۱۷ ترفند هوشمندانه برای کسب نتایج بهتر در باشگاه های ورزشی

2
هر فردی با یک هدف ویژه و خاص وارد باشگاه های ورزشی می شود. فرقی نمی کند که این هدف کاهش وزن، افزایش وزن، ارتقا سلامتی و … باشد، مهم این است که این شخص بتواند در کمترین زمان ممکن به اهدافش نزدیک شود. تمام افرادی که وارد باشگاه بدنسازی می شوند به دنبال کسب نتیجه بهتر در بدنسازی هستند. اما در خیلی موارد بدون کسب نتیجه، افراد از ورزش دلزده می شوند و یا به دنبال تغییر رشته ورزشی خود هستند.
در این مطلب فیت لیدی قصد داریم چند راه حل ساده به شما بگوییم تا به هدف خود از ورزش نزدیک شوید شاید شما بهترین مربی و برنامه را هم داشته باشید اما اجرای این ترفندها می تواند باعث ایجاد نتیجه بهتر در بدنسازی شود.

در زمان خلوت به باشگاه بروید.

زمانی به باشگاه بروید که خلوت تر است. شلوغ نبودن محیط باعث می شود تا هم آرام تر تمرین کنید و هم برای استفاده از تجهیزات منتظر افراد دیگر نمانید. منتظر نماندن برای تمرین باعث کسب نتیجه بهتر در بدنسازی میشود.

از گوشی همراه در حین ورزش استفاده نکنید.

گوشی های هوشمند می توانند زمان زیادی را در حین تمرین تلف کنند. در باشگاه از تماس تلفنی، ارسال پیام و بررسی شبکه های اجتماعی دوری کنید. هر وسیله ای که باعث حواس پرتی در حین ورزش می شود می تواند مانع از کسب نتیجه بهتر در بدنسازی شود.

محل دقیق ابزارهای ورزشی را بشناسید

با فضای باشگاه و تجهیزات آن آشنا باشید. اگر نیستید ابتدا کمی وقت بگذارید تا با محیط آشنا شوید تا در زمان تمرین برای پیدا کردن ابزارها و دستگاه های ورزشی وقت خود را تلف نکنید.

موزیک گوش کنید.

نتیجه بهتر در بدنسازی با گوش دادن به موزیک

مطالعات نشان داده گوش دادن به موزیک در هنگام ورزش کردن به شما کمک خواهد کرد تا سخت تر ، بهتر و سریعتر تمریناتتان را انجام دهید. گوش دادن به یک موزیک خوب و پر انرژی می تواند منجر به کسب نتیجه بهتر در بدنسازی شود.

هدف خود را از تمرین مشخص کنید

ابتدا هدف خود از ورزش کردن در باشگاه را مشخص کنید. شما باید برنامه تمرنی داشته باشید و بدانید که در هر جلسه تمرینی هدفتان از ورزش کردن چیست. امروز قرار است تمرینات پایین تنه انجام دهید یا بالا تنه. نداشتن هدف در هر جلسه تمرینی می تواند یکی از موانع اصلی برای کسب نتیجه بهتر در بدنسازی شود.

به اندازه کافی آب بنوشید.

نوشیدن آب در حین تمرین را فراموش نکنید. زیرا یکی از عوامل خستگی در تمرین کم آبی است. پس در طول تمرین در باشگاه مدام آب بنوشید.

قبل از تمرین میان وعده مصرف کنید.

مطمئن شوید که با انرژی کافی به باشگاه می روید. قبل از تمرین یک وعدۀ غذایی سبک و پر انرژی مصرف کنید تا انرژی کافی برای انجام تمرینات به بهترین شکل را داشته باشید. نداشتن انرژی کافی به این معنی است که نمی توانید آنطور که باید تمرین خود را انجام دهید. پس نرساندن سوخت کافی به بدن قبل از ورزش یکی از دلایل نرسیدن به نتیجه بهتر در بدنسازی است.

حتما بخوانید: بهترین اسنک ها برای قبل تمرین کدام است؟

بعد از تمرین میان وعده مصرف کنید

نتیجه بهتر در بدنسازی با خوردن میان وعده

جذب مواد غذایی در بدن تا ۳۰ دقیقه بعد از ورزش در اوج خود قرار دارد. به همین دلیل این نکته بسیار حائز اهمیت است که یک وعدۀ با پروتئین و کربوهیدرات کافی بعد از تمرین مصرف شود. خوردن یک میان وعده خوب بعد از تمرین می تواند به ریکاوری و همینطور نتیجه بهتر در بدنسازی بسیار کمک کننده باشد.

استراحت بین ست ها را فراموش نکنید.

به زمان استراحت بین ست های تمرین دقت کنید. زمان استراحت کافی بین تمرینات می تواند عامل مهمی برای کسب نتیجه بهتر در بدنسازی باشد. به این دلیل که خیلی از افراد فکر می کنند اگر بین ست ها استراحت نکنند و ست ها را پشت هم اجرا کنند بهتر است. اما دقیقاً عکس این موضوع درست است زیرا اگر استراحت بین ست ها کافی نباشد شما نمی توانید با انرژی کافی تمرین کنید.

اصل اضافه بار را رعایت کنید.

مقدار وزنه های خود را تدریجی افزایش دهید. شما می توانید برای این کار از مربی خود کمک بگیرید. افزایش اصولی و به موقع مقدار وزنه ها از عوامل تاثیر گذار بر کسب نتیجه بهتردر بدنسازی است.

گرم کردن قبل از بدنسازی را فراموش نکنید.

خیلی از افراد فکر می کنند چون روی تردمیل چند دقیقه راه رفته اند و یا دویده اند بدنشان برای اجرای تمرینات بدنسازی اماده شده است. یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که در حال حاضر در باشگاه ها انجام می شود و به آن اصلاً توجه نمی شود، گرم کردن درست و اصولی قبل از بلند کردن وزنه ها است. توجه نکردن به بخش گرم کردن در بدنسازی می تواند موجب آسیب شود و همین موضوع می تواند مانع از کسب نتیجه بهتر در بدنسازی شود.

حتماً بخوانید: نکات بسیار مهم که درباره گرم کردن قبل از بدنسازی نمی دانید

سرد کردن بعد از بدنسازی را فراموش نکنید.

اجرای حرکات کششی برای نتیجه بهتر در بدنسازی

در بیشتر موارد در باشگاه های بدنسازی وقتی تمرین افراد تمام می شود شاهد آن هستیم که سریع به رختکن می روند و لباس خود را عوض می کنن و از باشگاه خارج می شوند. بعد از انجام تمرینات بدنسازی باید حتماً حرکات کششی ایستا انجام شود تا طول عضلات به حالت اولیه بازگردد. غفلت از بخش سرد کردن می تواند موجب گرفتگی های شدید و خستگی در روز بعد شود و همین موضوع مانع از کسب نتیجه بهتر در بدنسازی شود.

تمرینات چند مفصلی اجرا کنید.

با انجام تمریناتی مثل اسکات با هالتر یا پرس سینه شما می توانید عضلات زیادی از بدنتان را درگیر کنید. به حرکاتی که در آنها بیشتر عضلات بدن درگیر می شوند  و کل بدن تحت فشار قرار می گیرند تمرینات چند مفصلی گفته می شود. برای کسب نتیجه بهتر در بدنسازی حتما برنامه تمرنی شما باید شامل تمرینات چند مفصلی باشد.

از تمام ابزارهای تمرینی استفاده کنید.

بعضی ها در باشگاه بیشتر از یک ابزار استفاده می کنند. مثلاً بیشتر تمرینات خود را با دستگاه های بدنسازی اجرا می کنند. در برنامه تمرینی شما باید تنوعی از تمامی ابزارهای تمرینی استفاده شود.

با روش تمرین اینتروال بدوید.

بجای دویدن یک ساعت روی تردمیل، در فواصل زمانی کوتاه بدوید. دویدن با شدت در فواصل زمانی کوتاه متابولیسم بدن شما را افزایش داده و باعث سوزاندن چربی ها می شود به این روش تمرینی، اینتروال گفته می شود.ترکیب تمرینات اینتروال و تمرین با وزنه موجب کسب نتیجه بهتر از ورزش می شود.

به همراه یک دوست تمرین کنید.

انجام تمرینات با یک دوست می تواند به عملکرد شما کمک کند. سعی کنید با شخصی که به شما انگیزه و انرژی برای تمرین می دهد ورزش کنید. داشتن یک همراه و دوست تمرینی موجب کسب نتیجه بهتر در بدنسازی می شود.

از یک مربی کمک بگیرید.

تحقیقات نشان داده مربیان می توانند به شما انگیزه ی بیشتری برای انجام بهتر تمرینات دهند. پس سعی کنید از یک مربی خوب و با تجربه برای اجرای تمرینات کمک بگیرید.

اگر این مطلب مورد پسند شما بود، حتماً اینستاگرام فیت لیدی را دنبال کنید تا از تازه ترین مطالب ما آگاه شوید.

در ادامه بخوانید : چگونه از تمرینات بدنسازی سریع تر نتیجه بگیریم؟
از اولین سال های فعالیتم به عنوان فیزیولوژیست ورزشی و مدرس علم تمرین، هر روز با باورهای نادرست زیادی در زمینه تناسب اندام سر و کار داشتم. این موضوع باعث شد تا دغدغه و هدف اصلی من تغییر نگرش زنان و دختران سرزمینم در زمینه ورزش، تغذیه و تناسب اندام باشد. این دغدغه دلیل اصلی راه اندازی فیت لِیدی بود و خوشحالم بعد از چند سال تلاش، امروز با یک تیم علمی و با تجربه از بانوان در خدمت همه بانوان سرزمینم هستیم.

2 دیدگاه

  1. باسلام تشکر از مطالب عالی تون در سایت
    شما در یکی از سمینار ها فرمودید بین ست ها حرکات کششی انجام ندهیم ولی در این مطلب به کشش عضلات بین ست ها اشاره شده است
    می خواستم بدونم کدام صحیح است.باتشکر

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید