۷ حرکت کششی عالی برای درمان گردن درد ناشی از کار با کامپیوتر

9

زندگی ماشینی و شغل های جدید از انسان ها ربات هایی بی تحرک ساخته است. اما بدن انسان این موضوع را برنمی تابد چون برای حرکت کردن ساخته شده و بی تحرکی برایش به معنی مرگ است. یکی از پاسخ های بدن به بی تحرکی و وضعیت های بدنی یکنواخت درد است و یکی از شایع ترین دردهای اسکلتی عضلانی گردن درد است.

گردن درد یکی از شکایت های اصلی افرادی است که شغل های پشت میز نشینی دارند. به خصوص کارمندانی که مجبور هستند روزانه ساعت ها با کامپیوتر کار کنند. اگر شما هم گردن درد ناشی از کار با کامپیوتر را تجربه کرده باشید حتما خوب می دانید که یکی از دردهای بسیار ناتوان کننده است. گردن درد های شدید می تواند باعث مرخصی های پی در پی شود و بعضاً به سردرد، سرگیجه و حالت تهوع ختم می شود. در این مطلب فیت لیدی به این موضوع خواهیم پرداخت.

علت اصلی گردن درد چیست؟

گردن درد می تواند ناشی از آسیب به اجزا مختلف شکل دهنده گردن، از جمله عضلات، لیگامانت ها، مفاصل و دیسکهای بین مهره ای باشد. اما باید بدانید علت آسیب دیدن به این بافت ها چیست. به نظر شما چه عاملی باعث شیوع این مشکل تا این حد زیاد در جامعه کارمند شده است؟

علت اصلی گردن درد و آسیب به بافت های گردن در افرادی که در دراز مدت با رایانه کار می کنند ساده است. درواقع از نظر متخصصان ریشه اکثر ناهنجاری ها و دردهای اسکلتی عضلانی دو چیز بیشتر نیست: ۱) حرکات تکراری ۲)وضعیت های بدنی یکنواخت.

بافت های انسان برای تحرک خلق شده اما مهم ترین نکته تنوع در حرکت است. اگر بخواهیم حرکات تکراری بیش از حد انجام دهیم و در حرکات روزانه خود تنوع حرکتی را رعایت نکنیم، می تواند از بی تحرکی هم خطرناک تر باشد.

پیشگیری، بهترین درمان

اگر مجبورید به هر دلیلی در طول روز ساعت ها با کامپیوتر کار کنید، پس بهتر است هوشیار باشید تا از بروز گردن درد جلوگیری کنید. مهم ترین اقدامی که در جهت پیشگیری از گردن درد ناشی از کار با کامپیوتر می توانید انجام دهید اصلاح وضعیت بدنی هنگام کار و توجه به ارگونومی تجهیزاتی است که از آن استفاده می کنید.

ارگونومی یعنی استفاده از تجهیزات راحت و استاندارد مناسب با ابعاد بدنی شما. پس این را به خاطر بسپارید که هزینه کردن در این زمینه یک نوع پیشگیری است. با خرید یک صندلی یا میز استاندارد از هزینه های بعدی ناشی از درمان مشکلات مختلف گردن، شانه و کمر جلوگیری می کنید.

نکته بعدی استفاده درست از ابزارهایی است که در دسترس دارید. فاصله استاندارد از صفحه نمایشگر، ارتفاع مناسب صندلی و میز و نکات ریز دیگری که می تواند در پیشگیری از مشکلات اسکلتی عضلانی ناشی از کار نقش به سزایی داشته باشد.

رهایی از گردن درد با چند حرکت کششی در حین کار

چند حرکت ساده و بسیار کاربردی در حین کار می تواند تا حد بسیار زیادی از تشدید گردن درد جلوگیری کند و به بهبود نسبی منجر شود. این حرکات در بسیاری از ادارات نصب شده است اما مهم ترین نکته تداوم اجرای آن است. حرکت وقتی اثرگذار است که تداوم داشته باشد و اجرای حرکات کششی یک بار در هفته کمکی به شما نخواهد کرد.

تصویر زیر ۷ حرکت کششی پویا و ایستای مناسب برای تحرکت پذیری گردن است که می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

تمرینات کششی برای رفع و پیشگیری از گردن درد

چه زمانی و چه تعداد باید این تمرینات را انجام دهم؟

بعد از هر ۳۰دقیقه کار با کامپیوتر یا لپ تاپ، ۲ دقیقه از وقت خود را برای اجرای دو حرکات کششی اختصاص دهید.

توجه کنید که حرکات را مطابق تصویر به دقت و با فرم صحیح انجام دهید. از حرکات پرتابی روی گردن خودداری کنید.

اگر گردن درد خیلی شدید و مزمن دارید…

اگر درد خیلی شدید و مزمن دارید و دست هایتان خواب می رود ممکن است دچار بیرون زدگی دیسک های بین مهره ای و یا کشیدگی شدید عضلات ناحیه گردن شده باشید. در این مورد بهتر است به پزشک مراجعه کرده و این مشکل را پیگیری کنید. در غیر این صورت امکان تشدید آن وجود دارد که عواقب بدی را برایتان به دنبال خواهد داشت.

توصیه های مفید برای پیشگیری و درمان گردن درد

● بالشت خود را عوض کنید.

شما یک سوم روز و عمرتان را خواب هستید. پس باید به این نکته توجه کنید که وضعیت بدنی هنگام خواب بسیار مهم است. همانطور که در محیط کار باید از میز، صندلی و ابزار استاندارد استفاده کنید، استفاده از تشک و بالشت استاندارد در هنگام خواب نیز توصیه می شود. می توانید از بالشت های طبی استفاده کنید. ارتفاع بالشت بسته به نوع خوابیدن باید متفاوت باشد. اگر به پشت می خوابید ارتفاع کم و اگر به پهلو می خوابید ارتفاع بالشت باید کمی بلندتر باشد. اگر گردن درد دارید، خوابیدن روی شکم را به طور کلی فراموش کنید.

● استفاده از گوشی تلفن همراه در طولانی مدت ممنوع!

این عامل به شدت بر روی تشدید گردن درد اثرگذار است. دلیلش را خودتان خوب می دانید. سر در وضعیت خم شده فشار زیادی را به مهره های گردنی وارد می کند. پس سعی کنید کمتر وقت خود را در شبکه های مجازی بگذرانید چون برای گردنتان خوب نیست.

● رانندگی طولانی مدت برای شما سم است.

یکی از وضعیت هایی که به گردن فشار زیادی وارد می کند رانندگی است. پس سعی کنید طولانی مدت رانندگی نکنید و اگر مجبورید، وقفه هایی بین رانندگی ایجاد کنید. می توانید در بین استراحت از حرکات کششی بالا استفاده کنید.

● از تکنیک های رهاسازی استفاده کنید.

استفاده از ماساژ، آب درمانی و گرمادرمانی می تواند تاثیر بسیار زیادی در کاهش گردن درد داشته باشد. این تکنیک ها را یاد بگیرید و درست و اصولی انجام دهید.

اگر این مطلب مورد پسند شما بود، حتماً  اینستاگرام فیت لیدی را دنبال کنید تا از تازه ترین مطالب ما آگاه شوید.

در ادامه بخوانید: ۶ حرکت ورزشی فوق العاده موثر در محل کار(بدون نیاز به بلند شدن از صندلی)

9 دیدگاه

  1. سلام. من ١سالی هست درگیر گردن درد هستم و روش های مختلفی را امتحان کردن. فیزیوتراپی هم واقعا اثر نداشت. به نظرتون چیکار کنم؟

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید