حفظ روند سوزاندن کالری بعد از ورزش Afterburn

0

چه چیزی بهتر از اینکه روی راحتی بنشینید و حسابی کالری بسوزانید؟ آیا سوزاندن کالری بیشتر در زمان استراحت امکان پذیر است؟ بله. البته این جادو بخاطر نسشتن روی راحتی اتاق نمیافتد. این اثر کالری سوزی بعد از ورزش است که می تواند چنین جادویی انجام دهد. اگر می خواهید بدانید چطور این اتفاق رخ می دهد، با من همراه باشید.

در این مطلب فیت لیدی روند کالری سوزی بعد از ورزش را برای شما توضیح خواهم داد و به شما خواهم گفت کدام روش تمرینی بیشترین کالری سوزی بعد از تمرین را دارد.

منظور از اصطلاح After-burn Effect یا اثر پس سوزی بعد از ورزش چیست؟

به طور خلاصه و ساده، افتربرن به معنی هزینه انرژی یا کالری مازاد سوزانده شده بعد از فعالیت ورزشی است.

هرچند تمامیِ فعالیت ها نیاز به صرف انرژی دارد اما طبق مطالعات ورزش شدید ، مخصوصاً انجام تمریناتی برای سوزاندن چربی ها روند سوزاندن کالری حتی بعد از فعالیت مورد نظر را هم ادامه دار خواهد کرد. پس بسته به نوع تمرین حتی اگر در باشگاه کارتان با تردمیل هم تمام شده باشد اما رونده سوزاندن کالری ادامه خواهد داشت.

سخت و هوشمندانه تمرین کنید

اصطلاحِ “afterburn” یا اثر پس سوزی ، که بیشتر شبیه به کلماتِ علمیِ مربوط به علم موشک سازی است چیز جدیدی در دنیایِ ورزش و تناسب اندام نمی باشد. مطالعات زیادی نشان داده که ارتباط قویی بین میزان کالری و شدت تمرینات وجود دارد. درواقع هرچه تمرینات شدید تر و طولانی تر باشد بدن، اکسیژن بیشتری را تقاضا می کند و این به آن معناست که نرخ متابولیسم بدن افزایش می یابد و کالری بیشتری در بدن سوزانده خواهد شد.

طبق یک تحقیق که ۱۴ ساعت پس از انجام فعالیت از داوطلبی که در یک چرخه تمرینی ۴۵ دقیقه ای شدید شرکت کرده بود، نشان داد که ۱۹۰ کالری بیشتر نسبت به روزی که اصلاً ورزش نکرده بود سوزاند.

اما منظور از ورزش شدید چیست؟… طبق یک آزمایش که در آن ۱۰ داوطلب مرد جوان شرکت کرده بودند مشخص شد که میزان کالری سوزانده شده در حین تمرین و بعد آن بین افراد مختلف متفاوت است و برای اکثر مردم میزان کالری سوزانده شده با انجام ۷۰ تا ۸۵ درصد تمرینات با حداکثر فشار ( ضربان قلب فرد ) مشابه با میزان کالری سوزانده شد بعد از تمرینات است. البته در برخی تحقیقات مشخص شده که تمرینات طولانی تر مثلاً تا سقف ۶۰ دقیقه در روز تاثیر بهتری در رونده سوزاندن کالری دارد اما مسلماً نمی توان همیشه تمرینات را طی مدت طولانی انجام داد.

البته این تنها به تمرینات کاردیو محدود نمی شود ، با انجام تمرینات تحت فشار بالا مثل تمرینات استقامتی در دوره ای کوتا و فشرده می توان شاهد افزایش کالری سوزانده شده بعد تمرینات بود. بنابراین ممکن است برای حفظ رونده سوزاندن کالری بعد ورزش کردن بهای زیادی را پرداخت کنید.

من قبلاً به این مدل تمرینات اشاره کردم و آن را به اسم تمرینات اینتروال به شما معرفی کردم. تمرینات اینتروال در کمترین زمان باعث سوزاندن کالری بسیار زیاد در حین تمرین و همچنین به علت فقدان اکسیژن ، پس از تمرین هم باعث افزایش متابولیسم و سوزاندن کالری می شود و این به این معنی است که تمرینات اینتروال باعث پس سوزی پس از تمرینات می شود.

در نهایت

همه به دنبال ورزشی هستند که بیشترین کالری را در حین تمرین بسوزانند. اما مطالعات جدید نشان داده است که اینکه چه مقدار کالری در حین ورزش می سوزانید مهم نیست. به دنبال ورزشی باشید که کالری بیشتری بعد از ورزش بسوزاند! ورزش هایی با شدت بالا مثل تمرینات HIIT یا اینتروال می توانند تا چند روز اثر کالری سوزی بعد از تمرین را حفظ کنند و به همین دلیل بهترین انتخاب برای رسیدن به تناسب اندام هستند.

اگر شما هم در این زمینه نظر یا تجربه‌ای دارید، حتماً از طریق قسمت نظرات زیر همین مطلب یا در اینستاگرام فیت لیدی با ما در میان بگذارید.

در ادامه بخوانید: تمرینات اینتروال چگونه باعث چربی سوزی می شود؟

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید