چرا چربی سوزی موضعی امکان پذیر نیست؟

10
حرکات چرخشی باعث کمردرد در ورزش بدنسازی

اگر این مطلب را برای خواندن انتخاب کرده اید، حدس می زنم چربی های اضافه در ران، باسن، شکم و پهلو و یا بازوهای خود دارید و هر چه برای چربی سوزی موضعی تلاش می کنید، نمی توانید از شر آنها خلاص شوید. همه کسانی که در مسیر لاغری موضعی برای رسیدن به تناسب اندام گام بر می دارند، علی رغم همه تلاش ها به بن بست می خورند و هر کاری می کنند، نتیجه نمی گیرند. به نظر شما مشکل کجاست؟

شاید بدن تان را به صورت کلی دوست دارید و فقط از چربی های یک ناحیه خاص مثلاً چربی پهلوهایتان یا بازویتان نفرت دارید. در این صورت شما تمام تلاش تان بر روی سوزاندن چربی های آن نقطه می گذارید و شاید برای چربی سوزی و لاغری موضعی به هر روشی دست بزنید. در این مطلب فیت لیدی درباره این صحبت می کنم که چرا ممکن است راه را اشتباه بروید و راه درست چیست.

منظور از چربی سوزی موضعی چیست؟

حتماً می دانید که هر کالری مازادی به بدن وارد شود و سوزانده نشود، به صورت چربی در زیر پوست ذخیره می شود. این یک مکانیزم دفاعی بدن است برای روزهای سخت. وقتی بدن در شرایط مرگ و زندگی ناشی از نبود غذا باشد، از چربی هایی که قبلاً ذخیره کرده است استفاده می کند.

چربی به دو صورت زیرپوستی و احشایی در بدن ذخیره می شود. چربی های احشایی معمولاً در همه افراد دور اندام های داخلی بدن مثل قلب، کبد یا کلیه تجمع پیدا می کنند. اما انباشت چربی های زیر پوستی در بدن انسان ها در فردی با فرد دیگر متفاوت است.

شاید چربی شما به صورت ژنتیکی بیشتر در اطراف ران باشد ولی چربی شخص دیگری بیشتر در قسمت داخل ران. به طور کلی چربی زیر پوستی در زنان بیشتر در ناحیه ران و باسن (گلابی شکل) و در آقایان بیشتر در ناحیه شکم و پهلو (سیبی شکل) جمع می شود. البته ممکن است در یک خانم هم چاقی سیبی شکل دیده شود، اما نسبت به آقایان کمتر است.

چاقی سیبی گلابی چربی سوزی موضعی لاغری موضعی

حالا منظور از چربی سوزی موضعی چیست؟ چربی سوزی موضعی یعنی تلاش هدفمند برای از بین بردن چربی فقط در یک ناحیه خاص بدن، به صورت موضعی بدون تغییر در نقاط دیگر. فکر می کنم با یک مثال بهتر متوجه شوید. اگر کسی قصد دارد با انجام تمرینات دراز و نشست فقط و فقط از چربی شکم خود کم کند و علاقه ای به کم شدن چربی از نقاط دیگر بدن خود نداشته باشد، هدفش چربی سوزی موضعی شکم است.

چربی سوزی موضعی با ورزش؛ واقعیت یا افسانه؟

معمولاً بانوان روی چربی های خود بیشتر حساس اند و خیلی از آنها تلاش می کنند در باشگاه با ورزش و انجام تمرینات خاص برای ناحیه خاصی از بدن خود چربی سوزی موضعی انجام دهند. به طور مثال خیلی از بانوان حرکت مسگری و چرخش با چوب را به امید چربی سوزی پهلو ها انجام می دهند. اگر از این گروه هستید، متاسفانه باید بگویم در مسیر اشتباهی قدم برداشته اید که می تواند منجر به آسیب دیدگی شما در ناحیه کمر شود.

کاش چربی سوزی موضعی امکان پذیر بود اما متاسفانه این امکان با ورزش وجود ندارد. بدن چربی را به صورت پراکنده و با نسبت خاصی که به صورت ژنتیکی تعیین می شود در بدن ذخیره می کند. شما در صورت خود هم چربی دارید اما به نسبت بسیار کمتری از شکم و پهلو.

چربی از هر نقطه ای که بیشتر انباشته شده، به مقدار بیشتری کم می شود. مثلاً چربی دور ران نسبت به صورت خیلی خیلی بیشتر است، پس در هنگام کاهش وزن به نظر می رسد چربی کلاً از ران کم شده است و صورت تغییر بسیار کمی می کند.

برای بدن فرقی نمی کند چربی صورت یا شکم. بدن وقتی دچار کمبود کالری شود سراغ چربی هایی می رود که اخیراً ذخیره کرده. بعد از آن به سراغ چربی های قدیمی تر می رود تا زمانی که به درصد چربی خیلی کمی برسید. این ژنتیک شماست که تعیین کننده محل بیشتر آب شدن چربی هاست. فکر می کنم حالا علت لاغر شدن صورت هنگام کاهش وزن بدن را خوب فهمیدید.

حتماً بخوانید: تاثیر دراز و نشست بر چربی شکم

نتیجه تحقیقات علمی درباره چربی سوزی موضعی با ورزش

تحقیقات علمی بسیار زیادی بر روی اثر تمرینات موضعی بر چربی موضعی ناحیه خاصی از بدن انجام شده است. هیچ کدام از این تحقیقات نتوانسته به نتیجه گیری اثربخش بودن ورزش برای چربی سوزی موضعی برسد. با تمرینات موضعی، شما فقط عضلات آن ناحیه را تحت فشار قرار می دهید. با تمرین بازو با دمبل چربی های بازوی شما آب نمی شود. بافت عضله از چربی جداست و عضله برای تغذیه از بافت چربی اطراف خود استفاده نمی کند.

بازهم تاکید می کنم که موضوع ما در این مقاله، لاغری موضعی است نه کاهش وزن و چربی کل بدن. بدون شک شما با ورزش و کالری سوزی می توانید چربی های اضافه خود را بسوزانید، اما نه فقط در نقطه ای خاص. چربی از کل بدن و با نسبتی خاص کم خواهد شد.

مجلات، بسیاری از مربیان آنلاین و جامعه مجازی سعی می کنند شما را با واژه هایی مثل “چربی سوزی موضعی ران، شکم و …” فریب دهند. اگر این موضوع امکان پذیر بود، خیلی از بدن هایی که در اطراف خود میبینید طور دیگری می شد! پس به خاطر داشته باشید شما نمی توانید برای بدن تان تعیین کنید که چربی را از کجا بیشتر کم کند!

آیا احساس سوزش در هنگام تمرین با وزنه به معنی چربی سوزی است؟

خیر! احساس سوزش ناشی از تکرار در بدنسازی ناشی از تجمع ماده ای به نام اسیدلاکتیک در عضله است و هیچ ربطی به چربی سوزی و لاغری موضعی ندارد.

چربی سوزی موضعی بازو

در هنگام تمرینات قدرتی بدن از سیستم انرژی بی هوازی برای تولید انرژی استفاده می کند. یکی از پیامدهای سیستم بی هوازی گلیکولیتیک، تولید ماده ای به نام اسید لاکتیک در خون است. وقتی شما یک حرکت بدنسازی را با تکرارهای زیاد یا به صورت سوپرست اجرا می کنید، در عضلاتتان احساس سوزش می کنید و این موضوع هیچ ربطی یه چربی سوزی ندارد.

کلاس های چربی سوزی موضعی که اخیراً در ایران باب شده از اساس اشتباه است و مطمئن باشید کسی که در این کلاس ها به شما تدریس می کند، چیزی از فیزیولوژی بدن انسان نمی داند. پس مواظب باشید تا به راحتی فریب نخورید!

آیا چربی سوزی موضعی با رژیم غذایی امکان پذیر است؟

چربی سوزی با رعایت رژیم غذایی اصولی و کاهش کالری های دریافتی، راهی منطقی و نتیجه بخش است اما آیا می توان با رژیم غذایی خاصی از شر چربی های ناحیه خاصی از بدن خلاص شد؟

متاسفانه باز هم پاسخ منفی است. چربی سوزی موضعی با رژیم غذایی هم امکان پذیر نیست. هیچ رژیم خاصی نمی تواند چربی های مازاد زیرپوستی را فقط و فقط در ناحیه دلخواه شما بسوزاند.

با دریافت کمتر کالری هنگام رژیم غذایی بدن شما که به انرژی محتاج است و به سراغ چربی هایی می رود که در بدن ذخیره کرده است.

حتی ورزش و رژیم به صورت هم زمان نیز نمی توانند اثر چربی سوزی موضعی داشته باشند. ترکیب فعالیت بدنی و رژیم غذایی بدون شک سریع ترین راه برای لاغری و چربی سوزی است و تمام تمرکز شما باید بر این دو باشد.

واقعیت های چربی سوزی موضعی با کرم، ژل و …

خیلی از بانوان حاضرند به هر روشی متوصل شوند تا به لاغری موضعی دست یابند، غافل از اینکه این کار عملاً امکان پذیر نیست. استفاده از قرص های چربی سوز، کرم و ژل های موضعی هیچ تاثیری بر چربی سوزی موضعی ندارد و ممکن است عوارض پوستی و یا داخلی را به دنبال داشته باشند

کرم ها و ژل هایی که مدعی چربی سوزی موضعی هستند اکثراً حاوی کافئین هستند. اثر لاغری موضعی کافئین در تحقیقات علمی رد شده است. ممکن است این کرم ها شامل مواد دیگری نیز باشند که برای بدن شما مضر باشد. آیا ارزش دارد یک لکه همیشگی روی پوست خود را با این ژل ها به یادگار بگذارید و هزینه هایی زیادی برای درمان مشکلات پوستی ناشی از استفاده از کرم های لاغری بپردازید؟

تنها روش از بین بردن چربی به صورت موضعی چیست؟

بگذارید خیالتان را راحت کنم. تنها روشی که می توان چربی را از یک نقطه بدن کم کرد جراحی است. من نمی خواهم شما را به انجام جراحی تشویق کنم. خیر، ما در فیت لیدی به دنبال روش های سالم برای رسیدن به تناسب اندام پایدار هستیم و با روش های میان بر و خطرناک برای بدن مخالفیم.

اما واقعیت را باید گفت، چربی سوزی موضعی با ورزش و یا رژیم غذایی امکان پذیر نیست و تنها روش عمل لیپوساکشن یا عمل لیپوماتیک است. البته لاغری موضعی به دست آمده از این جراحی ها پایدار نخواهد بود. اگر ورزش نکنید و زیاد بخورید دوباره به همان آدم سابق تبدیل می شوید. پس بهتر است به دنبال راه حل همیشگی و سالم یعنی ورزش و سبک زندگی سالم بروید.

حتماً بخوانید: چربی سوزی موضعی با عمل لیپوماتیک

به جای تلاش برای چربی سوزی موضعی بر این نکات تمرکز کنید:

خوب همانطور که توضیح دادم، تلاش برای چربی سوزی موضعی تلاشی بیهوده است. پس بهتر است به جای تمرینات چربی سوزی موضعی و ایزوله مانند تمرین با چوب، تمرکز خود را در باشگاه بر روی این نکات بگذارید:

از تمرینات چندمفصلی بیشتر استفاده کنید.

اگر به دنبال چربی سوزی هستید، هدف شما باید سوزاندن کالری بیشتر در تمرین باشد. واقعیت این است که تمرینات ایزوله و تک مفصلی( حرکاتی که در آنها فقط یک مفصل درگیر هستند)، کالری زیادی نمی سوزانند.

80درصد تمرکز شما در تمرین باید بر روی تمرینات و حرکات چند مفصلی باشد. حرکات چند مفصلی که در آنها هم زمان دو یا چند مفصل درگیر هستند، کالری سوزی بالایی دارند و به شما کمک می کنند تا سریع تر وزن کم کنید و لاغر شوید.

از روش تمرینی فول بادی استفاده کنید.

روش تمرین مرسوم در باشگاه ها به خصوص در بین مردان روش اسپلیت یا تفکیک عضلات بدن است. در این روش فرد در یک جلسه تمرین تمام تمرکز خود را بر روی یک یا دو گروه عضلانی می گذارد تا به حداکثر رشد عضلات برسد.

اما زنانی که به دنبال چربی سوزی هستند در اکثر مواقع به برنامه های فول بادی (کل بدن در یک جلسه تمرین داده شود) نیاز دارند.

مشکل اینجاست که خیلی از زنان از مردانی که فیزیولوژی بدن زنان را نمی شناسند برنامه تمرینی می گیرند. و متاسفانه خیلی از مربیان زن هم این اشتباه را مرتکب می شوند.

کلام آخر

یکی از اهداف اصلی فیت لیدی تلاش برای از بین بردن این باورهای نادرست بوده و خواهد بود. چربی سوزی موضعی هم یکی از این باورهای نادرست در علم ورزش و تغذیه است که متاسفانه هنوز در بین بانوان شایع است و حتی خیلی از مربیان هم از غلط بودن آن آگاهی ندارند.

اساس دلایل من برای پرداختن به هر موضوعی، تحقیقات علمی و سال ها تجربه است. در مورد چربی سوزی به صورت موضعی هم تحقیقات زیاد علمی توسط دانشمندان انجام گرفته و این موضوع به صورت کلی رد شده است.

شما نمی توانید ژنتیک خود را تغییر دهید. بهتر است افسوس نخورید، چون شما اشتباهی مرتکب نشده اید. توصیه من به شما تمرکز روی رژیم غذایی سالم و ورزش و عدم توجه به چربی سوزی موضعی و تمرکز بیشتر روی فرم گیری موضعی است. زیرا فرم گیری بدن به صورت موضعی امکان پذیر است.

شما می توانید از طریق قسمت نظرات زیر همین مطلب یا از اینستاگرام فیت لیدی با ما در ارتباط باشید.

در ادامه بخوانید: ۸ دلیل برای اینکه چرا چربی‌ شکم شما از بین نمی‌رود!
از اولین سال های فعالیتم به عنوان فیزیولوژیست ورزشی و مدرس علم تمرین، هر روز با باورهای نادرست زیادی در زمینه تناسب اندام سر و کار داشتم. این موضوع باعث شد تا دغدغه و هدف اصلی من تغییر نگرش زنان و دختران سرزمینم در زمینه ورزش، تغذیه و تناسب اندام باشد. این دغدغه دلیل اصلی راه اندازی فیت لِیدی بود و خوشحالم بعد از چند سال تلاش، امروز با یک تیم علمی و با تجربه از بانوان در خدمت همه بانوان سرزمینم هستیم.

10 دیدگاه

  1. من از کلاس چربی سوزی موضعی نتیجه گرفتم اما الان میفهمم که اشتباه میکردم چربی از کل بدنم کم شد نه از پهلوهام

    • حوشحالیم که مطالب مورد پسند شماست و این انگیزه ما رو دوچندان می کنه. سپاس از همراهی و انرژی مثبت شما دوست عزیز.

  2. سلام و وقت بخیر خدمت شما
    ممنون از اطلاعات خوب و مفیدتون در این زمینه میشه مقالاتی رو دررابطه با این موضوع معرفی کنین ؟

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید