تی آر ایکس ؛ یک ابزار ورزشی ساده، نه یک ورزش پیچیده!

53

شرط می بندم اسم تی آر ایکس ، به گوشتان خورده است و کنجکاو هستید تا بدانید TRX دقیقاً چه دستگاهی است و چگونه به لاغری کمک می کند. این روزها در هر شهر کوچکی هم زندگی کنید، کلاس های تی آر ایکس دایر است و همه از آن سخن می گویند. چرا؟ چون تی آر ایکس مد شده است و خیلی ها بدون اینکه حتی بدانند تی آر ایکس چیست؟ به امید لاغری و تناسب اندام در کلاس های آن ثبت نام می کنند.

در این مطلب فیت لیدی شما را با کاربرد، مزایا و معایب تی آر ایکس ، این مد جدید دنیای فیتنس، آشنا خواهم کرد.

شاید شما هم جزء افرادی باشید که در زندگی از مد روز پیروی می کنید. بحث مد فقط در بحث پوشاک نیست و در تمامی مسائل زندگی نمود پیدا می کند. اینکه مردم دوست دارند جدیدترین ها را امتحان کنند، چیز جدیدی نیست. بحث مد در ورزش و تناسب اندام هم خیلی شایع است. یک روز این ورزش مد می شود و روز دیگر ورزش جدیدتری جای آن را می گیرد. یک روز زومبا، روز دیگر کتل بل و امروز تی ار ایکس و فردا…؟ این داستان ادامه دارد.

چرا تی آر ایکس ورزش نیست؟

بله درست شنیدید تی ار ایکس TRX ، ورزش نیست! شاید این حرف به خیلی ها بر بخورد. اما حقیقت این است که تی آر ایکس صرفاً یک ابزار ورزشی است. مانند دمبل، هالتر، سوئیس بال، کش و یا هر ابزار ورزشی دیگری. در هیچ جای دنیا تی آر ایکس را یک ورزش نمی دانند. چون رشته ورزشی تعریف خودش را دارد. آیا تا به حال شنیده اید کسی بگوید ورزش دمبل انجام داده ام؟!

همانطور که گفتم تی ار ایکس صرفاً یک ابزار ورزشی ساده است که می توان با آن به تمرین های گوناگونی پرداخت و برخی از فاکتور های آمادگی جسمانی را ارتقا داد.

تی آر ایکس چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

تی آر ایکس TRX مخفف Total body Resistance Exercises است که ترجمه آن تمرینات مقاومتی کل بدن است. از این ابزار ورزشی برای اولین بار در نیروی نظامی آمریکا استفاده شد. تی ار ایکس، از خانواده تمرینات معلق Suspension Training است.

اساس تمرینات با تی ار ایکس، تمرین با وزن بدن است. یعنی مقاومت یا وزنه ای که با آن تمرین می کنید وزن بدن خود شماست. هزاران تمرین با این ابزار برای نقاط مختلق بدن ابداع شده است اما ویژگی اصلی آن درگیری شدید عضلات ثبات دهنده مرکزی در اکثر تمرینات است. این ویژگی یکی از نقاط مثبت این ابزار تمرینی است.

از تی ار ایکس نیز مانند ابزار های تمرینی دیگر می توان برای اهداف مختلفی بهره برد، توانبخشی بعد از آسیب، تناسب اندام، افزایش عملکرد ورزشی و …. نکته اینجاست که طراحی تمرینات این ابزار ورزشی، نیاز به دانش کاملی از آناتومی عملکردی انسان دارد و صرفاً انجام حرکاتی از روی ویدئوهای آموزشی، شما را به هدف مورد نظرتان نخواهد رساند.

شاید استفاده از تی ار ایکس برای شما مفید نباشد و استفاده از ابزار تمرینی دیگری تاثیر بسیار بیشتری بر هدف مورد نظر شما داشته باشد. تنها یک مربی آگاه است که می داند کی و چگونه ابزار ورزشی مناسب را از جعبه ابزارش بیرون بیاورد و از آن برای هدف مورد نظر استفاده کند. همانطور که کسی نمی تواند با آچار فرانسه پیچ در را باز کند از تی ار ایکس هم نمی توان برای همه اهداف بهره برد!

مزایای تی آر ایکس چیست؟

هر ابزار تمرینی مزایای خودش را دارد. برتری این ابزار و به طور کلی مزایای روش تمرینی معلق نسبت به سایر روش ها شامل موارد زیر است:

● بهبود تعادل

● بهبود قدرت عضلات مرکزی بدن

● سهولت استفاده در هر مکان و زمان

● تقویت عضلات با وزن بدن

● تقویت عضلات عمقی بدن

● کاربردی (Functional) بودن تمرینات

معایب تی آر ایکس چیست؟

هیچ ابزار ورزشی برای همه افراد مناسب نیست. هر ابزار ورزشی معایب و محدودیت های خودش را برای برخی افراد دارد. در مورد تی ار ایکس TRX این محدودیت ها شامل موارد زیر است:

● نامناسب بودن برای افراد با اضافه وزن زیاد

● ایجاد مقاومت کم یا خیلی زیاد در تمرینات پایین تنه

● فشار بیش از حد به مفاصل مچ ، آرنج و شانه

آیا تی آر ایکس برای من مناسب است؟

اگر اضافه وزن دارید و تا به حال ورزش نکرده اید بهتر است از تی آر ایکس شروع نکنید. تمرینات مقاومتی برای شما عالی است اما توصیه من به شما برای شروع تمرینات بدنسازی است. زیرا با بدنسازی می توانید مقاومت را بسته به قدرت خود تغییر دهید. اما در تی آر ایکس مقاومت کل وزن شماست و امکان تغییر آن فقط با تغییر زاویه حرکت، آن هم به شکل محدود وجود دارد.

اگر دچار آسیب دیدگی در مفاصل مچ دست، آرنج ، شانه و کمر هستید، تی ار ایکی انتخاب مناسبی برای شما نیست. علت مراجعه خیلی از افراد این روزها به من برای بازتوانی، آسیب دیدگی از نواحی ذکر شده، در تمرینات تی ار ایکس است.

کلام آخر

یکی از هدف های اصلی ایجاد فیت لیدی، مبارزه با باورهای نادرست در زمینه تناسب اندام و ترویج سبک زندگی فعال در بین بانوان ایرانی است. روش های تمرین که ظرف چند ماه تبدیل به مد می شوند راهی اصولی برای رسیدن به تناسب اندام نیستند. هدف ما همیشه کمک به شما برای انتخاب ورزش و روش تمرینی مناسب برای رسیدن به اندامی ایده آل بوده است. تی ار ایکس یک ابزار ساده تمرینی است که مزایا و معایبی دارد. تی آر ایکس TRX برای لاغری معجزه نمی کند. معجزه واقعی زمانی اتفاق میافتد که سبک زندگی خود را تغییر دهید.

شما می توانید از طریق قسمت نظرات زیر همین مطلب یا از اینستاگرام فیت لیدی با ما در ارتباط باشید.

53 دیدگاه

 1. ورزش تى آر ایکس براى هر وزنى مناسبه؟ممنون میشم جواب منو بدید. از اینکه این اطلاعات خوب رو در اختیار ما مى گذارید سپاسگزارم

  • ممنون از سوال خوب شما دوست عزیز
   در درجه اول بستگی به هدف فرد دارد. اگر کاهش وزن هدف باشد می گوییم نه!
   اساس تمرین با تی آر ایکس تمرین با وزن بدن است. بگذارید ساده توضیح بدم. وقتی مشغول اجرای حرکت جلوبازو با دمبل هستید، دارید بر مقاومت دمبل غلبه می کنید. ولی در هنگام اجرای تمرینات تی آر ایکس مقاومت وزن بدن است یعنی هر چقدر وزن فرد بیشتر باشد مقاومت بیشتر می شود و حرکت سنگین تر. اجرای تمرینات سنگین تی آر ایکس برای کسی که اضافه وزن دارد توصیه نمی شود زیرا به مفاصل فشار بیش از حد مجاز وارد می شود.
   البته تعداد حرکات تی آر ایکس بی شمار است و می توان حرکات سبک تر را انتخاب کرد که آن حرکات هم نتیجه چندانی روی فرد ندارد.

 2. من برای کاهش وزن به یه باشگاه مراجعه کردم و مربی های اونجا بهم TRX معرفی کردن۱۷۱ قدمه و ۶۸ کیلو وزنم
  می خوام حدودا ۱۰ کیلو کم کنم گفتن با مکمل غذایی مناسب با ۲ الی ۳ ماه تمرین به نتیجه می رسم
  قبلا بدن سازی با وزنه هم انجام دادم مربی بدن ساز هم گفت که با وزنه هم راحت به وزن دلخواهم می رسم ولی نمی دونم الان کدوم برام بهتره به نظرتون TRX مناسبه ؟؟؟؟

  • پیشنهاد ما بدون شک تمرین با وزنه خواهد بود اما با مربی با دانش و با تجربه که متاسفانه کم پیدا می شود. مربی خوب بسیار تعیین کننده است. برای رسیدن به هدفتان به هیچ وجه به مکمل هم نیاز ندارید، مربی که به شما مکمل توصیه می کند به هیچ وجه قابل اعتماد نیست. رژیم غذایی مناسب + تمرین با وزنه + تمرین کاردیو = بهترین نتیجه در کمترین زمان

 3. من چند ماه دارم تی ار ایکس کار میکنم و بدنم نسبت به کار با دستگاه قابل مقایسه نیست هم شکمم خط افتاده هم‌سر شونه هام خیلی فرم گرفته.من دستگاهم کار کردم این ورزش خیلی بیشتر از دستگاه جواب میده.لطفا درست اطلاع رسانی کنید نه اینکه دیدگاه خودتونو بنویسید.ممنون.

  • سلام
   ما سعی می کنیم مطالب را به صورت علمی تجزیه و تحیل کنیم نه اینکه دیدگاه شخصی خود را بنویسیم. اینکه شما از تمرین با وزنه درست جواب نگرفته اید به این علت بوده که اصولی تمرین نکرده اید و فقط مرحله سازگاری عصبی را گذرانده و سازگاری های عضلانی خاصی تجربه نکردید. تمرین با وزنه و تی آر ایکس هر دو زیرمجموعه تمرینات مقاومتی هستند و برای فرد مبتدی تمرین با وزنه در اولویت است تا تمرینات تی آر ایکس که نیازمند قدرت خوب عضلات میانته است.

 4. به نظر من هم دیگاه شما انگار یه کم مغرضانه است لطفا درست اطلاع رسانی کنید من الان هم تیاریکس کار می کنم هم بدنسازی و اون استقامت و انرژی که برای تیاریکس میزارم واون تمرکزی که تیاریکس لازم داره اصلن قابل مقایسه با بدنسازی نیست و اینکه ورزش هر چی که باشه موجب تندرستی هستش پس پرا با غرض ورزی حرف میزنید

  • فکر می کنم شما متن را نخوانده سراغ کامنت ها آمدید. لطفاً متن را بخوانید و بعد بگویید آیا در آن تی آر ایکس به کلی نقض شده؟! در متن اشاره شد که از تی آر ایکس نیز مانند ابزارهای دیگر تمرینی می توان برای اهداف مختلفی بهره گرفت. مشکل اینجاست که افراد بدون اینکه بدانند تی آر ایکس چیست سمت آن می روند و به دیگران توصیه می کنند. حرف شما که ورزش در هر صورتی موجب تندرستی می شود از نظر بنده درست نیست، ورزش غیراصولی بسیاری از مردم را خانه نشین کرده است. وظیفه ما در فیت لیدی اشاعه ورزش علمی و اصولی است! باز اشتباه برداشت نکنید، تی آر ایکس ابزار بسیار مناسبی برای تمرین است اما نه برای همه. خانمی را می شناسم که بدون اینکه بداند تی آر ایکس چیست با آرتروز زانو سراغ این ورزش رفته و مربی نیز به او وعده بهبود داد اما پس از اولین جلسه تمرین تا ۱ ماه خانه نشین شد.
   منظور شما را از دیدگاه مغرضانه نمی فهمم. در این مطلب سعی شد نقدی بر مدگرایی در ورزش و تناسب اندام زده شود.
   در مورد مقایسه تی آر ایکس با تمرین با وزنه نیز در اشتباهید که توضیح آن را در مطالب آینده به طور مفصل خواهم داد. توصیه می کنم جدیدترین مقالات منتشر شده را درباره مقایسه تی آر ایکس و تمرین با وزنه مطالعه بفرمایید. در سایت pubmed جستجو کنید به نتایج جالبی خواهید رسید. (Suspension Training vs. weight Training) موفق باشید.

 5. با سلام بنده نیز کارشنای ارشد تربیت بدنی هستم و سالها در رشته بدنسازی و تمرینات کاردیو فعالیت دارم،تشکر میکنم از اطلاعات کاملا مفیدتون و اینکه کاملا دیدگاه و صحبتاتون درست هست و من کاملا با شما موافقم،
  فقط خواستم بابت زحماتتون تشکر کنم

  • باعث افتخار است که افراد ورزشی و تحصیل کرده علوم ورزشی مثل شما بازدیدکننده سایت ما هستند. سپاسگزار از حمایت شما. موفق باشید.

 6. سلام.ممنون از اطلاعاتتون.یه سوال داشتم .من وزنو قدم خوبه ولی میخوام بدنم قوی بشه و باسنم برجسته و عضلانی.در ضمن من بدنسازی میرم به تازگی ولی دچار درد در زانو و بازو شدم.به نظر شما برای من بدنسازی بهتره و زودتر به نتیجه میرسم یا تی ار ایکس؟

  • سلام. ممنون از لطف شما. متاسفانه به دلیل ضعف دانش مربیان ما، کسانی مثل شما از بدنسازی که یک ورزش کاملاً ایمن هست آسیب می بینند. اگر در یک کلمه جواب می خواهید پاسخ بدنسازی قطعاً است. با بدنسازی سریع تر به هدفتان می رسید. البته مربی خوب می تواند تعیین کننده باشد. یک مربی با دانش تی آر ایکس نسبت به یک مربی غیرعلمی بدنسازی ارجعیت دارد.

 7. با سلام و خسته نباشید.. از زحمات و راهنماییتون متشکرم..اگه ممکنه خواهش میکنم به سوال بنده پاسخ بدید.. من الان چند جلسه میشه که به کلاسای تی آر ایکس میرم و بدن سفتی ندارم و نیت اصلیم این هستش با تی آر ایکس بتونم بالا تنه و پایین تنه ام رو عضلانی کنم٬ مربی باشگاهم خانوم زحمتکش و باتجربه ای هستن وگفت که به هدفم میرسه. خواستم از تجربه شماهم استفاده کنم که بدونم ایا اینطوری بدنم عضلانی میشه؟ نکنه لاغر بشم؟

  • سلام مهسا جان، پوزش می خواهیم بابت تاخیر در پاسخگویی. چون تازه کار هستید این طبیعی است که هر ورزشی را شروع کنید در ابتدا نتیجه می گیرید اما پس از مدتی سازگاری با تمرین پیشرفتتان کند می شود. مهم این است که به تدریج شدت تمرین را بالاتر و بالاتر ببرید تا بدن را به چالش بکشید. بله با داشتن یک مربی خوب و با تجربه شما می توانید با تی آر ایکس عضلاتتان را بیشتر و سفت تر کنید. اما در نواحی خاصی از بدن کار با تی آر ایکس برای یک مبتدی دشوار است. می توانستید انتخاب بهتری داشته باشید مثل تمرین با وزنه. لاغر شدن یا چاق شدن بیشتر به تغذیه شما مرتبط است تا نوع تمرین. سعی کنید کالری دریافتی خود را به میزان کافی بالا نگه دارید که هم بتوانید عضلانی شوید و هم وزنتان کم نشود.

 8. سلام وخسته نباشی قد من ۱۷۰ است ووزنم ۶۸ کیلو الان دوماهه که تی ار ایکس کار میکنم هدف من اول لاغر تر شدن و بعد سفت شدن عضلات هست دوست دارم ۵ کیلو کم کنم با مشاوره ی زیاد این ورزش رو انتخاب کردم سوالم اینه که بااین ورزش وزنم کمتر میشه یا نه اخه من فکر میکنم وقتی عضله سازی انجام میشه کمبود وزن کمتر رخ میده ایا این ورزش روی عضله سازی تمرکز داره یا وزن رو هم پایین میاره ؟ ممنون از لطفتون

  • سلام دوست عزیز. وزن معیار خوبی برای رسیدن به تناسب اندام نیست. به عدد روی ترازو زیاد توجه نکنید چون ممکن است با تمرین عضلات سفت تر، کمر باریک تر و سایز کمتر را به دست بیاورید اما عدد روی ترازو تغییری نکند. چون چگالی عضله بیشتر از چربی است یعنی به ازای حجم برابر وزن عضله بیشتر از چربی است. با تی آر ایکس هم می توانید وزن کم کنید و هم عضله سازی کنید فقط بستگی به مدل و سیستم تمرینات شما و میزان کالری دریافتی تان دارد. نگران نباشید و تمرکزتان را روی تمرین بگذارید. سالم و فیت باشید.

 9. با سلام و وقت بخیر خانم صفری عزیز، من در امتحانات پرورش اندام قبول شدم و مدرس من شما بودید خواستم ازتون تشکر کنم و بپرسم امکانش هست یک دوره زیر نظر خودتون کار کنم به عنوان کارآموز و اینکه شما اخیرا سمینار برنامه نویسی در تهران برگزار کردین که متاسفانه من نتونستم شرکت کنم، آیا باز هم این سمینار رو میذارین؟ چون بسیاری از دوستان هستند که تمایل دارند شرکت کنند. ممنون از شما و اطلاعات به روزتون

  • سلام شیلای عزیز. حتماً لایق قبول شدن بودین تبریک میگم خدمتتون. حتماً این سمینار مجدداً برگزار میشه و احتمال بسیار زیاد جزو سمینارهای اجباری هم خواهد شد. از طریق ایمیل info@fitlady.ir با من در تماس باشید.

 10. با سلام. . من ۲۵ سالمه. قدل ۱۶۵ و ۵۱ کیلو ام. مریضیه خاصی ندارم.. اما چاق نمیشم. دوست دارم ۵۹ کیلو شم. پالا تنه خوبی دارم. اما پاهام کوچیکه.. احساس می کنم باسنم هم پایین.. ۲سال پیش بدنسازی کار کردم.. لطفا شما راهنماییم کنید که هم چاق شم هم باسنم بیاد بالا . طوری که انگار قد پام بلند تر نشون داده بشه..

  • سلام دوست عزیز. به عنوان یک راهنمایی کلی می تونم بهتون بگم که دسترسی به هدفی که تعیین کردید با ورزش بدنسازی کاملاً امکان پذیر هستش به شرط اینکه برنامه تمرینی اصولی و علمی داشته باشید. پرداختن به جزئیات این برنامه اینجا امکان پذیر نیست چون برنامه نویسی برای فرد تا فرد متفاوت هستش و ارزیابی ای از شما صورت نگرفته. اگر تمایل به دریافت برنامه دارید با ایمیل info@fitlady.ir در تماس باشید. در غیر این صورت به دنبال یک مربی خوب بدنسازی باشید که از دانش و تجربه کافی برخوردار باشه. موفق باشید.

 11. سلام خانم صفری من خودم مربی بدنسازی و امادگی جسمانی هستم بسیار از زحمات شما متشکرم مطالب بسیار مفید هستند و کاملا ایده ها ونظرات شما صحیح می باشد امیدوارم هر روز موفق تر از دیروز باشید و ما هم از دانش بسیار خوب شما بهره ببریم با سپاس از شما .

  • سلام. خیر تمرین با تی آر ایکس برای شما مشکلی ایجاد نمی کند به شرطی که اصولی و با رعایت ملاحظات تمرین کنید. یک مربی با دانش انتخاب کنید. مربی که جواب این ذو سوال را بداند.. آرتروز چیست و از لحاظ فیزیولوژیک چه اتفاقاتی در مفصل شما رخ داده است؟ ملاحظات تمرینی برای افرادی که مبتلا به این عارضه هستند چیست؟ در غیر این صورت امکان اینکه به شما آسیب جبران ناپذیری بزند بالاست.

 12. سلام.مرسی از توجه و وقتی که میزارید.٢٧ ساله هستم قد١۶٧ و وزن۶١ به علت کاهش وزن ٢٨ کیلویی (طی چند سال و زیر نظر پزشک)بدنم بسیار شل و چرب هست.۶ ماه ورزش ایروبیک ۶ ماه اسپینینگ و ٩ ماه بدنسازی داشتم که تاثیر بدنسازی بینظیر بوده اما هنوز جای کار بسیاری دارم.برای ایجاد تنوع و کاهش ٢کیلو وزن شما تی ار ایکس رو پیشنهاد میکنید یا بدنسازی رو؟؟مرسی از شما

 13. با تشکر از راهنمایی های خوبتون خواستم بگم من دیسک کمر ومشکل کشکک دو زانو دارم می تونم تی آر ایکس کار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام. بله می تونید، فقط باید مربی انتخاب کنید که از مشکلات شما آگاهی کامل رو داشته باشه و بتونه با ملاحظات ویژه به شما تمرین بده.

 14. سلام ، خسته نباشید . من اندام لاغری دارم میخواسنم ببینم به جای بدنسازی میتوانم ورزش TRX را برم یا خیر.به خاطر مشکل واریکوسلی که دارم دکتر گفته که نباید وزنه سنگین بلند کنم. ممنون

 15. سلام و خدا قوت
  من ۳۹ سال سن دارم و به مدت ۴ سال ورزش رزمی کنگفو کار کردم و وزنم ۸۰ و قد ۱۶۰ دارم ام به علت تعطیلی کلاس های رزمی قادر به ادامه این ورزش نیستم می خواستم بدونم ایا برای ادامه ورزش تی ار ایکس برای من بهتره یا بدنسازی
  از وقتی که برای ما میگذارید سپاسگزارم.

 16. سلام من پلی کیستیک تخمدان دارم البته خوشخیم و کوچک هست trx برای من مشکلی نداره؟ ورزش کششی ضرری نداره؟

 17. سلام، وقتتون بخیر
  من میخواستم بدونم حرکات پایین تنه TRX میتونه به رفع سلولیت ران پا کمک کنه؟
  سپاس از راهنمایی شما

 18. سلام و خسته نباشید من یک سوال داشتم کسی که ورزش بدنسازی (پرورش اندام ) کار می کنه آیا می تونه کنارش TRX هم به طور همزمان کار کنه اگر مشکلی دارد لطفا دلیلش را عنوان بفرمایید
  متشکرم

 19. سلام ممنون از اطلاعات خوبتون…اگر بدنسازی کارکنیم و بعد از مدتی دیگه نریم بدن به شکل قبل برمیگرده و پوست شل میشه؟ممنون میشم جواب بدین

 20. سلام
  تی آر ایکس وسیله بسیار کارا و ساده تمام حرکات بدنسازی را دارد.
  برای تهیه این وسیله با این شماره در تلگرام تماس بگیرید.
  ۰۹۱۷۸۷۴۳۱۲۹
  با قیمت بسیار ارزان به همراه نرم افزار های آموزشی تمرین
  فقط ۱۲۰ هزار تومن
  قیمت بازار را ببینید مقایسه کنید.
  کیفیت
  ساخته شده با طناب آمریکایی

 21. سلام خسته نباشید دوست عزیز ، من به کمک شما خیلی نیاز دارم .
  ٣۵ سالمه قدم ١۶٠ و وزنم ٧٠ هست . متاسفانه سال ٨۴ دچار بیماری لوپوس شدم و مفاصل زانو و دستهام در گیر شد و بعد از اون تو کما رفتم . دوره درمان با روزی ١٢ کورتون شروع شد و حدود ١٢ کیلو در یک ماه وزن اضافه کردم ، تا ٨۶ کیلو هم رسیدم ولی با اراده خودم و بدون هیچ رژیمی ( چون اجازه نداشتم ) وزنم رو به ٧٠ رسوندم
  خدا رو شکر بیماریم حدود ٣ سال هست خاموش شده ولی دردها هنوز با من هست ولی با شدت بسیار کم. جدیدا کمر درد خیلی داره اذیتم میکنه و زده به مچ و کف پام .
  بعد از ٢ زایمانی که داشتم عضلاتم بسیار شل شده و در ضمن دکتر وزن کم کردن رو اصلا برام مناسب نمیدونه حد اکثر تا دو کیلو دیگه میتونم کم کنم و برسم به ۶٨ .
  از شما خواهش میکنم من رو راهنمایی کنید من قبلا شناگر بودم ولی الان خیلی وضعیت بدنیم خرابه ، چه ورزشی رو به من پیشنهاد میدید که هم ٢ کیلو وزن رو کم کنم هم افتادگی عضلاتم مخصوصا سینه هام از بین بره
  ممنون که وقت گذاشتید و پاسخ میدید

 22. سلام
  بسیار بسیار خوشحالم که به یک خانم تا این حد باسواد و علمی برمی خورم.
  به عنوان یک کارشناس ارشد فیزیولوژی و مربی درجه یک و دوی رشته های رزمی و ایروبیک و یوگا و مربی بین المللی بدنسازی و فیتنس باید بگم که به درستی این بساط فریبی که در رشته ی تی ار ایکس به راه افتاده رو رونمایی کردین و از حقیقت این اکیوپمنت پرده برداشتین.
  من مقاله ای مفصل از این دست از کلاه برداری ها که از توپ جیم بال یا سوئدی شروع شد و تا تی ار ایکس و چوب جیمستیک و کفش کانگوجامپ ادامه داره در دست نوشتن دارم که حتمن خوشحال می شم برای نشر و روشنگری ورزشکاران عزیز اون رو پس از اتمام با شما درمیون بذارم و به صورت گسترده روی این دست از فریب ها کار کنیم.

  همیشه رنده باشید و موفق و روشنگر

 23. سلام ممنون از سایت خوبتون
  من تقریبا ۱۵ کیلو افزایش وزن دارم میخوام ک لطف کنید بهترین راه برای کم کردن وزن رو بفرمایید . من قبلا ی دوره خیلی کوتاه بدنسازی رفتم ولی متاسفانه وقتی ول کردن بدتر شد بخصوص تو قسمت بازو . لطفا راهی رو بهم پیشنهاد کنید ک اگر نتونستم ادامه بدم بدتر نشم. ممنونم از شما

 24. لام، من به جز ران پا چربی اضافه ندارم، ولی عضلاتم شل است، ورزش هم در خانه فقط انجام میدهم، آیا trx برای فرم دهی و سفت شدن عضلات راه سریعتری است؟ ضمنا به دنبال انعطاف و آمادگی برای ژیمناستیک هم هستم، سوال دیگر تعرفه مرسوم هزینه های trx چقدر است؟
  تغذیه ام باید چه مواد غذایی ای باشد؟

 25. با سلام و خسته نباشید
  ببخشید براى اموزش تى ار ایکس در ٣ روز در هفته میشه راهنمایى کنید حرکات چگونه در ٣ روز تقسیم کنیم منظورم اینه که مثل بدنسازى هر روز ١ حرکت تمری داده شود یا نه بصورت چرخشئ تمرینات تکرار شود

 26. سلام وققتون خوش من پارسال دچار شکستگی کتف یاهمون ترقوه شدم الان بعده یک سال دردش حسً میشه و سنگینی نمتونم بلند کنم خیلی لاغرشدم دلم میخاد پایین تنم ئر بشه و چاق بشم راهنماییم کنین لطفا مرسی

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید