علت نفخ و بزرگ شدن شکم در قاعدگی و 8 راهکار برای مقابله

8
بزرگ شدن شکم قبل از قاعدگی

بسیاری از زنان قبل، در شروع و حین دوران قاعدگی خود، ورم و نفخ شکم را تجربه می‌کنند. نفخ و بزرگ شدن شکم در قاعدگی برای تمام زنان ناراحت کننده است و بر اعتماد به نفس آنها تاثیر منفی می‌گذارد. همچنین همزمان با ورم شکم در قاعدگی ممکن است زنان احساس کنند که وزنشان نیز افزایش یافته است.

این تغییرات بدون شک برای زنانی که به صورت منظم ورزش می کنند و رژیم غدایی مناسبی دارند، خوشایند نیست و باعث کاهش انگیزه و احساس ناراحتی می شود. اما راه حل مقابله با این مشکل چیست؟

خوشبختانه راه حل هایی وجود دارد که می تواند علائمی چون ورم و نفخ شکم قبل از پریود را کاهش دهند. اگر شما هم جزء کسانی هستید که به دنبال علت و همچنین رفع بزرگ شدن شکم در پریود هستید، این مطلب فیت لیدی را حتماً تا انتها دنبال کنید. این مطلب نکاتی را به شما ارائه می دهد که ممکن است به بهبود نفخ شکم قبل از پریود و بزرگ شدن شکم در دوران قاعدگی به شما کمک کند و همچنین به سوالات رایج شما درباره دوران قاعدگی پاسخ می‌دهد.

منظور از نفخ و ورم شکم در پریود چیست؟

نفخ، ورم و بزرگ شدن شکم در قاعدگی به حالتی گفته می شود که شما سنگینی و ورم در شکمتان را درست قبل و در شروع دوره پریودی خود احساس می کنید.

نفخ و بزرگ شدن شکم قبل از پریودی یکی از چندین علائم سندروم پیش از قاعدگی (PMS) است. این علائم حتی می تواند از یک تا دو هفته قبل از قاعدگی شروع شود. علائم PMS (سندروم پیش از قاعدگی) غیر از نفخ و ورم شکم موارد زیر را نیز شامل می شود:

 •  نوسانات خلقی
 • خستگی
 • گرفتگی عضلات
 • آکنه
 • زیاد شدن اشتها و بیشتر شدن هوس های غذایی
 • بزرگ شدن و ورم سینه ها
 • کمر درد

طبق گزارشات کالج آمریکایی زنان و زایمان، ۸۵ درصد زنان علائم سندروم پیش از قاعدگی را تجربه می‌کنند.

علت بزرگ شدن شکم در قاعدگی چیست؟

نفخ، ورم و در نتیجه بزرگ شدن شکم قبل از قاعدگی و در طی آن، دو دلیل اصلی دارد که لازم است هر یک از این دو دلیل را به شما توضیح دهم.

1- تغییرات هورمونی

ورم شکم قبل و در طول دوره پریود ممکن است ناشی از تغییرات هورمون های جنسی یعنی پروژسترون و استروژن باشد.

حدود یک هفته قبل از شروع قاعدگی سطح هورمون پروژسترون افت می‌کند. کاهش سطح این هورمون باعث می‌شود لایه ضخیم  رحم ریزش کرده و همین امر باعث خونریزی ماهانه شود.

تحقیقات نشان داده اند که تغییرات هورمونی و آماده شدن رحم برای خونریزی می تواند از دلایل اصلی بزرگ شدن شکم قبل از قاعدگی باشد.

2- احتباس آب

احتباس آب قبل از قاعدگی احتمالاً در اثر تغییرات هورمونی ایجاد می شود. همچنین رژیم غذایی شما نیز نقش مهمی در این ماجرا ایفا می کند.

با تغییرات هورمونی علاوه بر اینکه بدن برای خونریزی ماهیانه آماده می‌شود تحقیقات نشان داده‌اند که تغییر در سطح استروژن و پروژسترون باعث می‌شود بدن آب و نمک بیشتری را ذخیره کند. سلول‌های بدن با آب و نمک متورم می‌شوند و همین موضوع می‌تواند علت مهم دیگری برای احساس نفخ، ورم و بزرگ شدن شکم در قاعدگی و یا قبل از شروع آن باشد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ نشان داد که زنان بیشترین احتباس آب را در اولین روز قاعدگی دارند. در نتیجه این بسیار طبیعی است که شما در اولین روز قاعدگی خود بیشترین نفخ و ورم را احساس کنید.

8 راهکار برای رفع ورم و پیشگیری از بزرگ شدن شکم در دوران قاعدگی

8 راهکار برای رفع بزرگ شدن شکم در قاعدگی

1- اجتناب از خوردن غذاهای پر نمک

سدیم موجود در نمک می‌تواند احتباس آب را افزایش دهد. اجتناب از خوردن غذاهای پرنمک ممکن است به کاهش بزرگ شدن شکم در قاعدگی و همچنین به بهبود نفخ قبل از پریود کمک کند.

انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که افراد باید نمک مصرفی خود را به ۱۵۰۰ میلی گرم در روز محدود کنند. بسیاری از غذاهای فرآوری شده حاوی نمک هستند. بنابراین به شما توصیه می‌کنم که وعده‌های غذایی خود را در خانه و از مواد تازه تهیه کنید و به غذای خود نمک اضافی نزنید.

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردم احتباس آب و نمک از دلایل اصلی ورم شکم در دوران قاعدگی است. پس تا جایی که می‌توانید نمک مصرفی خود را کم کنید.

2- مصرف منیزیم

تحقیقات نشان داده‌اند که منیزیوم ممکن است به کاهش احتباس آب کمک کند. منیزیم در مواد غذایی زیر به میزان کافی یافت می شود:

 • اسفناج
 • بادام
 • انجیر
 • شکلات تلخ
 • موز
 • دانه های کدو تنبل
 • سالمون

اگر به مواد غذایی گفته شده دسترسی ندارید و قصد استفاده از مکمل منیزیم را دارید حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

3- مصرف غذاهای سرشار از پتاسیم

تحقیقات نشان داده اند که خوردن غذاهای سرشار از پتاسیم ممکن است به رفع بزرگ شدن شکم در قاعدگی کمک کند.

همچنین تحقیقات انجام شده نشان داده است که پتاسیم باعث کاهش سطح سدیم و افزایش تولید ادرار می‌شود. به این ترتیب پتاسیم ممکن است به کاهش احتباس آب و بهبود نفخ شکم در پریود کمک کند.

غذاهای غنی از پتاسیم که ممکن است ورم شکم در دوران قاعدگی را کاهش دهد شامل:

 • سبزیجات با برگ تیره
 • سیب زمینی شیرین
 • موز
 • گوجه فرنگی
 • آووکادو

4- مصرف غذاهای ادرار آور

اگر ماده غذایی مدر باشد به این معنی تلقی می شود که باعث افزایش تولید ادرار خواهد شد. تولید بیشتر ادرار به کاهش احتباس آب کمک می کند.

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردم احتباس آب باعث بزرگ شدن شکم قبل از قاعدگی و در شروع آن می‌شود. در نتیجه غذاهای ادرار آور برای کاهش نفخ و ورم شکم تسکین دهنده است. بسیاری از غذاها دارای خاصیت ادرار آوری طبیعی هستند.

غذاهایی که به عنوان ادرار آور طبیعی عمل می کنند عبارتند از:

 • آناناس
 • هلو
 • خیار
 • تره فرنگی
 • زنجبیل

ادرار آورها به شکل قرص نیز در داروخانه ها موجود هستند. اگر نفخ پریودی و ورم شکم شما در قاعدگی شدید باشد ممکن است پزشک قرص به شما تجویز کند. اما هدف فیت لیدی معرفی راه های طبیعی و بدون عوارض به شما است.

5- اجتناب از مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده

کربوهیدرات ها و تاثیر آن بر نفخ پریودی و بزرگ شدن شکم در قاعدگی

مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده مانند آرد سفید و قندهای فرآوری شده باعث افزایش مقدار قند خون می شود. در نتیجه مصرف انها باعث افزایش سطح انسولین در خون می شود و این موضوع باعث می‌شود کلیه ها سدیم بیشتری را ذخیره کنند.

افزایش سدیم منجر به احتباس بیشتر آب می شود. اگر به دنبال روشی برای رفع بزرگ شدن شکم در قاعدگی و همینطور از بین بردن نفخ پریودی هستید بهتر است از مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده خودداری کنید.

6- نوشیدن مقدار زیاد آب

بسیاری از متخصصان بر این باورند که نوشیدن آب فراوان، با بهبود عملکرد کلیه همراه است و می‌تواند به کاهش احتباس آب کمک کند. در نتیجه نوشیدن آب زیاد ممکن است به رفع بزرگ شدن شکم در قاعدگی و نفخ پریودی کمک کند.

تحقیقات علمی در این زمینه هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است. اما به طور کلی نوشیدن آب باعث تولید ادرار بیشتر می شود و می تواند به شما برای رفع علائم ناخوشایند قاعدگی کمک کند. نوشیدن آب فراوان همیشه ارزش امتحان کردن را دارد.

7- مصرف ویتامین B6

اطمینان از مصرف کافی ویتامین B6 در رژیم غذایی ممکن است به رفع بزرگ شدن شکم در قاعدگی کمک کند. مصرف ویتامین B6 برای خانم‌های بین ۱۹ تا ۵۰ سال باید روزانه 1/3 میلی گرم باشد.

ویتامین B6 در غذاهایی زیر به فراوانی یافت می شود:

 • ماهی
 • مرغ
 • سیب زمینی
 • میوه به جز مرکبات
 • غلات

8- ورزش منظم

مطالعه ای در سال ۲۰۱۳ نشان داد که ورزش منظم ممکن است به بهبود علائم PMS (سندروم پیش از قاعدگی) کمک کند.

از آنجایی که نفخ، ورم و بزرگ شدن شکم قبل از قاعدگی از علائم سندروم پیش از قاعدگی هستند در نتیجه ورزش منظم ممکن است به کاهش این علائم کمک کند.

همچنین تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که ورزش منظم علاوه بر کمک به بهبود علائم ناراحت کننده قبل از قاعدگی می تواند به کاهش دردهای دوران قاعدگی نیز کمک کند. اگر شما هم جزء آن دسته از زنانی هستید که قاعدگی دردناک را تجربه می کنید به شما پیشنهاد می کنم مطلب زیر را حتما بخوانید.

حتماً بخوانید: ۹ ورزش برای کاهش درد پریود که فوق العاده موثر هستند

سوالات رایج درباره نفخ و بزرگ شدن شکم در قاعدگی

آیا نفخ و ورم شکم فقط قبل از قاعدگی اتفاق می افتد؟

در بیشتر موارد برای زنان پاسخ این سوال بله است. ممکن است شما هر ماه احساس بزرگ شدن شکم قبل از قاعدگی یا نفخ را داشته باشید، یا هر چند ماه یک بار آن را تجربه کنید و یا اصلاً علائم این چنینی نداشته باشید.

احساس نفخ و ورم شکم بلافاصله پس از شروع عادت ماهانه یا در روزهای ابتدایی آن از بین می‌رود. با گذشت روزهای اول قاعدگی احتباس آب به سرعت کاهش یافته و شکم شما به حالت اولیه باز میگردد. همچنین نفخ شکم پس از قاعدگی از بین میرود.

چند روز قبل از قاعدگی احساس نفخ و ورم شکم شروع می شود؟

بزرگ شدن شکم قبل از قاعدگی و نفخ پریودی

نفخ یکی از شایعترین علائم PMS یا سندروم پیش از قاعدگی است که بسیاری از زنان آن را تجربه می کنند. ۵ روز قبل از شروع پریود احساس نفخ زیاد می‌شود و در اولین روز قاعدگی به اوج خود می‌رسد. در نتیجه بزرگ شدن شکم قبل از قاعدگی همزمان با شروع نفخ احساس می‌شود.

آیا نفخ و ورم یکی از نشانه های بارداری نیز است؟

ورم و نفخ شکم می تواند نشانه ای از سندروم پیش از قاعدگی و یا حتی علائم اولیه بارداری باشد. بزرگ شدن شکم قبل از قاعدگی ناشی از نفخ می تواند حاصل تغییرات هورمون های جنسی یعنی استروژن و پروژسترون باشد. تغییرات هورمونی در اوایل بارداری نیز می تواند باعث احساس نفخ شود.

دقیقاً این دو علائم شبیه به هم هستند و خیلی از خانم ها که نمی دانند باردار هستند نشانه‌های آن را با قاعدگی اشتباه می گیرند.

چگونه در کمترین زمان از دست ورم و نفخ پریودی خلاص شویم؟

 • زنجبیل بنوشید (علاوه بر کاهش نفخ به تسکین دردهای قبل از پریود نیز کمک می‌کند)
 • از مصرف غذاهای کنسروی و قهوه بپرهیزید
 • ورزش منظم انجام دهید
 • مارچوبه بخورید (مارچوبه ماده‌ای بسیار ادرارآور است)
 • آب لیمو بخورید
 • اسفناج بخورید
 • چای رازیانه بنوشید
 • یوگا تمرین کنید
 • موز بخورید که سرشار از پتاسیم است
 • غذا را آهسته بجوید و در هنگام غذا صحبت نکنید تا از نفخ جلوگیری شود

آیا نفخ پریودی و بزرگ شدن شکم قبل از قاعدگی باعث افزایش وزن میشود؟

اگر گاز معده علت اصلی نفخ باشد مثل وقتی که غذایی را سریع خورده باشید و یا همراه ماده غذایی مقدار زیادی هوا بلعیده باشید مثل آدامس جویدن و یا نوشیدن نوشابه‌های گازدار، در این حالت جای نگرانی نیست چون اضافه وزن نخواهید داشت و در نهایت این گاز از بدنتان خارج می شود.

اما اگر یبوست دارید و یا در دوران سندروم پیش از قاعدگی هستید بدنتان مقدار زیادی آب را محبوس کرده است. در نتیجه اینکه اگر مقداری افزایش وزن داشته باشید طبیعی است. اما اصلاً جای نگرانی نیست. این افزایش وزن و بزرگ شدن شکم در قاعدگی پس از اتمام پریود ناپدید می شود.

کلام آخر

تغییرات جزئی در سبک زندگی ممکن است به بهبود علائم ناراحت کننده مثل بزرگ شدن شکم قبل از قاعدگی و در شروع آن به شما کمک کند.

اگر هیچ یک از راه کارهای گفته شده در این مطلب به شما کمک نکند و ورم و نفخ شکم در قاعدگی زندگی شما را مختل کند مراجعه به پزشک شاید بتواند راه حل بهتری برای شما باشد.

اگر سوالی درباره ورزش در قاعدگی دارید، می‌توانید از طریق قسمت نظرات یا اینستاگرام فیت لیدی با ما در میان بگذارید.

در ادامه بخوانید: ۵ نکته مهم که باید درمورد ورزش در دوران قاعدگی بدانید
از اولین سال های فعالیتم به عنوان فیزیولوژیست ورزشی و مدرس علم تمرین، هر روز با باورهای نادرست زیادی در زمینه تناسب اندام سر و کار داشتم. این موضوع باعث شد تا دغدغه و هدف اصلی من تغییر نگرش زنان و دختران سرزمینم در زمینه ورزش، تغذیه و تناسب اندام باشد. این دغدغه دلیل اصلی راه اندازی فیت لِیدی بود و خوشحالم بعد از چند سال تلاش، امروز با یک تیم علمی و با تجربه از بانوان در خدمت همه بانوان سرزمینم هستیم.

8 دیدگاه

 1. واقعا مطلب کاملی بود. من چند وقتی هست با سایتتون اشنا شدم و هر دفعه که مطالبتون رو میخونم لذت میبرم. موفق باشید.

  • خوشحالیم که از اینکه همراه ما هستید. لطفاً با اشتراک گذاشتن مطالب، ما رو یاری کنید تا روی افراد بیشتری تاثیرگذار باشیم. تندرست باشیم.

 2. سلام خسته نباشین.من ۱۰روز قبل از پریودم.شکمم شدید درد میاد طوری که مسکن میخورم.شکمم ورم میکنه وبزرگ میشه ولی ایقدر دردش شدید ک اگه خواب باشم باهاش بیدار میشم.چیکارکنم.آیا عفونت یا کیست دارم؟البته پریودم منظم.ولی همین درد قبلش زندگیم رو مختل کرده

 3. من ۴۳سالمه پریودهام نا منظمه و طولانی و شدید با لخته خون زیاد و درد زیاد و شکمم هم خیلی بزرگ میشه از قبل شروع پرییود تا اخر پرییود شکمم همنطور بزرگه خستگی و ضیف گیجی دارم و بلکل از زندگی افتادم نظرتون چیه در مورد مشکل من؟
  در ضمن در ۲سال پیش من سکته مغزی داشتم و ۴روزم تو کما بودم

  • سلام دوست عزیز. متاسفانه نمیتونیم در این مورد اظهار نظر کنیم چون در تخصص ما نیست. براتون آرزوی تندرستی و سلامتی داریم.

 4. سلام من۱۴سالمه و واسه اولین بار پریود میشم و نفخ دارم یه دردی از بالای شکمم میره به سمت پایین و جمعا چندثاتیه طول میکشه ولی خیلی اذیت کنندست و همش تکرار میشه علتش چیه‌؟؟؟

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید