۷ دروغ بزرگ درباره ورزش و تناسب اندام زنان

1

زنان در مقایسه با مردان، نسبت به تناسب اندام خود بیشتر حساس هستند و به آن بیشتر اهمیت می دهند. به همین دلیل، همیشه به دنبال سریع ترین، به روزترین و بهترین روش ها برای رسیدن به تناسب اندام هستند. موضوع تناسب اندام زنان همیشه با باورهای نادرست زیادی همراه بوده و متاسفانه این باورها خیلی راحت و سریع بین آنها گسترش می یابد.

یکی از دلایل اصلی من برای راه اندازی وبسایت فیت لیدی، آگاهی رسانی درباره همین باورهای نادرست در زمینه تناسب اندام زنان بوده است. در این مطلب فیت لیدی قصد دارم شما را با ۷ باور نادرست رایج درباره ورزش و تناسب اندام زنان آشنا کنم.

۱- یوگا بهترین ورزش برای تناسب اندام زنان است.

ورزش یوگا یا بدنسازی برای تناسب اندام زنان

قبلا توضیح دادم که چرا یوگا ورزش بسیار خوبی برای سلامت ذهن و جسم است. یوگا می تواند تمرکز، تعادل و انعطاف پذیری را افزایش دهد. همچنین یوگا قدرت عضلات پایین تنه و میان تنه افراد مبتدی را کمی افزایش می دهد. در حقیقت، یوگا یک ورزش بی نظیر برای سلامتی است.

اما اگر به دنبال فرم گیری، چربی سوزی و رسیدن به اندامی ایده آل هستید، یوگا کمک چندانی به شما نخواهد کرد. یوگا یک ورزش با شدت متوسط است و ماهیت آرامی دارد. برای ایجاد تغییرات اساسی در بدن شامل فرم گیری عضلات و چربی سوزی باید ورزش هایی با شدت بالا مثل بدنسازی و فیتنس را انتخاب کنید.

۲-هر چه بیشتر ورزش کنید، بهتر است.

در هیچ کاری زیاده روی خوب نیست حتی در ورزش برای تناسب اندام زنان. ورزش کردن اصولی دارد و یکی از این اصل ها برای پیشرفت تناسب اندام، اصل ریکاوری است. شما برای پیشرفت بدنی و تناسب اندام نیاز به استراحت دارید و تمرینات شدید همه روزه بدون استراحت می تواند موجب آسیب به بافت های بدن و مفاصل شود.

حتماً بخوانید: ۵ نشانه ای که امروز باید روز استراحت شما باشد.

با ورزش بیشتر شاید حس کنید لاغر شده اید اما به چه قیمتی؟ به قیمت از دست داد عضلات و دردهای مفصلی؟ به یاد داشته باشید که ورزش برای ارتقاء سلامتی و تندرستی است. پس فقط به اهداف تناسب اندام خود فکر نکنید. خیلی ها ترجیح می دهند دیرتر به وزن ایده آل برسند ولی آسیب و درد ناشی از بیش تمرینی را تجربه نکنند.

۳-بدنسازی زنان را حجیم و مردانه می کند.

تمرین با وزنه یا بدنسازی زنان

این مورد را حتماً شنیده اید. این دروغ بزرگ باعث شده که بسیاری از زنان خود را از مزایای بی شمار تمرین با وزنه یا بدنسازی محروم کنند. بدنسازی بهترین ورزش برای کاهش وزن، لاغری، فرم دهی به عضلات، کاهش درصد چربی بدن و به طور کلی تناسب اندام زنان است. خیلی از زنان از ورزش بدنسازی می ترسند چون فکر می کنند با انجام تمرینات بدنسازی حجیم و مردانه می شوند. اما در حقیقت هیچ گاه چنین اتفاقی نمیافتد. چون بدن زنان با مردان متفاوت است.

زنان در بدن خود تستسترون (هورمون مردانه) کمی دارند. پس هیچگاه با تمرین وزنه و بدنسازی حجیم و مردانه نمی شوند. زنان با بدنسازی خوش هیکل، متناسب و فیت می شوند.

حتماً بخوانید: آیا بدنسازی زنان را حجیم و مردانه می کند؟

وقتی صحبت از بدنسازی زنان می شود، ذهن خیلی ها به سمت زنان پرورش اندام کار می رود که تناسب اندام زنانه خود را از دست داده و ظاهر مردانه و حجیم پیدا کرده اند. اولاً باید بدانید هرکس که به وزنه دست میزند و تمرین با وزنه انجام می دهد پرورش اندام کار نیست! پرورش اندام یک رشته ورزش رقابتی است که ورزشکاران در روز مسابقه روی استیج می روند و بهترین بدن ها از نظر داوران به عنوان نفرات برتر انتخاب می شوند.

ثانیاً زنان پرورش اندام کاری که هیکل های مردانه دارند از داروها و هورمون های مردانه استفاده می کنند. عوارض این داروها بسیار زیاد و خطرناک است. به همین دلیل رشته رقابتی پرورش اندام زنان دیگر در دنیا منسوخ شده و کمتر کسی سراغ آن می رود.

۴-تمرینات کاردیو یا هوازی بهترین راه برای رسیدن به اندام ایده آل است.

تمرینات کاردیو و هوازی یا بدنسازی تناسب اندام زنان

تمرینات کاردیو یا هوازی مزایای زیادی دارد. شما برای سلامت قلبی-تنفسی نیاز به انجام تمرینات هوازی دارید. اما این بهترین راه برای رسیدن به تناسب اندام نیست. تمرینات و ورزش های هوازی می توانند کالری سوزی خوبی داشته باشند اما همه چیز کالری سوزی هنگام ورزش نیست. این روزها صحبت از افتربرن (After-burn) یا کالری سوزی بعد از ورزش است. یعنی چه ورزشی انجام بدهم که تا ۷۲ساعت بعد از ورزش کالری بیشتری بسوزانم؟ تمرینات هوازی باشدت پایین مثل جاگینگ یا دوی نرم کالری سوزی کمی پس از تمرین دارند. اما تمرینات با شدت بالا مثل تمرینات HIIT کالری سوزی بعد از تمرین بسیار زیادی دارند. یعنی اگر همین الان من تمرین بلند مدت هوازی انجام بدهم و شما تمرین کوتاه مدت HIIT و کالری یکسانی بسوزانیم، شما فردا از من جلو خواهید زد چون در هنگام استراحت مشغول به کالری سوزی بیشتری هستید.

حتماً بخوانید: حفظ روند کالری سوزی بعد از ورزش یا Afterburn چیست؟

تناسب اندام زنان صرفاً با انجام ورزش های هوازی امکان پذیر نیست. ورزش های هوازی به تنهایی نمی توانند در عضلات شما تغییر چشم گیری ایجاد کنند و به بدن فرم دلخواه شما را بدهند. نتیجه تحقیقات علمی این را ثابت کرده که ترکیب تمرینات هوازی و تمرینات بدنسازی بهترین ترکیب بدنی را به دنبال خواهد داشت. پس اگر به دنبال ورزش ایده آل هستید بدنسازی یا تمرین با وزنه باید در اولویت شما باشد و در کنار آن به تمرینات هوازی برای سلامت قلبی عروقی بپردازید.

۵- حتماً باید در باشگاه ورزش کنید تا به تناسب اندام برسید.

بدون شک تمرین در باشگاه خیلی خوب است اما این دلیل نمی شود که نتوان بدون تمرین در باشگاه به تناسب اندام رسید. خیلی ها با تمرین در منزل و رعایت رژیم غذایی به بدن های خیلی عالی دست یافتند. شما هم می توانید. مهمترین نکته تداوم ورزش و ناامید نشدن است.

شما با یک برنامه تمرینی مناسب و داشتن چند ابزار ساده تمرینی مثل توپ و کش تمرینی در منزل هم می توانید تمرینات مقاومتی انجام دهید. به یاد داشته باشد که یک تمرین درست و اصولی در منزل می تواند از یک تمرین نادرست و اشتباه در باشکاه نتیجه بهتری داشته باشد.

۶-هرچقدر بیشتر و سنگین تر تمرین کنید، می توانید بیشتر غذا بخورید.

تناسب اندام زنان ورزش زیاد نمی تواند جور یک رژیم بد را بکشد!

این دورغ باعث نتیجه نگرفتن و ناامید شدن خیلی از زنان از ورزش شده است. اگر هدف تناسب اندام را در سر دارید باید بدانید که رعایت رژیم غذایی اصولی بخش بزرگی از راه است. پس شما نباید تمام تمرکز خود را روی ورزش بگذارید. دلیل این امر این است که کالری مواد غذایی بالاست و ورزش نمی تواند در سوزاندن با آن رقابت کند. پس به جای تلاش زیاد برای کالری سوزی بیشتر با ورزش، سعی کنید کالری کمتری از مواد غذایی دریافت کنید.

۷-تمرینات شکم و پهلو باعث آب شدن چربی شکم و پهلو و تناسب اندام زنان می شوند!

تا زمانی که رژیم غذایی مناسبی نداشته باشید، تمرینات شکم و پهلو و کلاس های سی ایکس ورکس که به تازگی مد شده برای شما معجزه نخواهند کرد. این حقیقت را به خاطر بپسارید: چربی به صورت موضعی آب نمی شود! یعنی با انجام تمرینات شکم و پهلو مثل حلقه زدن، چربی شکم و پهلو آب نمی شود.

چربی اگر قصد کم شدن داشته باشد از کل بدن کم می شود. این طبیعت بدن است. چربی در مناطق مختلفی در کل بدن ذخیره می شود و از کل بدن هم کم می شود نه از یک نقطه.

حتماً بخوانید: آیا دراز و نشست باعث چربی سوزی شکم و پهلو می شود؟

راه های چربی سوزی موضعی مورد توجه محققان حیطه تناسب اندام زنان بوده است و علیرغم سال ها تحقیق دانشمندان، هنوز هیچ روش ورزشی برای حل آن پیدا نشده است. تمرینات شکم و پهلو انجام دهید اما نه به امید چربی سوزی شکم و پهلو! با انجام این تمرینات عضلات شما تقویت خواهد شد و این چیز خوبی است. اما سعی کنید در اجرای این تمرینات زیاده روی نکنید چون ممکن است به ستون فقرات خود آسیب وارد کنید.

به نظر شما چه باورهای نادرست دیگری درباره ورزش و تناسب اندام زنان شایع است؟ شما می توانید از طریق قسمت نظرات زیر همین مطلب یا از اینستاگرام فیت لیدی با ما در ارتباط باشید.

از اولین سال های فعالیتم به عنوان فیزیولوژیست ورزشی و مدرس علم تمرین، هر روز با باورهای نادرست زیادی در زمینه تناسب اندام سر و کار داشتم. این موضوع باعث شد تا دغدغه و هدف اصلی من تغییر نگرش زنان و دختران سرزمینم در زمینه ورزش، تغذیه و تناسب اندام باشد. این دغدغه دلیل اصلی راه اندازی فیت لِیدی بود و خوشحالم بعد از چند سال تلاش، امروز با یک تیم علمی و با تجربه از بانوان در خدمت همه بانوان سرزمینم هستیم.

1 دیدگاه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید