میزان کالری مواد غذایی

کالری چیست؟

کالری مواد غذایی مقدار انرژی موجود در غذاها است. در حقیقت کالری واحد سنجش انرژی است. اگر نسبت به میزان کالری مواد غذایی آگاهی یابید، می توانید بین میزان انرژی که به وسیبه مصرف غذاها وارد بدن خود می کنید و انرژی که با فعالیت بدنی مورد استفاده قرار می دهید تعادل ایجاد نمایید. این آگاهی در حفظ وزن مناسب نقش کلیدی ایفا می نماید.

توجه داشته باشید مقدار انرژی موجود در خوراکی ها با واحد کالری سنجیده می شود، همانطور که مقدار وزن خوراکی ها با واحد کیلوگرم اندازه گیری می شود.

کالری و تعادل انرژی

هنگامی که غذا می خوریم یا نوشیدنی می نوشیم در واقع انرژی(میزان مشخصی کالری) را وارد بدن خود می کنیم. سپس بدن ما از آن انرژی استفاده می کند. این انرژی صرف عملکردهای حیاتی بدن و فعالیت های بدنی می شود. اگر بعضی روزها انرژی که دریافت می کنید بیش از انرژی باشد که مورد استفاده قرار می دهید باید روزهایی هم باشد که عکس آن صادق است در این صورت انرژی دریافتی با انرژی که مورد استفاده قرار می گیرد در تعادل است.

پس افزایش وزن هنگامی رخ می دهد که فرد به طور منظم انرژی بیشتری از انرژی مصرفی بدن خود دریافت می کند. با گذشت زمان این انرژی بیش از حد، در بدن به صورت چربی ذخیره می شود. تحقیقات نشان می دهد بیشتر بزرگسالان بیش از نیاز بدن خود غذا و نوشیدنی مصرف می نمایند و گمان می کنند فعالیت بدنی آنان به اندازه کافی است.

بررسی کالری غذاها

تعیین میزان کالری مواد غذایی خیلی مفید است به خصوص هنگامی که می خواهید به وزن سالم برسید یا وزن خود را حفظ کنید. تعیین کالری مواد غذایی به فرد کمک می کند تا حساب مقدار انرژی که بواسطه غذا یا نوشیدنی دریافت می کند داشته باشد  و اطمینان یابد غذای اضافی مصرف نمی نماید.

میزان کالری مواد غذایی بر روی برچسب تغذیه اکثر بسته های غذایی موجود است. این برچسب ها اغلب در قسمت کنار یا پشت بسته مواد غذایی مشاهده می شود. این اطلاعات تحت عنوان انرژی نوشته شده است. میزان کالری اغلب به صورت ک کالری مخفف کیلو کالری است.

یک کیلوکالری واژه دیگری است که معمولا به جای واژه کالری مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین ۱۰۰۰ کالری به عنوان ۱۰۰۰ کیلوکالری نوشته می شود.

برچسب های روی مواد غذایی معمولا نشان می دهد چه مقدار کالری در ۱۰۰ گرم غذا یا ۱۰۰ میلی لیتر نوشیدنی وجود دارد.

بنابراین میتوان میزان کالری محصولات مختلف را با هم مقایسه نمود.به یاد داشته باشید که مقدار کالری نوشته شده غذا توسط شرکت غذایی ممکن است برابر با آن چه شما می خورید نباشد. بنابراین ممکن است در مقداری از غذا که مصرف می کنید کالری بیشتری موجود  باشد.

میزان کالری مواد غذایی

میزان کالری گوشت و مواد پروتئینی

میزان کالری انواع نان، غلات، حبوبات و آردها

میزان کالری لبنیات

میزان کالری سبزیجات

میزان کالری میوه ها

میزان کالری آجیل و خشکبار

میزان کالری تنقلات و شیرینی

میزان کالری نوشیدنیها

میزان کالری غداها