ویتامین D ، دوست صمیمی کلسیم را بشناسید

0

همانطور که در مطلب قبلی قرار گذشته بودیم امروز بنا بود در مورد رفیق کلسیم یعنی ویتامین D صحبت کنیم. همیشه شنیده ایم که برای داشتن استخوانهای سالم باید کلسیم به بدنمان برسد. ولی واقعیت اینست که حضور ویتامین D است که باعث جذب کلسیم مصرفی توسط استخوانها می شود. به عبارت دیگر حضور هر دوی آنها(کلسیم و ویتامین D) برای ساختن و نگهداشتن استخوانها و پیشگیری از بیماری خاموش و مرموز “پوکی استخوان” (استئوپروز) ضروری است. خب، حدس می زنم حالا برایتان روشن شده که چرا گفتم ویتامین D دوست صمیمی کلسیم است!

۴۲۰۶_orig
فواید این ویتامین بطور کلی شامل موارد زیر است:
– سلامت استخوان و دندان
– سلامت قلب
– مقابله با آلزایمر، پارکینسون، افسردگی، دیابت و سرطان
– سلامت مو
ویتامین D که جزو ویتامین های محلول در چربی است در منابع محدودی وجود دارد که برای بهره مند شدن از آن، نخست بایستی این منابع را بشناسیم:
۱) غنی ترین و در دسترس ترین منبع آن نور خورشید است. از تماس نور خورشید با پوست، ویتامین D به طور طبیعی در بدن ساخته می شود. به طور میانگین قرار گرفتن در مقابل تابش مستقیم نور خورشید سه بار در هفته و هر بار بمدت ۱۵-۲۰ دقیقه برای تامین نیاز ویتامین D بدن کافی است. جای خوشحالیست که هم اکنون با نزدیک شدن به تابستان آفتابی می توانیم به اندازه کافی از نعمت ویتامین D برخوردار شویم.

vitamin_D
۲) منبع غنی دیگر ویتامین D ماهی های چرب مثل سالمون(آزاد)، ساردین، قزل آلا، تون، کولی و حلوا(سول) هستند. ماهی های چرب علاوه بر خواص بسیارشان، منبع خوبی از این ویتامین کمیابند. به همین دلیل گفته می شود مصرف حداقل دو نوبت ماهی های چرب در هفته می تواند سلامت و طول عمر افراد را تضمین کند.

۲۵۵۵

۳) شیر و لبنیات، بعضی از قارچ ها و زرده ی تخم مرغ منابع ضعیف تر ویتامین D به شمار می روند.

dairy
۴) مکمل ویتامین D:

افرادی که به منایع ذکر شده دسترسی کافی ندارند، بایستی پس از مشورت با پزشک از قرص های ویتامین D استفاده کنند. آزمایش سنجش سطح ویتامین D بدن که توسط پزشک تنظیم می شود اطلاعات خوبی از کمیت این ویتامین در اختیار می گذارد. افراد چه زن و چه مرد، بهتر است برای آگاه شدن از وضعیت سلامت خود، آزمایش سنجش ویتامین D را انجام دهند تا در صورت کمبود، از راه تغییر و اصلاح روش زندگی درصدد جبران آن برآیند.

۱۵۱۰۱۸vitamin-d-acne

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید