چربی سوزی با تمرینات کاردیو یا هوازی

4

این روزها کاهش وزن و چربی بدن از مهم ترین اهداف افراد برای رفتن به باشگاه و تمرین است. همه می خواهند وزن خود را در کم ترین زمان ممکن کاهش دهند. اما سریع ترین راه کدام است؟ دویدن روی تردمیل ( تمرینات کاردیو یا تمرینات هوازی ) ؟ یا دوهای سریع و متناوب روی سطح شیبدار (تمرینات اینتروال شدید) ؟ یا اجرای حرکات اسکوات و پرس سینه (تمرینات بدنسازی) ؟

برای اینکه بدانیم کدام روش ما را سریعتر به هدفمان می رساند ابتدا باید تفاوت این سه روش تمرین را بدانید. من سعی دارم در این بخش به طور کامل شما را با تمرینات کاردیو و یا تمرینات هوازی آشنا کنم.

تمرینات کاردیو یا تمرینات هوازی (Cardio or Aerobics)

تمرینات هوازی یا کاردیو تمریناتی هستند که معمولاً با شدت کم انجام می شوند. همچنین شما می توانید برای مدت طولانی تری تمرینات کاردیو را انجام دهید. طی تمرینات هوازی ضربان قلب شما به تدریج بالا می رود. شما می توانید یک جلسه تمرین هوازی با شدت کم مثل پیاده روی داشته باشید. از طرف دیگر می توانید یک جلسه تمرین کاردیو با شدت بالا مثل دویدن های اینتروال را انجام دهید.

قبل از اینکه در مورد اثر تمرینات کاردیو بر چربی سوزی صحبت کنم باید به این نکته توجه کنید که ۸۰ تا ۹۰% موفقیت یا شکست شما برای رسیدن به تناسب اندام به رژیم شما بستگی دارد. حتی اگر در هفته ۱۰ ساعت در باشگاه تمرین کنید هنوز ۱۵۸ ساعت دیگر وجود دارد تا شما همه چیز را با خوردن غذاهای پر کالری خراب کنید. بعد از کنترل رژیم غذایی حالا  این سؤال مطرح می شود که چه ورزشی چربی ها را زودتر آب می کند. برای پیدا کردن جواب این سوال تا ادامه مطلب را با دقت بخوانید.

بهترین تمرینات کاردیو

● دویدن های یکنواخت

● کوهنوردی

● طناب زدن

● الپتیکال

● دوچرخه

● شنا

اثر تمرینات کاردیو بر چربی سوزی

تمرینات کاردیو و اثر آن بر چربی سوزی

زمانیکه پای سوزاندن کالری به میان می آید اولین کاری که به ذهن همه می رسد تمرین کاردیو یا تمرینات هوازی است.

حالا بیایید کمی علمی تر صحبت کنیم! اگر شما کالری بیشتری نسبت به کالری که مصرف می کنید بسوزانید، وزن شما کم می شود. اگر ۵کیلومتر روی تردمیل بدوید بسته به سرعت، جنس و وزنتان تقریباً ۲۰۰ تا ۳۰۰ کالری می سوزانید. نیازی به بلند کردن وزنه و یا یادگرفتن حرکتی ندارید. تنها چیزهایی که احتیاج دارید یک جفت کفش و پاهایتان است. به همین دلیل است که تمرین کاردیو انتخاب بیشتر افرادیست که قصد کاهش وزن دارند.

تمرینات کاردیو باعث می شود که شما در حین تمرین کالری بسوزانید. در نتیجه چربی سوزی با تمرینات کاردیو اتفاق می افتد.

مشکل اصلی تمرینات هوازی چیست؟

مسئله اینجاست که اولاً این نوع تمرینات خیلی خسته کننده و یکنواخت هستند. دوم اینکه اگر بخواهید بدن خوش فرمی داشته باشید تمرینات هوازی به تنهایی برای این هدف کافی نیست. از طرف دیگر تمرینات کاردیو که انتخاب بسیاری از افراد است معمولا دویدن یکنواخت است. دویدن یکنواخت به این دلیل که سرعت در تمام طول تمرینات هوازی یکسان است به توانایی قلب شما برای پمپاژ خون کمک می کنند و برای بهبود سیستم قلبی تنفسی خوب است اما کافی نیست. از آنجاییکه شما همیشه در تمام جلسات تمرینی خود با یک سرعت تمرین میکنید، سیستم قلبی تنفسی به شرایط تمرینی عادت می کند و سازگار می شود. در نتیجه دیگر پیشرفتی نمی کند.

تمرینات کاردیو

نکتۀ قابل توجه این است که مصرف اکسیژن پس از تمرین، در این نوع فعالیت بسیار کم است. این یعنی چه؟ یعنی شما تنها زمانیکه در حال دویدن یا تمرین هوازی هستید کالری می سوزانید و بعد از تمرین فرآیند سوختن کالری متوقف می شود.

مطلب پیشنهادی: آیا تمرین بدنسازی باعث افزایش چربی سوزی بعد از ورزش می شود؟

اما چه چیزی در مورد تمرینات کاردیو مثبت است؟ در واقع به دلیل یادگرفتن آسانتر و شدت پایین تمرین، انجام آن برای بیشتر افراد امکان پذیر است. در دسترس بودن این ورزش برای همه افراد از دلایل محبوبیت این فعالیت بین همگان است.

آیا برای تناسب اندام و لاغری تنها تمرینات هوازی کافی است؟

تمرینات هوازی به دلیل آسان بودن و نیاز به تجهیزات کم در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد. اما وقتی هدف لاغری و کاهش وزن است بهتر است تمرینات کاردیو بخشی از پروژه لاغری شما باشد. یعنی ترکیبی از تمرینات کاردیو در کنار تمرینات بدنسازی. از طرف دیگر برای اینکه از تمرینات هوازی نیز بیشترین نتیجه را بگیرید آنها را به صورت تمرینات اینتروال انجام دهید. تمرینات اینتروال می تواند بیشترین تاثیر را بر چربی سوزی بدن شما داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: چربی سوزی با تمرینات اینتروال HIIT

خلاصه کلام:

اگر هدف شما کاهش وزن، لاغری و یا تناسب اندام است باید سعی کنید ترکیبی از تمرینات کاردیو و بدنسازی را در برنامه ورزشی خود داشته باشید. ترکیب این دو ورزش در کنار هم باید با رعایت رژیم غذایی همراه باشد. اگر شما بهترین جلسه تمرینی را هم داشته باشید اما به کالری دریافتی خود توجهی نکنید، هیچ وقت به هدفتان نمی رسید. پس علاوه بر ترکیب تمرینات هوازی و بدنسازی باید رژیم غذایی را نیز به عنوان یک رکن اساسی برای رسیدن به هدفتان مورد توجه قرار دهید.

اگر این مطلب مورد پسند شما بود، حتماً اینستاگرام فیت لیدی را دنبال کنید تا از تازه ترین مطالب ما آگاه شوید.

4 دیدگاه

  1. سلام
    با توجه به تیتر مطلب طبیعتا” باید در خصوص هر سه مورد توضیح داده می شود در اینجا فقط چیزی گفته شده که امروزه خیلی ها با آن آشنا هستند، اما مقایسه در این مطلب صورت نگرفته

  2. سلام لطفا در مورد دو روش دیگه و اینکه کدام روش تاثیر بیشتری روی خوش فرم سازی بدن در مدت زمان کمتر میگذاره هم توضیح بدید.ممنون

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید