خسته از ورزش و رژیم؛ پیش به سوی عمل لیپوماتیک!

2

انجام عمل لیپومانیک یا هر عمل زیبایی دیگری همواره با شک و تردید همراه است. در این مطلب قصد داریم شما را با عمل لیپوماتیک بیشتر آشنا کنیم.

امروزه بیشتر افراد از ظاهر خود ناراضی بوده و سعی در تغییر آن دارند. یکی از دلایل مهم احساس نارضایتی، عدم اعتماد به نفس و مقایسه خود با دیگران است. بر اساس آخرین تحقیقات روانشناسی، زنان ۳ برابر مردان در طول روز به اضافه وزن و اندام خود فکر کرده و دائما خود را با مدل های فضای مجازی مقایسه می کنند؛ مدل هایی که به صورت بیمارگونه لاغرند.

گروهی از اقشار جامعه که باز هم زنان نقش پر رنگ تری در آن دارند، فکر می کنند ورزش کردن برای لاغر شدن کافی ست و عده ای دیگر که به گفته خودشان زمان ورزش کردن ندارند، رژیم های غیراصولی و قرص های چربی سوز را تجربه می کنند و گاهی حتی به این روش ها بسنده نکرده و عمل لیپوماتیک را به داشتن سبک زندگی سالم ترجیح می دهند. اگر شما هم به فکر این هستید که برای لاغری عمل لیپوماتیک را انجام دهید پس بهتر است تا آخر این مطلب فیت لیدی همراه ما باشید.

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یک عمل جراحی زیبایی برای خلاص شدن از شر چربی اضافی بدن است. این جراحی زیبایی می تواند در کلینیک سرپایی انجام شود و معمولاً نیازی به بیهوشی نیست. در طی یک جلسه مقدار زیادی چربی از بدن خارج می شود. لازم به ذکر است که کاهش اندازه بدن برای مدت طولانی ادامه دارد و همچنین می تواند سلولیت را تا حدی از بین ببرد. در این عمل جراحی، چربی با حرکات لرزشی آزاد شده و بدون درد و خونریزی شدید از بدن خارج می شوند. هدف از این عمل جراحی تغییر اندازه و شکل بدن است. بهبودی این جراحی بین ۳ تا ۷ روز است.

مناطقی که می توانند هدف عمل لیپوماتیک باشند به شرح زیر است:

شکم- پشت- باسن- سینه- پهلوها- گردن- زیرچانه- ران- بازو

افراد دچار چاقی مفرط و بیماران هموفیلی هرگز نباید سراغ این روش جراحی زیبایی بروند.

عمل لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

عمل لیپوماتیک

در روند انجام عمل لیپوماتیک؛ ابتدا پزشک نواحی مورد نظر را علامت می زند سپس جهت کاهش خون ریزی، تورم و درد، محلول بی حس کننده تزریق می کند. سلول های چربی با ارتعاشات شدید و یا یک پالس ضعیف لیزر تحت فشار قرار می گیرند و پس از چند دقیقه پزشک با ایجاد یک یا چند برش  به ابعاد ۳ الی ۵ میلی متر، لوله مکش را وارد بدن کرده و به جلو یا عقب حرکت می دهد تا چربی ها سست شده و دستگاه مکش بتواند آن ها را تخلیه کند.

پس از آن پزشک موظف است مایعات و خون اضافی را نیز تخلیه کند. این عمل جراحی با توجه به تعداد نواحی لیپوماتیک شده، ۳-۱ ساعت طول می کشد و بیمار معمولا یک شب را در بیمارستان می گذراند.

جالب است بدانید اگر سیگار یا الکل مصرف می کنید، باید حداقل ۱۵-۲۰ روز قبل از عمل لیپوماتیک از مصرف آن خودداری کنید. مصرف آسپرین (به دلیل رقیق کردن خون) قبل از عمل و  مصرف ویتامین E پس از عمل ممنوع است. مصرف مایعات کافی پس از عمل الزامی ست زیرا بخشی از آب بدن در حین عمل تخلیه می شود.

چرا زنان سراغ عمل لیپوماتیک می روند؟

داوطلبان عمل جراحی زیبایی لیپوماتیک  معمولا  افرادی هستند که ادعا می کنند حتی با رعایت رژیم غذایی مناسب و انجام تمرینات ورزشی منظم، موفق به کاهش سایز در نواحی شکم، باسن ، ران و… نشده اند و لیپوماتیک را آخرین راه رهایی از چربی می دانند.  زنان به دلیل داشتن هورمون های زنانه و تفاوت های متابولیسمی-فیریولوژیکی با مردان (پائین بودن میزان متابولیسم پایه، درصد چربی بیشتر و…) انباشتگی چربی بیشتری در ناحیه شکم، باسن و ران داشته و به طبع آن؛ اضافه وزن باعث افزایش حجم این نواحی از بدن شده و زنان را در آمار اقدام به انجام عمل لیپوماتیک، بالاتر از مردان قرار داده است.

دلیل اصلی نتیجه نگرفتن از انواع رژیم غذایی و ورزش های مختلف چیست؟

دلایل اصلی نتیجه نگرفتن از رژیم و ورزش های مختلف عبارتند از:

● مصرف ناکافی پروتئین و یا حذف یک وعده غذایی اصلی

● خواب ناکافی

● تشنه ماندن یا گرسنگی به مدت طولانی

● مصرف تنقلات به جای وعده غذایی اصلی (شیرینی،شکلات و …)

● حذف کردن تمرینات مقاومتی و تمرکز کردن روی تمرینات هوازی(باور های نادرست)

● رعایت نکردن اصول ریکاوری و انجام تمرینات به صورت فشرده(دانش ناکافی)

● عدم پایبندی به یک برنامه تمرینی زمانبندی شده

● نداشتن صبر کافی

چرا  مدتی پس از عمل لیپوماتیک باز هم دچار اضافه وزن می شوید؟

در حقیقت، نه تنها لیپوماتیک درمانی برای چاقی نیست  بلکه پس از گذشت چندین ماه می تواند به روند افزایش وزن کمک کند زیرا افراد بر این باورند که چربی های اضافی از بدن خارج شده و دیگر نیازی به ورزش و رژیم غذایی مناسب ندارند. این امر یک بی تحرکی مفرط در فرد ایجاد کرده و باعث کاهش میزان متابولیسم بدن می شود. لازم به ذکر است که لیپوماتیک سلول های چربی را از بین نمی برد بلکه آن ها را تخلیه می کند و سلول ها  بیش از پیش منتظر شانس دوباره برای ذخیره مجدد چربی هستند.

مهم ترین عوارض جانبی لیپوماتیک کدام اند؟

عوارض جانبی لیپوماتیک می تواند برای هر فرد متفاوت باشد. لیپوماتیک چربی را از نواحی خاصی از بدن خارج می کند،  بنابراین در صورت افزایش وزن، چربی های جدید ابتدا در نواحی دیگر ذخیره شده و یا به صورت چربی زیرپوستی ظاهر می شوند و در مرحله بعد، ناحیه لیپوماتیک شده را در بر می گیرند. گاهی  این چربی ها در اطراف اندام هایی مثل قلب یا کبد انباشته می‌شوند که می توانند منجر به بیماری های قلبی و دیابت شوند. برخی افراد نیز در ناحیه لیپوماتیک شده، فرو رفتگی و یا موجی شدن پوست را گزارش کرده اند که بی حسی موضعی را به دنبال دارد. نکروز پوست، پستی بلندی های ناجور و ناهمواری های بدشکل یکی دیگر از متداول ترین عارضه های پس از عمل محسوب می شوند.

مهم ترین عوارض:

● تغییر رنگ پوست در ناحیه لیپوماتیک شده

● آمبولی ریوی

● ورم ریوی(ناشی از مایع تزریق شده به بدن)

● بی حسی مداوم که می تواند ماه ها دوام داشته باشد

● آسیب به اندام های داخلی حین عمل

● خون ریزی زیر پوست (هماتوم)

● ایجاد لخته خون در ورید

● عفونت

مزایای ورزش و رژیم غذایی اصولی نسبت به عمل لیپوماتیک

اگر بخواهیم از مزایای ورزش و رژیم غذایی اصولی صحبت کنیم، بهتر است از واژه “سبک زندگی سالم” استفاده کنیم. سبک زندگی سالم شامل: تغذیه سالم، فعالیت بدنی، خواب کافی، مدیریت وزن و استرس است.

تغذیه مناسب بخش مهمی از ایجاد سبک زندگی سالم است. رژیم غذایی همراه با فعالیت بدنی مناسب می تواند به شما در دستیابی و حفظ وزن ایده آل، کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن (مانند بیماری های قلبی و سرطان) و سلامت عمومی شما کمک کند.

فعالبت بدنی بخش جدا نشدنی سبک زندگی سالم است زیرا با انجام فعالیت بدنی به صورت منظم و اصولی میزان متابولیسم بدن خود را در سطح بالاتری قرار داده و از آن پس کالری بیشتری می سوزانید، علاوه براین؛ ورزش با تنظیم ترشح هورمون های غدد درون ریز باعث احساس سرزندگی و نشاط و همچنین کنترل استرس می شود.

با داشتن سبک زندگی سالم دیگر نه تنها تهدیدی برای سلامتی وجود ندارد، بلکه لذت داشتن تناسب اندام را به صورت مادام العمر تجربه خواهید کرد. به یاد داشته باشید اگر عمل های زیبایی برای از بین بردن چربی و کاهش وزن روش مناسبی بود، آنگاه هیچ کس از چاقی رنج نمی برد.

خلاصه کلام

با توجه به مطالب گفته شده؛ قرص های چربی سوز، رژیم های غیر اصولی، ورزش های طاقت فرسا و همچنین عمل های زیبایی، هیچکدام درمان مناسبی برای چاقی نیست بلکه ما با استفاده از این روش ها فقط مسیر ابتلا به بیماری های مزمن را هموار کرده ایم. داشتن سبک زندگی سالم با استفاده از عادات غذایی درست، فعالیت های ورزشی منظم و خواب کافی می تواند تناسب اندام و در نتیجه سلامت ما را تضمین کند.

برای سلامتی خود وقت بگذارید، هیچ تغییر بزرگی یک روزه اتفاق نمی افتد.

اگر تجربه ای در مورد عمل لیپوماتیک دارید، می‌توانید از طریق قسمت نظرات یا اینستاگرام فیت لیدی با ما در میان بگذارید.
در ادامه بخوانید: ۵ دلیل برای اینکه چرا هرچقدر ورزش می کنید لاغر نمی شوید!

2 دیدگاه

  1. سلام مرسی از سایت خوبتون. موج موج شدن پوست هم از عوارضش هست که در دوستام دیدم. و تا چند روز درد شدیدی داشتن. بهترین راه کم خوردن و ورزش که هیچی جاشو نمیگیرد

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید