچ تلاشی برای لاغری صورت نکرده بودند!

در مورد چربی سوزی شکم و چهلو با حلقه هولاهوپ هم این واقعیت صدق می کند. شما با حلقه زدن کالری مشخصی می سوزانید. در صورتی که میزان کالری که از غذاها دریافت کرده اید، کمتر از کالری سوزانده شده شما در طول روز باشد، شما وزن کم می کنید.

اما مسئله اینجاست که اصلاً حلقه زدن کالری زیادی نمی سوزاند و روش های بهتری وجود دارد که شما در زمان کمتری کالری بیشتری بسوزانید. نکته مهم دیگر این است که کالری سوزی حین ورزش فقط مهم نیست. بعضی ورزش ها باعث می شوند که شما بعد از ورزش و در حالت استراحت تا ساعت ها کالری بالایی بسوزانید. اما در مورد حلقه زدن این اتفاق نمی افتد.

حلقه زدن برای کاهش وزن و لاغری تلاشی بیهوده است که انرژی زیادی از شما می گیرد، نتیجه خیلی خوبی ندارد و مهم تر آن که ممکن است به کمر شما آسیب وارد کند. بله درست شنیدید. در ادامه مطلب با من همراه باشید تا بیشتر درباره آسیب زا بودن حلقه هولاهوپ بدانید.

آیا حلقه زدن باعث آسیب کمر می شود؟

شاید خیلی ها بگویند که من بارها حلقه زده ام و هیچ آسیبی ندیده ام. اما این دلیل نمی شود که ادعای آسیب زا بودن این وسیله اشتباه باشد. من نمی گویم استفاده از این وسیله صد در صد باعث آسیب دیدگی شما می شود. هر ورزشی ریسک آسیب دیدگی دارد. در مورد حلقه زدن، من به شما می گویم که ریسک آسیب زنندگی بالایی دارد.

آسیب دیدگی ناشی از حلقه زدن به صورت یک باره اتفاق نمی افتد. کسانی که به امید چربی سوزی شکم و پهلو با حلقه زدن ساعت ها این فعالیت بدنی را انجام می دهند، به تدریج به دیسک های بین مهره ای خود آسیب وارد می کنند. یعنی به این شکل نیست که ناگهانی دچار یک کمردرد شدید شوند.

آسیب به دیسک کمر در این افراد به صورت تدریجی و مزمن اتفاق می افتد، طوری که شاید اصلاً نفهمند این آسیب از حلقه زدن برای لاغری به وجود آمده است.

ادعای چربی سوزی شکم و پهلو با حلقه هولاهوپ!

تجربه لاغری با حلقه زدن 
بهترین حلقه برای لاغری
آیا چربی سوزی شکم و پهلو با هولاهوپ امکانپذیر است؟

خوب شاید بعد از خواندن بخش قبل یاد صحبت های دوستانتان بیافتید که از تجربیات لاغری با حلقه زدن برای شما گفته اند. این ادعایی است که خیلی از مردم دارند اما واقعیت چیست؟

من نمی گویم افرادی که تجربه لاغری با حلقه زدن دارند، دروغ می گویند! آنها واقعاً لاغر شده اند ولی واقعیت را به شکل نادرستی به شما می گویند و شما را وادار می کنند که فکر کنید چربی سوزی شکم و پهلو با حلقه هولاهوپ امکان پذیر است.

به این مثال خوب توجه کنید: فردی قصد دارد ثروتمند شود و آرزوهایش را به واقعیت تبدیل کند. او که همه راه های ممکن را امتحان کرده و در تمام بیزینس ها شکست خورده، به فکر کلاهبرداری اینترنتی می افتد. او یک شرکت کامپیوتری تاسیس می کند و در پشت پرده به کلاهبرداری اقدام می کند. روز به روز بر ثروت او افزوده می شود و همه آن را به عنوان یک مدیر موفق می شناسند.

 دوستان او به تقلید و برای ثروتمند شدن، همه به فکر تاسیس شرکت می افتند، در حالی که واقعیت را نمی دانند. ثروت این شخص از راه دیگری به دست آمده است.

اما ارتباط این داستان با حلقه زدن و لاغری چیست؟ در ادامه به شما خواهم گفت که چرا این مثال ارتباط مستقیمی با ادعای تجربه لاغری با حلقه زدن دارد.

چرا کسانی که تجربه لاغری با حلقه زدن دارند، اشتباه فکر می کنند؟

مثالی که در بخش قبل زدم دقیقاً با ادعای لاغری با حلقه هولاهوپ ارتباط دارد. افرادی که ادعای چربی سوزی شکم و پهلو با حلقه زدن دارند، حقیقت را به شما نمی گویند.

آنها در کنار حلقه زدن، کار مهم دیگری انجام داده اند و آن رعایت رژیم غذایی بوده است و حالا لاغر شدن خود را به حلقه زدن ربط می دهند. درحالی که شما باید بدانید لاغری آنها به دلیل رعایت رژیم غذایی و کم کردن کالری دریافتی بوده است.

بعضی ها هم می گویند تاثیر حلقه زدن همزمان با رژیم است و اگر می خواهی از حلقه زدن نتیجه بگیری باید در کنار آن رژیم بگیری. خوب، کمی خنده دار است چون هرکسی وقتی رژیم غذایی را رعایت کند لاغر می شود و نیازی به حلقه زدن نیست!

بله ورزش کردن برای سوزاندن کالری بیشتر در کنار رژیم غذایی صد در صد مفید است. اما ورزش اصولی و زیر نظر متخصص یا مربی خصوصی. حلقه زدن به صورت کلی زیاد کالری نمی سوزاند مگر اینکه زمانی زیادی آن را انجام دهید و کمر خود را نابود کنید.

کلام آخر

حلقه هولاهوپ یک ابزار سنتی است که از صدها سال پیش برای تفریح استفاده می شد و امروزه به یک وسیله ورزشی برای رسیدن به تناسب اندام تبدیل شده است. قطعاً هر روشی برای رسیدن به لاغری ارزش امتحان کردن ندارد. بعضی از روش ها بی خطر هستند و بعضی ممکن است به شما آسیب وارد کنند.

تجربه حلقه زدن برای لاغری که از دیگران شنیده اید یک باور نادرست است که ناشی از عدم درک صحیح آنها از علم ورزش و آسیب های ورزشی است. چربی سوزی موضعی با ورزش یک افسانه و باور نادرست است که متاسفانه هنوز در بین بسیاری از مردم شایع است.  

بله شما می توانید با حلقه زدن کالری بسوزانید اما به چه قیمتی؟ آسیب دیدگی کمر و بیرون زدگی دیسک های بین مهره ای از عوارض استفاده بیش از حد از حلقه هولاهوپ برای چربی سوزی شکم و پهلو است.

بدون شک ورزش و فعالیت بدنی بیشتر برای کالری سوزی در کنار کاهش کالری دریافتی توسط رژیم بهترین راه برای لاغری و تناسب اندام است. اما هر ورزشی ممکن است برای شما مناسب نباشد!

همانطور که وقتی بیمار شدید برای درمان به پزشک مراجعه می کنید، برای رسیدن به تناسب اندام هم باید از یک متخصص علوم ورزشی و تغذیه کمک بگیرید، تا در این مسیر سالم بمانید و بهترین نتیجه را کسب کنید.

فراموش نکنید شما هم می‌توانید تجربیات و نظرات خودتان در مورد لاغری با حلقه هولاهوپ را از طریق قسمت نظرات در سایت یا اینستاگرام فیت لیدی با ما به اشتراک بگذارید.

در ادامه بخوانید: آیا تمرینات ای ام اس برای چربی سوزی و لاغری موثر است؟

از اولین سال های فعالیتم به عنوان فیزیولوژیست ورزشی و مدرس علم تمرین، هر روز با باورهای نادرست زیادی در زمینه تناسب اندام سر و کار داشتم. این موضوع باعث شد تا دغدغه و هدف اصلی من تغییر نگرش زنان و دختران سرزمینم در زمینه ورزش، تغذیه و تناسب اندام باشد. این دغدغه دلیل اصلی راه اندازی فیت لِیدی بود و خوشحالم بعد از چند سال تلاش، امروز با یک تیم علمی و با تجربه از بانوان در خدمت همه بانوان سرزمینم هستیم.

9 دیدگاه

  1. انگار پول گرفتی از حلقه لاغری بد بگی من خودم لاغرم و ورزش میکنم چون میخام حجم بگیرم ناچارم بیشتر غذا بخورم و این باعث شد شکم هم بندازم من برای لاغری شکمم از حلقه استفاده میکنم و واقعا جواب داده و رژیم هم اصلا ندارم

  2. من حلقه استفاده میکنم و تاثیرشم دیدم رژیمم نگرفتم غذا خوردن و باقی فعالیتام هیچ تغییری نکرده و کلا حرفای شما رو اشتباه میدونم

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید