اهمیت ورزش برای کودکان را بدانیم

9

اهمیت ورزش برای کودکان متفاوت از ورزش در افراد بزرگسال است. ورزش برای کودکان باید بیشتر جنبه تفریح و بازی داشته باشد. علاوه بر اهمیت فعالیت داشتن در سنین پایین، فواید ورزش برای کودکان نیز بسیار زیاد است و میتواند متفاوت از بزرگسالان باشد.

امروزه تفریح کودکان در چند سال اخیر بیشتر شامل تماشای تلویزیون و بازی‌های کامپیوتری شده است. متاسفانه شاهد آن هستیم که اهمیت ورزش برای کودکان در زندگی آنها نقش پر رنگی ندارد. پس نباید متعجب شویم که چرا کودکان این نسل اضافه وزن دارند. این بسیار مهم است که به فرزندانمان دربارۀ اهمیت سلامتی و سبک زندگی فعال آموزش دهیم.

قبل از هر چیزی شما به عنوان والدین باید اهمیت ورزش برای کودکان را بدانید و سپس فرزندانتان را آماده کنید تا زندگی فعال‌تری داشته باشند. برای آن که خودتان متوجه فواید ورزش برای کودکان تان شوید تا انتهای مطلب همراه من باشید.

فواید ورزش برای کودکان چیست؟

اهمیت ورزش برای کودکان و تاکید بر داشتن یک زندگی فعال، بیشتر به این خاطر است که آنها در سنی که هستند بدنی سالم تر خواهند داشت. علاوه بر این در آینده و وقتی سنشان بالاتر رفت نیز خطر ابتلا به انواع بیماری ها در آنها کاهش می یابد. پس در ابتدا بهترین فواید ورزش برای کودکان را بشناسید که شامل :

● داشتن عضلات و استخوان های قوی تر

● داشتن درصد چربی کمتر

● کمتر شدن احتمال اضافه وزن

● کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲

● احتمال کاهش فشارخون و سطح کلسترول

● نگاهی بهتر به زندگی یا همان رواج افکار مثبت

● افزایش اعتماد به نفس

در کنار لذت بردن از مزایای ورزش منظم، ورزش برای کودکان می تواند فواید مهم دیگری از جمله خواب بهتر، توانایی استفاده بهتر از دستان و پاها را داشته باشد. به عبارتی بالا رفتن هوش حرکتی از دیگر فواید ورزش برای کودکان است که بسیار حائز اهمیت می باشد.

ورزش برای کودکان به چه معنی است؟

همیشه به یاد داشته باشید که اهمیت ورزش برای کودکان به معنای قهرمانی نیست. باید به دنبال راهی باشید که فرزندانتان را از بی تحرکی در پشت میز کامپیوتر به محیطی برای بازی هدایت کنید. ورزش برای کودکان باید باعث شود که تمام جنبه های آمادگی جسمانی در آنها افزایش یابد.

وقتی بچه‌ها را در حال بازی در پارک و یا در حیاط مدرسه می‌بینید، تمام اجزای آمادگی جسمانی در آنها فعال است که مهم ترین این اجزاء شامل موارد زیر می باشند:

● استقامت

● قدرت

● انعطاف‌پذیری

والدین باید فرزندانشان را تشویق کنند که فعالیت‌های متنوعی را اجرا کنند. فواید و اهمیت ورزش برای کودکان وقتی کامل مشخص می شود که فرزند شما با ورزش تمام اجزاء آمادگی جسمانی را به‌کار گیرد.

ورزش هایی که استقامت کودکان را افزایش می دهند کدام است؟

اهمیت ورزش برای کودکان در دویدن

زمانیکه بچه‌ها به طور منظم در فعالیت‌های هوازی درگیر می‌شوند یعنی فاکتور استقامت در آنها در حال افزایش است. تمرینات استقامت نقش مهمی در اهمیت ورزش برای کودکان ایفا می‌کند. اما اینکه چطور تمرینات استقامتی می تواند تا این حد برای فرزند شما مفید باشد باید قبل از پاسخ به این سوال کارکرد تمرینات استقامتی بر بدن را توضیح دهم.

در زمان اجرای فعالیت‌های هوازی، ضربان قلب و تنفس سریع‌تر می‌شود. گردش خون افزایش پیدا می کند. در نتیجه به عضلات و ارگان های فعال خون رسانی و اکسیژن بیشتری منتقل می شود. بدن از کربوهیدرات و چربی های ذخیره شده به عنوان سوخت استفاده می کند. در نتیجه با ورزش های استقامتی خطر بیماری های قلبی، دیابت، کلسترول، چربی بد و اضافه وزن کاهش می یابد.

ورزش هوازی برای کودکان باید به طور منظم در برنامۀ هفتگی آنها جای گیرد. در نتیجه ورزش هوازی باعث می‌شود که کودکان قلبی قوی‌تر داشته باشند و همچنین توانایی اکسیژن‌رسانی به سلول‌ها در آنها افزایش یابد.

ورزش های هوازی برای کودکان شمل موارد زیر می باشد:

● دویدن

● شنا

● دوچرخه‌سواری

● فوتبال

● اسکیت

● بسکتبال

این ورزش‌ها هر کدام تعریف خود را دارند. برای مثال در فرد بزرگسال ورزش بسکتبال یک فعالیت هوازی محسوب نمی شود. اما هدف از ورزش در کودکان چون تحرک و بازی است هر فعالیتی ممکن است هوازی باشد.

ورزش هایی که موجب افزایش قدرت در کودکان می شود، کدام است؟

اهمیت ورزش برای کودکان در بدنسازی

همانطور که در مطلب ورزش بدنسازی برای کودکان توضیح دادم ورزش برای کودکان به منظور افزایش قدرت به این معنی نیست که آنها وزنه‌های سنگین را بلند کنند. کودکان اگر زیر نظر مربیان با تجربه ورزش کنند می‌توانند در باشگاه‌های بدنسازی نیز فعالیت کنند. اما نه با تمرینات و برنامه‌های بدنسازی که بزرگسالان تمرین می کنند.

حتماً بخوانید: خطرات بدنسازی برای کودکان چیست؟ و سن مناسب برای شروع بدنسازی در بچه ها

اما به هر حال برای افزایش قدرت کودکان همیشه نیازی به باشگاه‌های بدنسازی نیست. شنا روی زمین، بارفیکس، درازو نشست و… می‌تواند عضلات کودکان را قوی کند. از اهمیت ورزش برای کودکان به این نکته اشاره کردم که در آینده زندگی سالم تری خواهند داشت. تمرینات قدرتی به منظور قوی شدن مفاصل و عضلات موجب پیشگیری از بیماری های اسکلتی عضلانی در سنین بالاتر در کودکان شما خواهد شد.

ورزش هایی که موجب افزایش انعطاف پذیری در کودکان می شود، کدام است؟

فواید ورزش برای کودکان در حرکات کششی

ورزش برای کودکان به منظور افزایش انعطاف‌پذیری، شامل تمرینات کششی است. ورزش هایی مثل ژیمیناستیک و یوگا برای کودکان بسیار مناسب هستند. از اهمیت ورزش برای کودکان باید به این نکته اشاره کنم که کودکی که از سن کم فعالیت و ورزش می کند کارهای روزانه اش را راحت تر انجام می دهد. داشتن انعطاف پذیری بیشتر نیز بهتر شدن کارایی عضلات و مفاصل را به همراه دارد. همچنین مانع از آسیب های مفصلی در آینده می شود.

اگر فرزند شما به هر دلیلی نمی تواند به کلاس ژیمیناستیک برود پس برای افزایش انعطاف پذیری او بعضی مسئولیت ها را به خودش واگذار کنید. مثلاً بهتر است به جای اینکه شما بند کفش فرزندتان را ببندید اجازه دهید تا خودش خم شود و یا اینکه اسباب بازی‌هایش را خودش از روی زمین بردارد. همه این کارها باعث می شود فرزند شما انعطاف پذیریش بیشتر شود.

مشکلات بی‌تحرکی برای کودکان چیست؟

در ۳۰ سال اخیر درصد اضافه وزن و چاقی در میان کودکان و نوجوانان بیشتر از ۲ برابر افزایش یافته است. اگرچه عوامل بسیاری در این جریان نقش دارند و کودکان را به سوی بی تحرکی سوق می دهند. وقتی به آمار بیماری های مرتبط با چاقی در سال های اخیر کشور نگاه می کنیم اهمیت ورزش برای کودکان از همیشه بیشتر احساس می شود.

بر طبق گزارشات منتشر شده افراد ۸ تا ۱۸ سال تقریباً ۴ تا ۵ ساعت در روز تلویزیون تماشا می کنند. کودکان زیر ۸ سال در حدود ۷ ساعت مشغول تلویزیون نگاه کردن و بازی های کامپیوتری هستند.

یکی از بهترین روش‌ها برای آنکه کودکان فعال‌تر شوند، محدود کردن زمانی‌ است که بچه‌ها بی‌تحرک هستند. آکادمی کودکان آمریکا پیشنهاد می‌کند که: بچه‌های زیر ۲ سال به هیچ وجه نباید تلویزیون تماشا کنند. همچنین بچه‌های که بیشتر از ۲ سال دارند باید ۱-۲ ساعت در روز و آن هم تنها برنامه‌های با کیفیت ومناسب سن خودشان را تماشا کنند.

سن شروع ورزش برای کودکان

اهمیت ورزش برای کودکان و شروع ورزش

اینکه برای ورزش کردن شروعی در نظر بگیرید اصلاً کار درستی نیست. ورزش برای کودکان به معنی قهرمان شدن در یک رشته ورزشی و تمرینات سخت و طاقت فرسا نیست. بلکه هدف فعالیت و تحرک داشتن است. در ورزش باید همه جنبه های آمادگی جسمانی درگیر شود و کودکان بیشتر در محیطی دوستانه با سایر هم سالان خود تعامل اجتماعی داشته باشند و در کنار آنها بازی کنند.

همانطور که گفتم از اهمیت ورزش برای کودکان داشتن زندگی بهتر و رواج افکار مثبت است. نگاهی بهتر به زندگی باید از همان سن کم و در بین بازی های کودکانه اتفاق بیافتد. پس سن شروع ورزش برای کودکان از لحظه ای است که آنها می توانند حرکت کنند و فعالیت داشته باشند.

بهترین ورزش برای کودکان کدام است؟

خیلی ها از من سوال می پرسند که چه رشته ورزشی مناسب برای کودکانشان است؟ واقعا برای کودکان زیر ۱۰ سال مشخص کردن یک رشته ورزشی اصلاً کار جالبی نیست. فرزند شما باید چند رشته ورزشی را تجربه کند. هم ورزش های توپی برود و هم غیر توپی ، هم ورزش های گروهی برود هم غیر گروهی. حتی شما همزمان می توانید فرزندتان را هم در رشته انفرادی و هم گروهی بفرستید. مثلاً همزمان هم شنا برود هم فوتبال. از میان این ورزش ها هر رشته ای که علاقه بیشتری داشت در آینده ادامه دهد.

کلام آخر:

اهمیت ورزش برای کودکان به حدی زیاد است که نادیده گرفتن آن خطرات جبران ناپذیری در آینده برای فرزندانتان به همراه دارد. به دنبال یک رشته ورزشی خاص و یا سن دقیقی برای شروع ورزش نباشید. هر ورزشی و هر سنی می تواند برای شروع عالی باشد.

اگر نظر یا سوال بیشتری درباره اهمیت ورزش برای کودکان دارید، می‌توانید از طریق قسمت نظرات یا اینستاگرام فیت لیدی با ما در میان بگذارید.

 

9 دیدگاه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید