10 مزیت داشتن یک مربی بدنسازی خصوصی برای بانوان

0

به نظر شما آیا داشتن یک مربی بدنسازی خصوصی برای بانوان ضروری است؟ شاید شما هم جزء آن دسته از افراد باشید که داشتن یک مربی بدنسازی خصوصی را ضروری ندانسته و برای طراحی تمرینات ورزشی روزانۀ خود از موتورهای جستجوگر و یا شبکه های اجتماعی مجازی استفاده می کنید.

کسانی که بدون نظارت یک مربی متخصص، به تصاویر و ویدئو های ورزشی و تقلید از آن ها پناه می برند، معمولاً به دو دسته تقسیم می شوند: دسته اول کسانی هستند که سال ها در کنار یک مربی، تمرین کرده و بر این باورند که داشتن یک منبع ورزشی برای تقلید، کفایت می کند و دسته دوم شامل افرادی می شود که به دلیل بی اعتمادی به مربی خود و یا نتیجه نگرفتن از برنامه های تمرینی گذشته، به طراحان تمرین فضای مجازی متعهد می شوند.

در این مطلب فیت لیدی، به بررسی مزایای داشتن یک مربی بدنسازی خصوصی برای زنان می پردازیم تا ببینیم آیا واقعاً داشتن مربی خصوصی برای زنان ضرورت دارد یا خیر؟

چرا از تمرینات بدنسازی نتیجه نمی گیرید؟

وقتی از بدنسازی و تمرین با وزنه صحبت می کنیم، تصور مردان با زنان کاملاً متفاوت است. مردان از تمرین با وزنه، انتظار حجیم شدن عضلات و زنان از بدنسازی، انتظار تناسب اندام  دارند. این در حالی است که زنان با تمرینات بدنسازی ترس از مردانه شدن عضلات خود دارند.

تصورات، الزاماً منطق علمی ندارند و می توانند زادۀ فرهنگ و یا باورهای نادرست باشند. افرادی که بدون مربی و برنامه بدنسازی و به صورت شخصی در سالن های ورزشی، مشغول به تمرین هستند، معمولاً عضلات بدن را به درستی نمی شناسند و یا با توجه به علایق خود، از دستگاه ها و وزنه های آزاد استفاده می کنند.

عدم نظارت یک مربی بدنسازی خصوصی برای بانوان ، می تواند خطرناک تر از تصورات آن ها باشد. به طور مثال؛ فردی که از داشتن چربی های شکم، پهلو و ران رنج می برد، تمرین خود را با اجرای حرکات پی در پی شکم و پهلو شروع کرده، سعی در تسریع روند چربی سوزی دارد و یا فردی که هر دقیقه به شیب تردمیل می افزاید تا کالری بیشتری بسوزاند!

اما آیا شما حاضرید برای داشتن عضلات شکمی، دیسک های بین مهره ای کمر را مستعد آسیب کنید؟!  و آیا تا کنون فکر کرده اید که کالری روی نمایشگر تردمیل می تواند به شما دروغ بگوید؟! نتیجه نگرفتن از تمرینات، حاکی از ناآگاهی شما از اصول تمرینی و یا نداشتن رژیم غذایی مناسب و خواب کافی است، چیزی که از آن به عنوان سبک زندگی سالم یاد می کنیم.

اگر هر شخص می توانست مربی خودش باشد، دیگر نیازی به تحصیلات دانشگاهی و تجربه ورزشی نبود و مجموعه های ورزشی هرگز کسی را به عنوان مربی استخدام نمی کردند. بنابراین بهتر است از مزیت های داشتن یک مربی متخصص، بیشتر بدانیم.

10 مزیت داشتن یک مربی بدنسازی خصوصی

مربی بدنسازی خصوصی برای بانوان

در ادامه به 10 مزیت داشتن یک مربی بدنسازی خصوصی برای بانوان می پردازیم.

1) شناخت بهتر تمرینات با دانش مربی

کسی که نمی داند چه تمرینی می تواند برای دستیابی به اهداف وی موثر باشد، زمان زیادی را درجا می زند! فرض کنید ورزشکاری که به تازگی وارد باشگاه شده است، قصد دارد قدرت عضلات میان تنه را افزایش دهد، اما بیشتر تایم خود را صرف تمرینات کاردیو می کند. واضح است که نتیجه نگرفته و یا شاید بعداً به این نتیجه برسد که ورزش کاردیو یا هوازی برای تقویت عضلات میان تنه مناسب نیست!!

اما با داشتن یک مربی بدنسازی خصوصی، نه تنها می توان عضلات بدن و کارایی آن ها را بیشتر شناخت بلکه مربی می تواند با توجه به علایق و اهداف شما، تمرین موثر و مناسب تری برای عضلات مد نظر طراحی کند. دانش یک مربی، محرک اعتماد بین او و ورزشکار است.

شاید تجربه، پدر علم باشد ولی تمرین با وزنه باید بر اساس دانش و مبانی اصول تمرینی، پیش برود.

2) زمان بندی مناسب برای رسیدن به تناسب اندام

هر چه به ایام  نوروز و سال جدید نزدیک تر می شویم، تعداد افرادی که با هدف کاهش وزن سریع به باشگاه مراجعه می کنند، بیشتر می شود. کسانی که به دنبال کاهش 10 الی 15 کیلویی وزن خود در یک ماه هستند و بنا به گفته خودشان؛ اگر از ورزش نتیجه نگیرند، حاضرند دست به هر کاری از قبیل عمل های جراحی، بزنند. به نظر شما این خواسته تا چه حد می تواند منطقی باشد؟!

افرادی که به صورت شخصی، تمرینات متنوع را امتحان می کنند، ساعت ها روی تردمیل وقت می گذرانند و روزهای زیادی را با رژیم های غذایی نادرست پشت سر می گذراند، هنوز به اهداف خود نرسیده اند و همواره با عدد روی ترازو در جدال اند.

این در حالی است که یک مربی خصوصی بدنسازی با تشریح عواقب و معایب اینگونه تمرینات و کاهش وزن فوری، ورزشکار را متقاعد می سازد که برای هر هدفی که در ذهن دارد عاقلانه برنامه بریزد و با تغییر سبک زندگی خود، در آینده ای دورتر (چندین ماه) به اندام ایده آل خود دست یابد.

تمام تصمیم های نادرست زندگی ما، ناشی از عدم آگاهی است. یک مربی متخصص به خوبی می داند که تناسب اندام، در طی یک ماه اتفاق نمی افتد و برای این جمله دلایل منطقی زیادی دارد!

بهتر است چشم هایمان را روی حقیقت نبندیم و با انتخاب یک مربی بدنسازی خصوصی، مسیر پر پیچ و خم رسیدن به تناسب اندام را، با یک نفر شریک شده و پیوسته در مسیر آن گام برداریم!

3) اجرای صحیح حرکات

مربی بدنسازی خصوصی برای بانوان

بهترین تمرین برای یک نفر، اگر درست اجرا نشود، بدترین تمرین است!

مربی بدنسازی خصوصی برای بانوان، نه تنها به تناسب اندام شما فکر می کند، بلکه همواره به دنبال تضمین سلامت شما خواهد بود! سنگین شدن وزنه، همیشه خبر خوشی نیست! زیرا افراد مبتدی که بدون مربی متخصص تمرین می کنند، معمولاً به نوع اجرای حرکت توجهی نداشته و بر این باورند که اگر توان آن ها بالا رفته، قطعاً به اهداف خود می رسند.

یادتان باشد، شما نمی توانید در تمرین، یک تصویر همه جانبه از خود داشته باشید و تنها کسی که می تواند طرز اجرای تکنیک شما را اصلاح کند، مربی بدنسازی متخصص است.

4) جلوگیری از آسیب دیدگی و یا کمک به درمان عضو آسیب دیده

با این سوال شروع می کنیم:

چرا همه افراد از یک نوع برنامه تمرینی استفاده نمی کنند؟!

و با این سوال ادامه می دهیم که چرا پزشکان، بدنسازی را بهترین ورزش برای بازتوانی پیشنهاد می دهند؟!

پاسخ به این سوالات زمانی ساده به نظر می رسد که شما با یک مربی بدنسازی خصوصی کار کرده باشید. یک مربی متخصص ابتدا از دردها و مشکلات مفصلی شما می پرسد و سپس با اولویت قرار دادن آن ها سلامت شما را تضمین می کند. برای مربی مهم است بداند هدف شما از ورزش چیست، اما اگر مربی خود را به درستی انتخاب کرده اید، بهتر است اجازه دهید خودش برایتان هدف گذاری کند. انتخاب یک مربی بدنسازی خصوصی برای بانوان بسیار مهم و تعیین کننده است.

مربی متخصص می داند که سابقه گردن درد، اجرای حرکات خاصی از جمله دراز نشست را محدود می کند، بنابراین اگر فرم دهی عضلات شکم جزء اولویت های شماست، ابتدا باید از شر گردن درد خلاص شوید!

5) اصلاح باورهای نادرست ورزشی

آموزش یک اصل جدید، ساده تر از اصلاح باورهایی است که سال ها در ذهن عموم مردم شکل گرفته است. باورهایی نظیر دویدن در هنگام صبح (به صورت ناشتا)، انجام هزاران تمرین برای عضلات شکمی، غذا نخوردن پس از تمرین و…!

همان گونه که معلم می تواند الگو مناسبی برای تقلید باشد، یک مربی بدنسازی خصوصی با اصلاح باورهای نادرست و جایگزین کردن راهکار های بهتر، به خوبی می تواند در طی زمان کوتاهی، سبک زندگی شما را تغییر دهد! چه چیز بهتر از اینکه سبک زندگی سالم در شما نهادینه شود؟!

6) تنوع در تمرینات ورزشی

کسانی که سالها به صورت انفرادی و بدون مربی تمرین می کنند، یک روز از تمرینات خسته می شوند. فکر می کنید دلیل این خستگی چیست؟!

تمرینات تکراری، حتی اگر با وزنه های سنگین تر اجرا شوند، نتایج متفاوتی نخواهند داشت. ورزشکاری که از تمرین به نتایج دلخواه خود نرسد به زودی دلسرد شده و یا شاید به مرز تمرین زدگی برسد. مربی بدنساز خصوصی می تواند برای هر عضله در بدن تمرینات متفاوتی ارائه دهد و طبق اصل تنوع، برنامه تمرینی باید هر 6 یا 8 هفته تغییر کند.

استفاده از تجهیزات و وسایلی مثل کتل بل، کش، فوم رولر و … می تواند تنوع تمرینی را برای مربی ساده تر کند.

7) احساس مسئولیت پذیری و متعهد بودن به برنامه تمرینی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد، شب هایی که ساعت هشدار موبایل خود را برای صبح روز فردا تنظیم می کنید تا آمادۀ رفتن به باشگاه باشید. اما صبح با خاموش کردن هشدار موبایل به خواب خود ادامه می دهید و در خوش بین ترین حالت ممکن کمی دیرتر به باشگاه می روید.

یک مربی بدنسازی خصوصی برای بانوان با تنظیم یک ساعت معین برای تمرین و همچنین ایجاد انگیزه و رغبت برای اجرای حرکات ورزشی، باعث احساس مسئولیت پذیری ورزشکار می شود.

8) تضمین سلامت جسمی و روانی

مربی بدنسازی خصوصی، واژه ای مناسب برای توصیف فردی است که معلم زندگی، راهنمای تغذیه و مشوق شما باشد. روزهای زیادی که به دلیل مشکلات و یا کسالت، ورزش کردن را ترجیح می دهید، آگاه باشید که در انتخاب مربی متخصص خود، موفق بوده اید.

کسالت، بی حالی، خستگی و… که در زنان بیشتر اتفاق می افتد (به دلیل چرخه قاعدگی) باید توسط یکی مربی متخصص کنترل شود. برای همین در بسیاری از موارد توصیه می کنیم که برنامه تمرینی یک زن نباید مشابه برنامه تمرینی مردان باشد و بهتر است از یک مربی بدنسازی خصوصی برای بانوان استفاده شود.

حس خوشایند پس از تمرین، رفع کسالت و بی حوصلگی، همدلی مربی با ورزشکار و… می تواند روحی سالم در شما پرورش دهد.

9) بیشترین پیشرفت در کمترین زمان

شعارگونه به نظر می رسد اگر بخواهیم تناسب اندام را در یک ماه به شما پیشنهاد دهیم. زیرا تناسب اندام، با تمرین زیر نظر یک مربی بدنسازی خصوصی و رعایت رژیم غذایی و خواب کافی اتفاق می افتد. این سه در کنار هم، نوعی عادت هستند و همان طور که می دانید؛ 21 روز زمان برای اصلاح یک عادت و حدود 90 روز برای اثبات آن وقت لازم است.

بنابراین، خودتان را با کسی مقایسه کنید که بدون مربی متخصص تمرین می کند! قاعدتاً پیشرفت های شما چشم گیر تر و سریع تر اتفاق می افتد.

10) تنظیم وقت با مناسب ترین برنامه تمرینی

پس از ثبت نام در باشگاه ورزشی و انتخاب مربی بدنسازی خصوصی، می توانید زمان و روزهای مراجعه به باشگاه را با مربی خود هماهنگ کنید. برخی افراد به دلیل مشغله کاری و یا مادرانی که از فرزندان خود نگهداری می کنند، در تایم های اختصاص یافته به ورزش دچار محدودیت هایی هستند.

همین که تصمیم گرفته اید ورزشکار باشید، کافی است. شما تعداد روزهایی که می توانید در باشگاه حاضر باشید را پیشنهاد می کنید و مربی بدنسازی خصوصی شما با تنظیم زمان و اهداف، برنامه تمرینی مناسبی را برای شما طراحی کرده و بر نحوۀ اجرا آن نظارت خواهد کرد.

کلام آخر

همان طور که برای درمان یک بیماری به متخصص علوم پزشکی مراجعه می کنید، بهتر است برای سلامتی و تناسب اندام خود نیز، با متخصصین علوم ورزشی مشورت کنید و برای خود یک مربی بدنسازی خصوصی داشته باشید.

مزیت های داشتن یک مربی بدنسازی خصوصی برای بانوان ، به طراحی برنامه تمرینی ختم نمی شود بلکه وی می تواند در پیشگیری آسیب و یا بازتوانی به شما کمک کرده و همواره در مسائل و مشکلات زندگی، از طریق ایجاد انگیزه، حامی شما باشد.

شما چه تجربه‌ای از تمرین با مربی بدنسازی خصوصی دارید؟ فراموش نکنید هر سوال یا نظری در این زمینه داشته باشید، می‌توانید در قسمت نظرات یا در ایسنتاگرام فیت لیدی با ما در میان بگذارید.

در ادامه بخوانید: فیتنس یا بدنسازی؟ کدام‌ برای بانوان مناسب‌تر است؟
سال ها به صورت حرفه ای در رشته والیبال فعالیت داشتم و به اردوی تیم ملی دعوت شدم. علاقه من به دانش و ورزش، باعث شد تا رشته علوم ورزشی رو تا مقطع کارشناسی ارشد در گرایش فیزیولوژی ورزشی ادامه بدم. خوشحالم که علاوه بر مربیگری در زمینه تناسب اندام، در تیم تحریریه فیت لیدی زیر نظر استاد صفری فعالیت دارم.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید