۵ دلیل برای اینکه چرا هرچقدر ورزش می کنید لاغر نمی شوید!

2

شاید این سوال دغدغه شما شده که چرا هرچقدر ورزش می کنید لاغر نمی شوید؟ شما در برنامۀ هفتگی خود هم تمرینات اینتروال ( نوعی تمرینات هوازی شدید ) و هم ورزش بدنسازی را جای داده‌اید اما هنوز به سایز دلخواهتان نرسیده اید و همچنین وزن شما روی ترازو تغییری نکرده است. قبل از اینکه نا امید شوید من در فیت لیدی ۵ سوال را مطرح می کنم. به آنها فکر کنید تا دلیل اینکه چرا هرچقدر ورزش می کنید لاغر نمی شوید را در آن بیابید.

آیا شما کالری مصرفی خود را بیش از حد محدود کرده‌اید؟

این قانون کاملا ثابت شده است که برای کاهش وزن باید کالری بیشتری نسبت به کالری دریافتی سوزانده شود اما محدود کردن کالری، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. زمانیکه شما خود را از دریافت کالری کافی محروم می‌کنید چطور هنوز انتظار دارید که انرژی و سوخت کافی برای جلسۀ تمرینی اینتروال یا بلند کردن وزنه‌ها را داشته باشید؟ پس همین موضوع باعث می‌شود که شما آنطوری که باید نتوانید تمرین کنید.

رژیم های با کالری بسیار پایین که معمولا شخص رژیم گیرنده روزانه کمتر از ۱۲۰۰ کالری دریافت می کند بدترین نوع رژیم است و نه تنها کمکی به شما در لاغری نمی کند بلکه متابولیسم شما را به شدت کاهش می دهد و شما دیگر برای اجرای تمرینات ورزشی خود توانایی لازم را ندارید و در حالیکه شاید این سوال برایتان تداعی ‌شود چرا هرچقدر ورزش می کنید لاغر نمی شوید ؟ پاسخ بسیار روشن است شما به علت نداشتن انرژی کافی آنطور که باید نمی توانید تمرین کنید پس نباید انتظار تغییر داشته باشید.Low-calorie-diets-and-weight-loss

نتیجه گیری: اینکه دقیقا شما چه میزان کالری نیاز دارید بستگی به مقدار کالری سوزانده شده در باشگاه دارد. مواظب مقدار کالری دریافتی خود باشید اما زمانیکه قرار است هم ورزش کنید و هم رژیم خود را رعایت کنید حواستان باشد نباید خیلی خود را از نظر کالری محروم نمایید.

حتماً بخوانید: ۸ راهکار ساده برای سوزاندن کالری بیشتر

آیا شما بعد از ورزش میان وعدۀ مناسبی انتخاب می کنید؟

peanut-butter-sandwich-1024x768

در مطالب قبلی اشاره کردیم که گشنه ماندن بعد از ورزش نمی تواند باعث لاغری شود اما دانستن اینکه بهترین میان وعده بعد از ورزش چیست موضوع بسیار مهمی است. خوردن آبمیوه و سایر تنقلات بعد از ورزش بهترین راه جایگزین کردن سوخت از دست داده در ورزش برای بازسازی عضلات نیست. بسیاری از اسموتی ها و یا آبمیوه‌های موجود در بازار شکر به آنها اضافه شده است که همین باعث افزایش میزان کالری در این مواد می‌شود و به همین دلیل گزینۀ مناسبی برای دریافت یک میان وعدۀ خوب بعد از ورزش نمی باشند. شاید انتخاب میان وعدۀ اشتباه بعد از ورزش باعث شود شما این سوال برایتان پیش بیاید که چرا هرچقدر ورزش می کنید لاغر نمی شوید ؟ پاسخ ساده است میان وعده های خود را هوشمندانه انتخاب کنید طوریکه ترکیبی کافی از کربوهیدرات و پروتئین باشند و از خوردن شیرینیجات و یا مواد فراوری شده بعد از ورزش خودداری کنید.

نتیجه گیری: اگر علاقه به خوردن آبمیوه دارید می‌توانید این نوشیدنی را خودتان در خانه تهیه کنید و برای درست کردن آن فقط از میوه‌ها تازه و بدون شکر استفاده کنید.

حتماً بخوانید: بهترین میان وعده بعد از ورزش چیست؟

شما به طور مرتب دوست دارید غذا بخورید؟چرا هرچقدر ورزش می کنید لاغر نمی شوید

تحقیقات نشان داده است که ورزش می‌تواند بر اشتها تاثیرگذار باشد اما اگر جلسۀ تمرینی باعث افزایش گشنگی شود ایده‌آل نیست. متخصصان تغذیه بر این باورند که ” مردم به دلایل مختلف تمایل به خوردن دارند و  معمولا گشنگی آخرین دلیل است “. یادتان باشد حتی اگر با ورزش کالری هم سوزانده باشید اما زمانیکه به دلیل بیش از حد ورزش کردن تمام روز احساس گشنگی کنید شما در مجموع کالری بیشتری نسبت به آنچه سوزانده‌اید دریافت خواهید کرد و نتیجه این سوال می‌شود که چرا هرچقدر ورزش می کنید لاغر نمی شوید ؟ و اینجا باید پاسخ داد که فعالیت بسیار شدید بدون داشتن روزهای کافی برای استراحت میل شما به غذا خوردن را به دلیل وجود سطح بالای هورمون کورتیزول تحریک می کند.

نتیجه گیری: دلایل میل به خوردن می‌تواند خستگی ، بی حوصلگی، استرس و … باشد. اما اگر شما واقعا گشنه هستید بخورید! اما اگر باز هم این حس به سراغتان آمد به دنبال مواد با کالری کم مثل میوه و سبزیجات بروید.

حتماً بخوانید:۱۰ دلیل برای اینکه چرا همیشه خسته اید!

آیا شما به کالری نوشته شده روی دستگاه‌های هوازی توجه می‌کنید؟

تردمیل

کالری شمارش شده توسط تردمیل، الپتیکال و یا دوچرخه شما را گمراه می‌کند. برخی از دستگاه‌ها کالری سوزانده شده توسط شما را تا ۳۰% اشتباه تخمین می‌زنند. بنابراین اگر شما به این اعداد اعتماد کنید بیش از آنچه که نیاز دارید کالری مصرف می‌کنید.

توجه به شمارش کالری دستگاه‌ها باعث می‌شود این سوال برایتان به وجود بیاید که چرا هرچقدر ورزش می کنید لاغر نمی شوید ؟ و در اینجا باید پاسخ داد که اعدادی که پیش روی شماست خیلی بیشتر از میزان کالری واقعی سوزانده شده توسط شماست و مشکل از اینجا شروع می شود که شما با این تصور که کالری زیادی سوزانده اید غذای بیشتری در طول روز مصرف می کنید.

نتیجه گیری: به هیچ عنوان به اعداد نوشته شده روی دستگاه‌های هوازی توجه نکنید و بر اساس این اعداد کالری دریافت نکنید.

حتماً بخوانید: آیا دستگاه ها واقعاً میزان کالری سوزانده شده را درست اندازه گیری می کنند؟

آیا به اندازۀ کافی می‌خوابید؟

کاهش وزن زمانی اتفاق می‌افتد که شما درست غذا بخورید، ورزش کنید و ریکاوری کافی داشته باشید. اگر شما یکی از این سه گزینه را از دست بدهید به هدفتان نمی‌رسید. برای بسیاری از مردم به اندازۀ کافی خوابیدن یک معضل است. زمانیکه شما به اندازۀ کافی نمی‌خوابید هورمون‌های مسئول تنظیم اشتها ( لپتین و گرلین ) سطح گشنگی را تقویت میکنند.

در نتیجه احساس گشنگی در طول روز افزایش می‌یابد. در سال ۲۰۱۵ یک مقاله منتشر شده در مطالعات دیابت گزارش کرد که خواب ناکافی در ۴ روز متوالی باعث افزایش چربی ذخیره شده می‌شود. همچنین یک مقاله دیگر گزارش کرد کیفیت خواب شما تاثیر زیادی بر جلسۀ بعدی تمرینتان دارد. پس کمبود خواب شاید یکی از دلایل اینکه چرا هرچقدر ورزش می کنید لاغر نمی شوید ، باشد.

نتیجه گیری: به طور میانگین بزرگسالان ۱۸ تا ۶۴ سال در حدود هفت تا نه ساعت خواب شبانه احتیاج دارند. خواب بخش مهمی برای داشتن یک زندگی سالم است.

سوالات و تجربه‌های خود را از طریق سایت فیت لیدی یا اینستاگرام فیت لیدی با ما در میان بگذارید.

در ادامه بخوانید:  ۴ نکته کلیدی برای از بین بردن چربی شکم
از اولین سال های فعالیتم به عنوان فیزیولوژیست ورزشی و مدرس علم تمرین، هر روز با باورهای نادرست زیادی در زمینه تناسب اندام سر و کار داشتم. این موضوع باعث شد تا دغدغه و هدف اصلی من تغییر نگرش زنان و دختران سرزمینم در زمینه ورزش، تغذیه و تناسب اندام باشد. این دغدغه دلیل اصلی راه اندازی فیت لِیدی بود و خوشحالم بعد از چند سال تلاش، امروز با یک تیم علمی و با تجربه از بانوان در خدمت همه بانوان سرزمینم هستیم.

2 دیدگاه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید