ثابت نگه داشتن وزن پس از لاغری

2

ثابت نگه داشتن وزن پس از لاغری کابوسی است که در بیشتر موارد افرادی که وزن خود را کاهش می‌دهند با آن درگیر هستند.  خوب، بعد از ماه ها سختی کشیدن، عادات غذایی سالم و ورزش بالاخره به هدف مورد نظرتان در کاهش وزن رسیدید و به وزن ایده آل خود دست یافتید. به خودتان افتخار می کنید و بی صبرانه منتظرید همه اطرافیان تغییر را در شما ببینند و به تناسب اندام شما اشاره کنند.

خوشحالید، لباس هایتان خیلی خوب در تنتان می نشیند، در مهمانی ها احساس خوبی دارید و دوست دارید هر روز با خانواده و دوستانتان خوش باشید. بله، این احساس فوق العاده ای است.

اما چیزی نمی گذرد که احساس می کنید لباس های جدیدی که کاملاً فیت تنتان شده بود مقداری برایتان تنگ شده!

خوب، چه کار می توانید بکنید؟

شما هم مانند تمام افرادی که کاهش وزن را تجربه کرده اند دوست دارید وزن جدیدی که به آن رسیده اید ثابت بماند و تغییر نکند. اگر امکان نگه داشتن وزن ایده آل وجود نداشته باشد، دیگر آن همه تلاش و سختی کشیدن برای کاهش وزن چه ارزشی دارد؟

جالب است که بدانید ثابت نگه داشتن وزن ایده آل و تناسب اندام واقعاً یک راز نیست. این مسئله ساده است شما باید میزان متابولیسم خود را افزایش دهید و به طور مداوم ورزش کنید و آن را کنار نگذارید.

ثابت نگه داشتن وزن پس از لاغری

حتماً بخوانید: ۸ راهکار ساده برای افزایش متابولیسم بدن و کالری سوزی بیشتر

ورزش مداوم

در حقیقت، نتایج تحقیقات نشان داده اند ورزش مداوم می تواند به ثابت نگه داشتن وزن کمک کند و از بازگشت دوباره وزنی که ماه ها برای کاهش آن رژیم سخت گرفته اید جلوگیری کند. سوال خیلی از شما این است که چه ورزشی برای ثابت نگه داشتن ورزش بهترین است؟ پاسخ این سوال این است که هر ورزشی که شما به آن علاقه دارید و باعث می شود شما آن را به طور مرتب دنبال کنید. اما از لحاظ علمی ترکیبی از تمرینات هوازی و بدنسازی برای ثابت نگه داشتن وزن و خوش فرم شدن بدن، بهترین گزینه هستند.

رژیم غذایی

ما بر بخش ورزش به عنوان ابزاری برای ثابت نگه داشتن وزن ، بیشتر تاکید می کنیم چون فوایدش بسیار زیاد است. در مورد رژیم غذایی باید بگوییم که اکثر مردم اشتباه رژیم می گیرند و به بدن استرس زیادی وارد می کنند که خود عاملی برای برگشت وزن است (به دلیل ترشح هورمون کورتیزل).

اثرات مخرب رژیم های غذایی اشتباه:

وقتی شما به وسیله یک رژیم اشتباه و ناکارآمد وزن کم می کنید بدن سعی می کند از روش های مختلف با شما مقابله کند:

  • اولین اتفاقی که می افتد این است که مغزتان به شما می گوید گرسنه اید و باید بیشتر بخورید!
  • بدن سوخت و ساز پایه (BMR) خود را پایین می آورد تا شما به وزن قبلی برگردید.
  • چربی و سلول های عضلانی شما حساسیت به انسولین بیشتری پیدا می کنند. اگرچه این اتفاق خوبی برای سلامت بدن است اما باعث می گردد تا انرژی مازاد را به صورت چربی ذخیره کند به جای اینکه چربی را در عضلات بسوزاند.
  • در نهایت، کاهش وزن با رژیم اشتباه باعث کاهش توانایی شما در سوزاندن چربی و در عوض کمک به ذخیره انرژی مازاد به صورت چربی می شود.

به همین دلیل است که اکثر مردم در حفظ وزن ایده آل یا ثابت نگه داشتن وزن مشکل دارند.

بنابراین سوال ما از شما این است که وقتی به وزن مطلوب خود دست یافتید چگونه از بازگشت دوباره وزن خود جلوگیری می کنید؟ این ترسی است که در اکثر خانم ها وجود دارد و همین ترس باعث می شود که از کوشش برای حفظ وزن مطلوب دست بردارند و یک چرخه تکراری از اضافه وزن، رژیم غلط، کاهش سریع وزن و مجدداً اضافه وزن را طی می کنند.

پس اگر به دنبال راهی برای ثابت نگه داشتن وزن تان هستید باید سبک زندگیتان را تغییر دهید. ورزش منظم و رژیم غذایی درست هم به کاهش وزن و هم به ثابت نگه داشتن وزن کمک می کنند.

شما می توانید از طریق قسمت نظرات زیر همین مطلب یا از اینستاگرام فیت لیدی با ما در ارتباط باشید.

در ادامه بخوانید: چگونه می توانید هر چه می خواهید بخورید و لاغر شوید

2 دیدگاه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید