۵ نکته کلیدی برای مربیان بدنسازی

1

دنیای ورزش و ورزش کردن، از جهات مختلفی سرشار از قوانین و باورهای خاص خود است. بعضی از این باورها اشتباه هستند و انجام دادن آنها ممکن است منجر به آسیب شود. اما آیا به عنوان مربیان بدنسازی زنان زمزمه هایی که در باشگاه های ورزشی بین ورزشکاران مختلف رد و بدل می شود توجه کرده اید؟

به عنوان مربی باید حواستان جمع باشد باورهای اشتباه زیادی وجود دارد که در باشگاهای ورزشی با آن مواجه خواهید شد. برهمین اساس اشتباهات رایج در بدنسازی بانوان که بسیار شایع است را باید به عنوان مربی بدانید تا برای آنها جواب منطقی داشته باشید.

وزنه های سنگین برای زنان باعث حجیم شدن بدن آنها می شود

شما باید به عنوان یک مربی بدنساز، یکی از بزرگترین ترس های زنان از تمرینات با وزنه را بشناسید. زنان همیشه نگران وزنه های سنگین و رشد ماهیچه هایشان هستند.  به علت کم بودن هورمون مردانه یعنی تستسترون در زنان این اتفاق نمی افتد مگر اینکه یک خانم از داروهای حاوی تستوسترون استفاده کند.

این موضوعی است که بیشتر زنان را از رفتن به باشگاه های بدنسازی می‌ترساند. راهنمایی‌های بد باعث شده است تا اکثر زنان از بدست آوردن عضلاتی قوی بی نصیب باشند. با تمرینات بدنسازی، عضلات قوی‌تر می‌شود. در واقع متابولیسم بدن افزایش می‌یابد. مربیان بدنسازی زنان باید بدانند که تفاوت هورمونی بین زنان ومردان اینقدر زیاد است که باور حجیم و مردانه شدن زنان با تمرین با وزنه های سنگین غیر قابل باور است.

حتماً بخوانید: آیا بدنسازی زنان را حجیم و مردانه می کند؟

تمرین با وزنه باعث بزرگ شدن سینه ها می شود

بسیاری از دختران و زنان با این امید به باشگاه می آیند که شنیده اند تمرین بدنسازی می تواند باعث تغییر سایز سینه شود. اما متاسفانه این یک باور نادرست است که از نظر علمی منسوخ شده است. سینه بافت چربی است و این بافت نمیتواند به بافت عضلانی تبدیل شود. پس بالا بردن سینه های افتاده با بدنسازی امکان پذیر نیست.

تاثیر تمرینات سینه برای مربیان بدنسازی زنان

با بدنسازی عضلات پشت قوی تر شده و باعث بهتر شدن وضعیت راستای بدن می شود. همین موضوع شاید دلیلی باشد برای اینکه تصور شود با تمرین با وزنه سینه ها فرم گرفته است. عضلات بالای سینه هم می تواند با تمرینات بدنسازی رشد کند که باز هم می تواند همین تصور را به وجود آورد که سینه ها بزرگ شده است.

مربیان بدنسازی زنان باید در برنامه های تمرینی خود انواع تمرینات سینه را بنویسند. اما انتظار شاگرد از اجرای تمرینات سینه برای بزرگ شدن و فرم گرفتن سینه شدنی نیست.

حتماً بخوانید: بزرگ شدن، کوچک شدن و بالا کشیدن سینه با ورزش

وزنه های سبک و تعداد بالا باعث چربی سوزی می شود

این باور که وزنه های سبک و تعداد بالا چربی سوزی را افزایش می‌دهد، هم در مردان و هم در زنان وجود دارد. اما به علت تمایل بیشتر زنان برای بلند کردن وزنه های سبک، این موضوع در زنان بسیار بیشتر دیده می‌شود. مربیان بدنسازی زنان باید بدانند که یکی از شایع ترین بحث ها در باشگاه ها همیشه همین موضوع است. تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده است و چیزی که مربیان بدنسازی بانوان باید از آن آگاه باشند این است که وزنه های سنگین خیلی بیشتر از وزنه های سبک می‌تواند چربی سوزی را افزایش دهد.

تمرین با وزنه های سنگین باعث می‌شود بافت های عضلانی دچار میکروتروما ( پارگی در بافت عضلانی) شده و بدن برای ترمیم بافت ها ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تمرین متابولیسم یا سوخت و ساز خود را افزایش دهد. در نتیجه باعث سوزاندن کالری بیشتر در افراد خواهد شد. دلیل بعدی برای انتخاب وزنه های سنگین به جای وزنه های سبک، تقویت بیشتر عضلات است. همین موضوع باعث می شود عضلات بدن شما قوی تر شود و یک بدن عضلانی و قوی نسبت به یک بدن با درصد چربی بالاتر، کالری بیشتری در طول روز می سوزاند.

پس به عنوان مربی سعی کنید وزنه های درستی برای شاگردانتان انتخاب کنید. از وزنه های سبک که شاگردان شما به راحتی می توانند بیشتر از ۱۵ تکرار آنها را جابه جا کنند خودداری نمایید.

 تمرین با وزنه باعث افزایش وزن می شود.

مربیان بدنسازی زنان و افزایش وزن با تمرین با وزنه

زمانیکه شاگردان شما تمرین با وزنه را انتخاب می کنند این یعنی تمرین بر روی عضلات، پس می تواند باعث افزایش وزن عضلات شود. اما بدن شما در حال از دست دادن چربی ها و کاهش سایز نیز می باشد، پس می توان نتیجه گرفت که در برخی زنان وزن افزایش، در برخی بدون تغییر و در برخی کاهش می یابد. با ورزش بدنسازی و یک رژیم غذایی صحیح شاگردان شما می توانند از فواید تمرینات بدنسازی و کاهش درصد چربی بدن بهره مند شوند.

زنان دوست دارند هر روز در باشگاه خود را وزن کنند. نکته قابل توجه برای مربیان بدنسازی زنان این است که نباید اجازه دهند که شاگردان به طور پیایی خود را وزن نمایند.

تمرین با وزنه باعث تبدیل چربی به عضله می شود

خیلی از خانم هایی که اضافه وزن دارند در اطرافمان هستند که هیچ گاه حاضر نیستند به سمت ورزش بدنسازی بیایند. آنها بر این باورند که بدنسازی باعث می شود چربی بدن آنها تبدیل به عضله شده و در همین سایز اما سفت و مردانه شوند. همینطور خیلی از مردان تصور می کنند می توانند با تمرین بدنسازی چربی های بدن خود را به عضله تبدیل کنند. اما آیا واقعاً این موضوع امکان پذیر است؟!

همانطور که در همین مطلب به این موضوع اشاره کردم، چربی و عضله دو بافت مجزا از هم هستند و نمی توان آنها را به هم تبدیل کرد. این باور که می توان با تمرین چربی را به عضله تبدیل کرد باور نادرستی است که از نگاه سطحی و ظاهری برخی مربیان ناآگاه به آناتومی و فیزیولوژی انسان، به دست آمده است.

این موضوع روشن است که اگر کسی تمرین بدنسازی انجام دهد حجم عضلاتش افزایش پیدا می کند و درصد چربی بدنش نیز کاهش پیدا می کند. این افزایش حجم عضله و کاهش درصد چربی بدن در مردان بسیار بیشتر از زنان است. پس مربیان بدنسازی زنان باید بدانن که تبدیل عضله به چربی و یا برعکس چربی به عضله به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.

حرف آخر

مربیان بدنسازی زنان خیلی بیشتر از مردان با باورهای نادرست مواجه می‌شوند. متاسفانه پذیرفتن این باورها برای عموم ساده‌تر است. اما شما باید به عنوان یک مربی بدنسازی همه این باورهای نادرست را بشناسید و هم بدانید که دلیل به وجود آمدن این اعتقادات غلط از کجا آمده است.

سوالات و تجربه‌های خود را از طریق سایت فیت لیدی یا اینستاگرام فیت لیدی با ما در میان بگذارید.
در ادامه بخوانید: ۱۰ ویژگی بسیار مهم برنامه تمرینی بدنسازی بانوان

1 دیدگاه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید