۵ نکته مهم که باید درمورد ورزش در دوران قاعدگی بدانید

10

اگر قصد دارید باشگاه رفتن و ورزش را بخاطر اینکه پریود هستید کنار بگذارید، کمی صبر کنید، شاید اشتباه می کنید. اگر پریود هستید و قصد ورزش کردن دارید شما هم بهتر است کمی صبر کنید تا با خواندن این مطلب اینکه بدانید که آیا ورزش در دوران قاعدگی یا عادت ماهیانه مجاز است یا خیر و چه نکاتی را در هنگام ورزش کردن در عادت ماهیانه باید رعایت کنید.

فواید ورزش برای سلامتی و تناسب اندام بی شمار است. اما ما زنان به علت تغییرات در سطح ترشح هورمون‌های خود باید بیشتر از مردان از مزایای ورزش بهره‌مند شویم. شما با توجه به جنسیت خود چند روز در ماه را درگیر علائم و یا برخی دردهای دوران قاعدگی هستید. در نتیجه باید بدانید برخی ورزش‌ها و یا فعالیت‌ها وجود دارند که می‌توانند این علائم را کاهش دهد و از طرف دیگر باید از انجام برخی فعالیت‌ها نیز اجتناب کنید.

ورزش در زمان پریود یکی از موضوعات مورد سوال بسیاری از زنان است. من در این مطلب فیت لیدی به تمام سوال‌های شما در رابطه با ورزش در دوران قاعدگی پاسخ می دهم.

اول بدانید آیا ورزش در دوران قاعدگی مجاز است یا خیر؟

در مطلب علت بزرگ شدن شکم در دوران پریود، گفتیم که این موضوع چقدر می تواند برای زنانی که منظم ورزش می کنند عذاب آور باشد. اگر به طور منظم ورزش می کنید، حتماً علاقه دارید که در دوران قاعدگی هم ورزش کنید. اما آیا این موضوع از نظر پزشکی مجاز است؟

جواب را ساده و در یک خط به شما می گویم: ورزش در دوران قاعدگی با رعایت نکاتی مجاز و بدون خطر است.

هیچ متخصص زنانی شما را از ورزش کردن در دوران قاعدگی یا عادت ماهیانه منع نمی کند. زیرا اساساً ورزش در دوران قاعگی برای شما مشکلی ایجاد نمی کند و می تواند مفید هم باشد. مهم ترین نکته رعایت اصولی است که در ادامه بحث به آن می پردازم.

آیا ورزش به تحمل علائم و کاهش درد در قاعدگی کمک خواهد کرد؟

شاید شما هم جزء افرادی هستید که ورزش در دوران قاعدگی به هیچ عنوان در اولویت‌تان نیست. اما باید بدانید که ورزش کردن می تواند به تحمل و کاهش درد و  سایر علائم قاعدگی کمک کند. فعالیت بیشتر به معنی ترشح هورمون‌های ضد درد و یک دوره قاعدگی بهتر خواهد بود و این فوق العاده است.

علائم قبل از شروع و یا در دوران قاعدگی انواع مختلف دارد و از فردی تا فرد دیگر متفاوت است. اما ۲ نشانه که خیلی از زنان آن را تجربه می کنند و بسیار شایع‌تر از سایر علائم است، یکی تورم در ناحیۀ شکم و دیگری افسردگی است. بدون شک ورزش کردن بهترین راهکار برای از بین بردن علائم عادت ماهیانه است. اما چرا و چطور؟

ورزش باعث تعریق و گردش خون بیشتر در بدن می‌شود و این عرق کردن و جریان خون بیشتر تا حدودی می‌تواند باعث از بین رفتن برآمدگی‌های ناحیه شکمی شود. از سوی دیگر انجام فعالیت ورزشی باعث ترشح هورمون اندروفین در بدن می‌شود که در بهبود روحیهٔ شما و از بین بردن افسردگی ناشی از قاعدگی تاثیر بسیاری دارد. از طرف دیگر تحقیقات نشان داده‌اند که هرچه سطح فعالیت شما در زندگی بیشتر باشد علائم ناشی از قاعدگی را کمتر تجربه خواهید کرد.

بهترین ورزش در دوران قاعدگی چیست؟

بعد از توضیحاتی که دادم شاید تا حدودی شما راقانع کرده باشم که ورزش منظم خودتان را به دلیل پریود قطع نکنید. حالا سوال اساسی این جاست که بهترین ورزش در دوران قاعدگی کدام است؟

پاسخ این سوال ساده است شما در هر رشته ورزشی که مشغول به فعالیت هستید در دوران قاعدگی هم می‌توانید آن را ادامه دهید. قاعدگی مانعی برای ورزش کردن نیست اما با توجه به اینکه آیا شما قاعدگی دردناک دارید یا خیر باید سطح فعالیت خود را کم کنید و یا مانند قبل با همان شدت به فعالیت خود ادامه دهید.

پس بهترین ورزش در زمان قاعدگی ورزشی است که دوست دارید! هر ورزشی که می کردید بدون مشکل ادامه دهید. پیاده روی ، کوه نوردی فقط کمی شدت تمرینات را پایین بیاورید.

آیا ورزش های بدنسازی دوچرخه سواری ایروبیک و یوگا در زمان پریود مجاز است؟

درباره بدنسازی و رابطه آن با دوران قاعدگی باید بگویم که این سوال را خیلی می‌شنوم وقتی پریود هستم می‌توانم تمرین بدنسازی انجام دهم یا نه؟ باید بگویم بله شما می‌توانید به باشگاه بروید و تمرین بدنسازی کنید اما چون سطح هورمون کورتیزول در دوران قاعدگی بالا است و همچنین بلافاصله بعد از تمرین با وزنه‌های سنگین نیز ترشح هورمون کورتیزول افزایش می‌یابد توصیه من به شما این است که وزنه‌های سنگین نزنید و از مقدار وزنه‌هایتان کم کنید. پس در نتیجه اگر شدت تمرین با وزنه خود را کاهش دهید تمرین هیچ مشکلی برای پریود شما به وجود نمی‌آورد.

انجام دوچرخه سواری هنگام پریود منعی ندارد و به دلیل شدت پایین و عدم تحمل وزن فعالیت خوبی است. همینطور ورزش زومبا و یا ایروبیک در زمان پریود مجاز است. یوگا هم در زمان پریود هیچ مشکلی ندارد. همگی این ورزش ها،‌ ورزش های مناسب در دوران قاعدگی محسوب می شوند و می توانند به شما کمک فراوانی کند.

حتماً بخوانید: ۲۰ دلیل که چرا زنان باید ورزش بدنسازی را انتخاب کنند

آیا قاعدگی باعث می‌شود عملکرد ورزشکاران حرفه‌ای تحت تاثیر قرار گیرد؟

در پاسح به این سوال باید بگویم که بسیاری از زنان ورزشکار که موفق به کسب مدال طلا در مسابقات جهانی و حتی المپیک شده‌اند در دوران قاعدگی خود بودند. شاید انتشار این آمار باعث شد متخصصان طور دیگری به این موضوع نگاه کنند و پس از تحقیقات بسیار این نتیجه را گزارش کنند که دوران قاعدگی یک محدودیت برای زنان نیست بلکه در برخی از زنان می‌تواند حتی عملکرد ورزشی را بهبود ببخشد. اما ممکن است همانطور که گفتم و بر اساس تفاوت های ژنتیکی افرادی هم باشند که دوران قاعدگی یا عادت ماهیانه آنها باعث شود که عملکرد آنها در ورزش کاهش یابد.

اینکه چه تمرینی را انتخاب می کنید یا کدام تمرین بهترین است همگی بستگی به خودتان و سطح آمادگی جسمانی شما دارد. بسیاری از زنان ورزشکار گزارش کرده‌اند که در دوران قاعدگی تمرینات HIIT ( اینتروال شدید) را بهتر از هر زمان دیگری اجرا کرده اند.

از چه فعالیت‌هایی باید در دوران قاعدگی اجتناب کنید؟

قبلاً هم به این موضوع اشاره کردم که هیچ ورزشی وجود ندارد که شما تنها به این دلیل که پریود هستید، نتوانید آن را انجام دهید. همه چیز بستگی به سطح فعالیت و آمادگی بدنی شما دارد. بسیاری از زنان می‌توانند در دوران قاعدگی به فعالیت خود ادامه دهند.

تنها در صورتیکه خونریزی شما بسیار شدید باشد یا درد زیادی داشته باشید باید از شدت فعالیت خود کم کنید و یا یکی دو روز اول پریود خود را استراحت کنید. در غیر این صورت بدون نگرانی فعالیت خود را ادامه دهید.

درباره این سوال که آیا طناب زدن در زمان پریود مجاز است یا خیر باید بگویم بهتر است از انجام طناب زدن در زمان عادت ماهیانه و به طور کلی انجام تمرینات پرشی شدید مثل تمرینات پلایومتریک خودداری کنید.

در مورد ورزشکاران رشته های رزمی مثل تکواندو ، کاراته ،‌ بوکس ، جودو و … باید بگویم که بله می توانید تمرین کنید. اما بهتر است از رقابت و ضربات شدید به شکم خودداری کنید.

چگونه می‌توانید درد دوران قاعدگی را کاهش دهید؟

اکثر زنان زمان دقیق قاعدگی خود را می‌دانند و یا وقتی علائم به سراغشان آمد متوجه می‌شوند تا چند روز آینده پریود خواهند شد. در بیشتر موارد برای کاهش درد قبل و حین پریود از داروهای مسکن استفاده می‌شود این کار به فرد کمک می کند تا قبل از اینکه درد و علائم بیشتر شود بتواند فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهد.

اما اگر شما دوست دارید که بدون استفاده از داروها، دوره قاعدگی خود را آسان تر کنید بهتر است بدانید که بسیاری از زنان که به طور منظم ورزش می‌کنند، این موضوع را که دردهای قبل و دورۀ قاعدگی آنها بسیار کاهش یافته است را تایید کردند.

به خودتان سخت نگیرید و استراحت کنید.

استراحت در قاعدگی

در نهایت اگر بطور مکرر دوران قاعدگی شما همراه با دردهای شدید است حتما به پزشک مراجعه کنید. بهتر است مشکلات و علائم ناجور دوران قاعدگی خود را تحت بررسی قرار دهید زیرا ممکن است نشانه ای از یک بیماری باشد.

آیا حرکات ورزشی برای زودتر پریود شدن وجود دارد و جلو انداختن عادت ماهیانه با ورزش امکان پذیر است؟ خیر، هیچ حرکت ورزشی برای جلو انداختن زمان پریود وجود ندارد و عادت ماهیانه باید به صورت طبیعی رخ دهد.

خلاصه کلام:

کالج طب ورزشی آمریکا در رابطه با ورزش در دوران قاعدگی مطلبی را به منظور افزایش آگاهی زنانی منتشر کرد. این مطلب به این موضوع اشاره دارد که بیشتر زنان می‌توانند حتی با وجود خونریزی شدید تمرینات هوازی و حتی بدنسازی خود را اما با شدت کمتر از قبل قاعدگی اجرا کنند. در واقع مطالعات نشان داده‌اند که زنان در دوران قاعدگی با داشتن فعالیت و ورزش احساس بهتری پیدا خواهند کرد.

درنتیجه فعالیت خود را به این دلیل که پریود هستید قطع نکنید. شما با توجه به سطح انرژی‌تان می‌توانید  شدت ورزش خود را تنظیم کنید. ورزش کردن به علت افزایش هورمون اندروفین می‌تواند یک ضد درد عالی باشد و باعث شود تحمل دردتان کم شود و پریود بهتری داشته باشید.

سوالات و تجربه‌های خود را از طریق سایت فیت لیدی یا اینستاگرام فیت لیدی با ما در میان بگذارید.

در ادامه بخوانید: ۹ ورزش برای کاهش درد پریود که فوق العاده موثر هستند

از اولین سال های فعالیتم به عنوان فیزیولوژیست ورزشی و مدرس علم تمرین، هر روز با باورهای نادرست زیادی در زمینه تناسب اندام سر و کار داشتم. این موضوع باعث شد تا دغدغه و هدف اصلی من تغییر نگرش زنان و دختران سرزمینم در زمینه ورزش، تغذیه و تناسب اندام باشد. این دغدغه دلیل اصلی راه اندازی فیت لِیدی بود و خوشحالم بعد از چند سال تلاش، امروز با یک تیم علمی و با تجربه از بانوان در خدمت همه بانوان سرزمینم هستیم.

10 دیدگاه

  1. واقعا مفید بود . فقط من برام یه سوال پیش اومد موقع ورزش هایی مثل تکواندو که لباس سفید هست امکان لک شدن لباس زیاده .از چه وسایلی برای کمتر شدن احتمال لک شدن لباس می تونم استفاده کنیم چون ورزش های رزمی جنب و جوش زیاد داره میترسم نوار کنده بشه یا خون پس بده . ممنون میشم جواب بدین

    • میتونی اول تامپون بذاری و بعدش نوار بذاری من همین کار میکنم.

      میتونی پد بذاری. رته های رزمی یه پد های محافظ برای لای پا دارن بیست تومنه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید