چربی سوزی با تمرینات بدنسازی

0
کراس ترینینگ

برای کاهش وزن و  چربی سوزی، بدن شما باید کالری بیشتری نسبت به آنچه می خورید بسوزاند. انتخاب ورزش مناسب برای چربی سوزی و سوزاندن کالری بیشتر بسیار مهم است. اگر تمرین کاردیو یا هوازی برای سوزاندن کالری آسانتر است و تمرین اینتروال مؤثرتر است، پس سوال اینجاست “آیا چربی سوزی با تمرینات بدنسازی نیز اتفاق می افتد؟”

در این مطلب فیت لیدی قصد دارم در مورد نقش چربی سوزی با تمرین با وزنه صحبت کنم تا بتوانید با یک مقایسه بهترین ورزش را انتخاب برای سوزاندن کالری بیشتر انتخاب کنید.

چربی سوزی با تمرینات بدنسازی چگونه اتفاق می افتد؟

تمرین با وزنه همیشه با انقباضات شدید عضلانی همراه است. این انقباضات عضلانی موتور چربی سوزی هستند. زمانیکه شما عضلات بیشتری را منقبض می کنید کالری بیشتری می سوزانید. بنابراین تمرینات بدنسازی علاوه بر افزایش تودۀ عضلانی، متابولیسم یا به زبان ساده تر سوخت و ساز بدن شما را هم در سطح بالایی نگه می دارند که نتیجۀ آن چربی سوزی بیشتر است.

کدام تمرینات بدنسازی چربی سوزی را افزایش می دهد؟

همانطور که گفتم چربی سوزی با تمرینات بدنسازی به علت افزایش انقباضات عضلانی و در نتیجه افزایش سوخت و ساز اتفاق می افتد. اما سوال اینجاست که آیا همۀ تمرینات بدنسازی می تواند سوزاندن کالری را افزایش دهد؟

باید بگویم بله. اما تمرینات بدنسازی که گروه عضلانی بزرگتری را به کار می گیرند مثل اسکوات، دد لیفت، پرس سینه و … چربی سوزی را افزایش می دهند. هرچقدر تمرینی که انجام می دهید عضلات بیشتری را درگیر کند دذ نتیجه باعث افزایش ترشح هورمونهایی می شود که چربی سوزی را در بدن افزایش می دهند (مانند هورمونهای اپی نفرین و هورمون رشد ).

نتیجه تحقیقات در زمینۀ اثر تمرینات بدنسازی بر چربی سوزی

در پژوهشی افراد دارای اضافه وزن به ۳ گروه تقسیم شدند، گروهی که تنها رژیم غذایی داشتند، گروهی که هم رژیم داشتند و هم تمرین ایروبیک انجام می دادند و گروه سوم هم رژیم هم تمرین ایروبیک و در کنار آنها تمرین با وزنه را نیز در برنامه خود داشتند. در انتهای تحقیق نشان داده شد که گروه سوم که تمرین با وزنه هم در برنامۀ آنها گنجانده شده بود نسبت به گروه اول ۴۴% و نسبت به گروه دوم ۳۵% کاهش وزن بیشتری را نشان دادند!

چربی سوزی با تمرینات بدنسازی

نتیجه ای که از این تحقیق و تحقیقات مشابه می توانیم بگیریم این است که: زمانیکه پای کاهش وزن و سوزاندن کالری به میان می آید آنچه می خورید مهمترین نکتۀ مورد توجه است. تمرینات هوازی به شما کمک می کنند ولی نه به آن سرعتی که مورد انتظار شماست. چربی سوزی با تمرینات بدنسازی وقتی به اوج خود می رسد که به همراه رژیم غذای و یا تمرینات هوازی باشد.

افزایش شدت تمرین و اثر آن بر چربی سوزی با تمرینات بدنسازی

انجام تمرینات بدنسازی کمک می کند که هم کالری بسوزانید و هم عضله سازی کنید تا بدنی خوش فرم و قوی تر داشته باشید. در واقع تمرین با وزنه این امکان را فراهم می کند تا بدن شما تا حدود ۴۸ ساعت بعد از تمرین کالری بسوزاند.

مسئلۀ دیگر این است زمانیکه به مدت طولانی با شدتی خاص و همیشگی ورزش می کنید بدن شما به شرایط عادت می کند. پس به مرور زمان وقتی با همان شدت قبلی تمرین می کنید کالری کمتری می سوزانید. پس باید شدت تمرین را همیشه افزایش دهید. افزایش شدت تمرین در تمرینات بدنسازی کار بسیار آسانی است. شما با افزایش مقدار وزنه ها یا افزایش تعداد تکرار یا ست می توانید شدت تمرینات بدنسازی خود را افزایش دهید. با افزایش شدت تمرین فشار جدیدی به بدن وارد میکنید که سبب میشود بدن دوباره شروع به سوزاندن کالری کند.

چگونه متوجه شویم با تمرینات بدنسازی چربی سوزی اتفاق افتاده است؟

چربی سوزی با تمرینات بدنسازی و معیار وزن

وزن شما نمی تواند معیار مناسبی برای تعیین اثرگذاری چربی سوزی با تمرینات بدنسازی باشد. زیرا با تمرین با وزنه به مرور زمان تودۀ عضلانی افزایش می یابد و همراه با این تغییر شما شاهد کاهش چربی نیز می باشید. پس ممکن است وزن شما چندان تغییر نکند.

تعیین درصد چربی می تواند معیار مناسبتری باشد. اما راه آسانتر برای اینکه متوجه شوید تلاشتان نتیجه داشته یا نه پوشیدن لباس های قدیمی است! بله زمانیکه متوجه میشوید لباسهای قدیمیتان گشاد است این یعنی تلاشتان به ثمر نشسته است. بنابراین سایزتان می تواند مهمترین معیار برای میزان از دست دادن چربی و تناسب اندامتان باشد. مهمتر از کاهش سایز احساس داشتن بدنی سالم، متناسب و قویتر است.

حتماً بخوانید: بهترین و سریع ترین روش عضله سازی در بانوان بدون مکمل و دارو

بهترین روش برای چربی سوزی چیست؟

بهترین راهکار برای کاهش چربی بدن نه استفاده از قرص های چربی سوز و نه استفاده از رژیم های سخت و طاقت فرساست. بهترین راهکار ترکیب تمرینات هوازی و تمرینات بدنسازی به همراه داشتن یک رژیم غذایی مناسب است.

نه رژِم به تنهایی می تواند شما را به بدنی ایده آل برساند و نه تمرینات هوازی. بلکه ترکیبی از تمرینات هوازی شدید مثل اینتروال و تمرینات با وزنه و رژیم با مقدار پروتئین دریافتی بالا بهترین روش برای افزایش چربی سوزی هستند.

حرف آخر

خیلی از افراد که اضافه وزن دارند از اینکه بخواهند تمرین با وزنه را شروع کنند می ترسند. اما امروزه با نتایج به دست آمده از تحقیقات باید بدانید برای رسیدن به تناسب اندام راهی جزء بلند کردن وزنه ندارید. پس بدون ترس اگر خیلی از راه ها را رفته اید اما هنوز به نتیجه دلخواهتان نرسیده اید به شما پیشنهاد می کنم از همین فردا در یک باشگاه بدنسازی اسم نویسی کنید و با یک برنامه تمرینی مناسب با هدف خود بدنسازی را شروع کنید.

اگر شما هم در این زمینه نظر یا تجربه‌ای دارید، حتماً از طریق قسمت نظرات زیر همین مطلب یا در اینستاگرام فیت لیدی با ما در میان بگذارید.

در ادامه بخوانید: چربی سوزی با تمرینات اینتروال شدید HIIT

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید