لاغری با دمنوش واقعیت یا دروغ؟ میزان چربی سوزی با دمنوش چقدر است؟

0
لاغری با دمنوش

تبلیغات زیادی تحت عنوان لاغری و چربی سوزی با دمنوش را می شنویم. بعضاً ادعا میشود که مصرف نوع خاصی از دمنوش ها به چربی سوزی و سمزدایی بدن کمک می کنند و استدلالی که به کار می برند شامل تحریک هاضمه، کمک به متابولیسم و در برخی موارد پاکسازی بدن از ناخالصی هاست.

تولید کنندگان برای برانگیختن اشتیاق مصرف کنندگان برای لاغری با دمنوش محصولات خود را متنوع می کنند. ادعای آنها مبنی بر این است که رژیم غذایی و فعالیت ورزشی را کنار بگذارید تا چربی های اضافه به آسانی نوشیدن یک فنجان دمنوش ناپدید شوند.

چه راهی بهتر از این؟!

اما یک سوال؛ زندگی ما ایرانی ها با چای و دمنوش پیوند خورده است. پس چرا همواره مشکل اضافه وزن ما حل نشده است؟

در این مطلب فیت لیدی به دروغ یا واقعیت بودن لاغری با دمنوش می پردازیم.

انواع دمنوش های لاغری

معمولا دمنوش های لاغری را بر اساس نوع عملکرد می توان به 3 دسته کلی تقسیم بندی کرد:

 1. دمنوش هایی که اشتها را کاهش می دهند.
 2. دمنوش هایی که مانع جذب چربی و منجر به دفع آنها می شوند.
 3. دمنوش هایی که متابولیسم (سوخت و ساز) بدن را افزایش می دهند.

از نظر تئوری گفته می شود که مواد اولیه موجود در این دمنوش ها قادرند:

 • اشتها را سرکوب کنند
 • مواد سمی بدن را دفع کنند
 • کالری بیشتری را بسوزانند

معمولا در تبلیغات لاغری با دمنوش روی سرعت کاهش وزن تاکید می شود. به یاد داشته باشید لاغری و کاهش وزن سریع به معنی چربی سوزی نیست. در ادامه به این موضوع که این لاغری با دمنوش چقدر واقعیت دارد و به چه علت اتفاق می افتد می پردازیم.

میزان چربی سوزی با دمنوش چقدر است؟

مدارک کمی برای اثبات اثرگذاری دمنوش های لاغری وجود دارد. سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) هیچ نوع چای و دمنوشی را به عنوان کاهش دهنده وزن شناسایی نکرده است.

شاید تنها موادی که از طرف (FDA) برای لاغری با دمنوش شناخته شده اند کافئین و گیاه سِنا بوده است. که البته دلیل این کاهش وزن چیز دیگری است.

کافئین به عنوان یک محرک کاهش وزن شناخته می شود اما آنچنان تاثیری ندارد. سنا نیز باعث تحریک شدید روده می شود که می تواند نقش مسهل داشته باشد.

در اکثر تبلیغات دمنوش های لاغری را به سبک زندگی سالم و سلامتی ارتباط می دهند. اما در تایید این ادعا مدارکی مبنی بر اثرگذاری آنها چه در لاغری با دمنوش  و چه در حفظ سلامتی وجود ندارد.

اثرات منفی بر سلامتی

چنانچه به دنبال لاغری با دمنوش  هستید، لازم است نکاتی را درباره تاثیر آنها بر سلامتی بدانید.

اگرچه اغلب مواد اولیه این دمنوش ها اثرات ملایمی دارند، اما بعضی از آنها می توانند عوارض جانبی شدیدی را در برخی افراد منجر شوند.

در ادامه به انواع ترکیبات اولیه دمنوش های لاغری با احتمال ایجاد عوارض جانبی می پردازیم.

1) ترکیباتی با ویژگی ملین

بعضی از دمنوش های لاغری حاوی یک ملین طبیعی به نام سِنا هستند. بر اساس گزارش های سازمان غذا و دارو(FDA) نوشیدن دمنوش های لاغری حاوی سنا مشکلاتی را برای مصرف کننده به همراه داشته است.

در این گزارش ها علائم مصرف کنندگان مشابه اختلال مصرف بی رویه داروهای ملین عنوان شده است، مانند:

 • گرفتگی و درد شکم
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • یبوست شدید
 • ضعف روده
 • کاهش سطح پتاسیم که برای بیماران قلبی خطر آفرین است

سنا یک داروی گیاهی ملین است که برای درمان یبوست از آن استفاده می شود. مقدار کم آن برای بسیاری می تواند بی خطر باشد. اما مصرف مداوم آن توصیه نمی شود.

سنا و ملین های دیگر از جمله ترکیبات گیاهی هستند که برای لاغری با دمنوش استفاده می شوند. دلیلش این است که منجر به اسهال می شوند. از دست رفتن آب از طریق اسهال باعث کاهش وزن میشود. در واقع چربی سوزی با دمنوش اتفاق نیافتاده است. آنچه اتفاق افتاده دهیدارته شدن بدن است که با نوشیدن مجدد آب وزن از دست رفته باز می گردد.

البته بدن املاح و الکترولیت نیز از دست می دهد که اگر ادامه دار باشد سلامتی را به خطر می اندازد.

2) ترکیباتی با ویژگی ادرار آور

سازمان غذا و دارو درباره لاغری با دمنوش اخطارهای متعددی داده است. دمنوش های لاغری با ترکیبات ادرادآور مشکلات زیر را به همراه دارند:

 • دهیدراته شدن بدن (از دست رفتن بیش از حد آب بدن)
 • از دست رفتن الکترولیت های بدن و متعاقب آن آریتمی قلبی و مرگ
 • گرفتنگی عضلانی
 • اسهال

۳) ترکیبات با ویژگی افزایش دهنده متابولیسم

بیشتر دمنوش های گیاهی که برای لاغری با دمنوش استفاده می شوند مدعی افزایش متابولیسم بدن هستند. مساله مهمی که در اینجا مطرح می شود مواد افزودنی است که اکثرا توجهی به آنها نمی شود.

به عنوان مثال چای سیاه و چای سبز حاوی پلی‌فنل طبیعی اند که به افزایش متابولیزم و کاهش وزن کمک می کنند.

اما آنچه که در چربی سوزی با دمنوش به کاهش وزن و افزایش متابولیزم منجر می شود چیزی دیگری است. در حقیقت مواد افزودنی غیر از خود چای و دمنوش هستند که متابولیسم را افزایش می دهند. مصرف این مواد می تواند سلامتی افراد را به خطر بیاندازد.

کافئین و عوارض مصرف بیش از حد

یکی از موادی که در لاغری با دمنوش بر آن تاکید می شود کافئین است. اکثر دمنوش های لاغری و دتاکس حاوی مقادیر بالای کافئین هستند. انواع چای و قهوه نیز به خاطر محتوی کافئینی که دارند برای چربی سوزی با دمنوش استفاده می شوند. اما در مصرف کافئین نیز می بایست اندازه را نگاه داشت و از مصرف بیش از حد آن خودداری کرد.

مصرف زیاد و مداوم کافئین می تواند علاوه بر دهیدارته شدن بدن، اسهال و مشکلات گوارشی، منجر به عوارض زیر شود:

 • اضطراب
 • بی قراری
 • تحریک پذیری
 • سردرد
 • نگرانی
 • آشفتگی
 • افزایش ضربان قلب و تنفس

جایگزین بهتر برای لاغری با دمنوش

هدف اصلی تولید کنندگان دمنوش های لاغری، افراد ناامیدی هستند که به دنبال راهی سریع و راحت برای کاهش وزن هستند. برای این افراد چه چیزی می تواند بهتر از لاغری با دمنوش باشد؟

در بیشتر موارد، این دمنوش ها فقط با ایجاد اثر پلاسیبو تغییر ناچیزی در وزن ایجاد می کنند که به سرعت به حالت قبل بر می گردد. پلاسیبو یا همان دارونما با تاثیر روانی، به مصرف کننده تلقین می کند که در حال تغییر است. در حالیکه این تغییرات نتیجه تلقین روانی است، بسیار ناچیز و به سرعت برگشت پذیر است.

در موارد معدودی نیزدمنوش های لاغری مضر و آسیب رسان بوده اند.

البته یک چای گیاهی بدون مواد افزودنی لاغری، می تواند به بهبود برخی فاکتورهای سلامتی در افراد کمک کند.

تمام متخصصان سلامت و تغذیه معتقدند که تنها راه برای کاهش وزن استفاده از رژیم غذایی، ورزش و کاهش کالری دریافتی است. بنابراین به هر راه میانبر دیگری مانند لاغری با دمنوش  باید شک کرد.

انواع چای و تاثیر آنها بر لاغری

گفتیم که دمنوش های لاغری به دلیل برخی مواد افزودنی می توانند برای سلامتی مضر و خطرناک باشند.

نوشیدن چای و دمنوش به تنهایی نمی توانند معجزه کنند و لاغری با دمنوش در واقع ناچیز و ناپایدار است. برای کاهش وزن به یک رژیم غذایی اصولی و فعالیت ورزشی هدفمند نیاز است.

اما یک فنجان چای طبیعی می تواند در کنار این دو فواید خوبی داشته باشد.

1) چای سبز

چای سبز یکی از نوشیدنی های شناخته شده در سراسر جهان است و فواید زیادی به آن نسبت داده می شود. چای سبز را در چربی سوزی با دمنوش نیز موثر می دانند.

در سال 2008، آزمایشی روی 60 فرد دارای اضافه وزن انجام گرفت. به همه این افراد رژیم غذایی برای کاهش وزن داده شد. گروهی از آنها چای سبز مصرف کردند و گروهی دیگر دارونما. نتایج آزمایش نشان داد گروهی که چای سبز مصرف کرده بودند 3.3 کیلوگرم بیشتر از گروه دیگر وزن کم کردند.

دلیل این مساله وجود آنتی اکسیدانی به نام کاتِچین” در چای سبز است. کاتچین باعث افزایش متابولیسم و چربی سوزی می شود. این مساله باعث جایگاه ویژه ای برای چای سبز در چربی سوزی با دمنوش شده است.

2) چای سیاه

مقدار آنتی اکسیدان موجود در چای سیاه بیشتر از انواع دیگر آن مانند چای سفید و چای سبز است.

اکسیداسیون یک واکنش شیمیایی است که در اثر مجاورت برگ های چای با هوا اتفاق می افتد. در نتیجه این فرآیند برگ چای قهوه ای می شود و چای تیره یا چای سیاه به دست می آید. با تغییر زمان اکسیداسیون می توان انواع مختلف چای سیاه را تولید کرد.

مطالعات نشان داده اند مصرف چای سیاه می تواند برای هدف لاغری با دمنوش موثر باشد. دلیل این خاصیت وجود فلاونل (آنتی اکسیدان) در چای سیاه است.

3) چای سفید

چای سفید از برگ های خیلی جوان بوته چای به دست می آید و پروسه تولید بسیار کوتاهی نیز دارد. در مقایسه با دو نوع دیگر طعم بسیار متفاوتی دارد؛ لطیف و شیرین است.

از خواص مهم چای سفید می توان به بهداشت دهان و از بین بردن سلولهای سرطانی اشاره کرد. این خواص توسط مطالعات علمی تایید شده اند.

اینکه چای سفید در کاهش وزن نیز موثر باشد نیازمند مطالعات بیشتری است. اما گفته می شود که چای سفید و چای سبز مقادیر مشابهی کاتچین دارند که می تواند به کاهش وزن کمک کند. به همین جهت برای چربی سوزی با دمنوش چای سفید را نیز توصیه می کنند.

البته این نتایج از آزمایش در دستگاه های آزمایشگاهی به دست آمده و روی نمونه های انسانی آزمایش نشده است. بنابراین برای تایید تاثیر چای سفید بر لاغری به مطالعات بیشتری نیاز است.

خلاصه کلام

لاغری با دمنوش یکی دیگر از تبلیغات عجیب برای لاغری سریع و راحت است. این دمنوش ها ترکیبات متنوعی از گیاهان هستند که به طور کلی به 3 روش می توانند وزن را کاهش دهند:

 1. خاصیت ملین بودن
 2. خاصیت ادارآور بودن
 3. خاصیت افزایش متابولیسم بدن

در 2 مورد اول وجود گیاهانی مانند سنا، منجر به از دست رفتن آب بدن از طریق اسهال و ادرار مکرر می شود. که در این حالت شما چربی از دست نمی دهید و در واقع با دفع آب بدن دهیدراته می شود. دهیدارته شدن بدن اگر آب به مقدار کافی بازیابی نشود می تواند برای سلامتی مضر باشد. همچنین از دست رفتن الکترولیت های بدن در اثر اسهال مکرر مشکلاتی جدی در پی خواهد داشت.

در مورد سوم، وجود موادی مانند کافئین و پلی فنل در ترکیباتی مانند چای و قهوه منجر به افزایش متابولیسم بدن می شود. و به همین خاطر در چربی سوزی با دمنوش از گیاهان حاوی این مواد استفاده می شود. اگرچه گفته می شود که در این مورد نیز می بایست محدودیت مصرف را رعایت کرد. چرا که استفاده بیش از حد کافئین نیز می تواند مشکلاتی در پی داشته باشد.

بنا به توصیه متخصصان علم تغذیه و سلامتی آنچه که برای کاهش وزن نیاز است 1) رژیم غذایی اصولی و 2) فعالیت ورزشی هدفمند است.

در کنار این دو نوشیدن متعادل چای، قهوه و دمنوش می تواند فوایدی برای سلامتی داشته باشد. به این شرط که بدانید چه گیاهانی در دمنوش استفاده شده و چه خواص و عوارضی می توانند داشته باشند.

در ادامه بخوانید: ۷ روش ساده و آسان برای کاهش وزن یک کیلویی در هفته

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید