تمرین در خانه بهتر است یا باشگاه؟ 14نکته مهم که نمی دانید

0

تصمیم گرفتن برای انجام ورزش آسان است. اما وقتی قرار است ساک ورزشی خود را جمع کنید و این کار را انجام دهید، کمی از سادگی موضوع کاسته می‌شود. معمولاً سوال اصلی که ذهن شما را درگیر می‌کند، این است که کجا می خواهید ورزش کنید؟ البته عضویت در یک باشگاه ورزشی کار ساده ای است اما به این شرط که بعد از پرداخت حق عضویت، بتوانید جلسات تمرینی خود را منظم استفاده کنید. همین موضوع دلیل اصلی است که بسیاری از افراد درگیر پاسخ این سوال هستند، که تمرین در خانه یا باشگاه کدام یک با توجه به شرایط و امکاناتی که دارند برایشان بهترین انتخاب است.

تصمیم شما برای اینکه تمرین بدنسازی در خانه بهتر است یا باشگاه باید بر اساس معیارهای شخصی، علاقه، بودجه و اهدافتان انتخاب شود. از این رو در این مطلب فیت لیدی قصد دارم فواید و معایب تمرین بدنسازی چه در باشگاه و چه در خانه را مورد بررسی قرار دهم، تا تصمیم گیری برای شما ساده تر شود.

فواید و معایب ورزش در باشگاه

فواید تمرین در باشگاه

اگر مواردی که در ادامه می خوانید برای شما اهمیت بیشتری دارد پس شما در جواب تمرین در خانه یا باشگاه انتخاب مناسب برایتان تمرین در باشگاه است.

 • مربی

یکی از مزایای بسیار مهم ورزش در باشگاه انتخاب یک مربی است. مربی می تواند تکنیک صحیح اجرای حرکات را به شما به درستی آموزش دهد. اگر شما سابقۀ تمرینی و یا هیچ تجربه ورزشی در باشگاه را ندارید تمرین در خانه می‌تواند برای شما خطرناک و آسیب‌زا باشد. تضمینی وجود ندارد که شما با دیدن یک کلیپ ورزشی بتوانید اجرای صحیح برخی حرکات دشوار مانند اسکات، ددلیفت و تمریناتی از این قبیل را یاد بگیرید.

در پاسخ به سوال که تمرین در باشگاه یا منزل اگر برای شما داشتن یک برنامه تمرینی بدنسازی بانوان و همینطور یاد گرفتن نحوۀ صحیح اجرای حرکات مهم تر است انتخاب مناسب برایتان تمرین در باشگاه است.

 • ایجاد انگیزه

پرداخت هزینه برای عضویت در باشگاه می تواند بسیار موثر و انگیزه بخش باشد. خیلی از افراد وقتی بابت کاری هزینه پرداخت می کنند انگیزه بیشتری برای به اتمام رساندن و انجام آن کار دارند.

به همین دلیل تحقیقات انجام شده در زمینه مستمر بودن تمرین در خانه یا باشگاه به این نتیجه رسیده اند که افرادی که عضو یک باشگاه ورزشی هستند منظم‌تر تمرین می کنند.

 • تنوع و امکانات
تمرین در خانه یا باشگاه

تمرین کردن زمانی که امکانات بیشتری برای انتخاب دارید ساده تر و جذاب تر می شود. اگر شما به دنبال تمرینات هوازی هستید انتخاب های شما در باشگاه بسیار زیاد است. دستگاه تردمیل، الپتیکال، دستگاه پله نوردی، دوچرخه ثابت، دستگاه قایقی و … همگی می توانند انتخاب مناسبی برای جلسه تمرین هوازی شما باشند.

اگر به دنبال تمرینات بدنسازی هستید باز هم امکاناتی که در باشگاه در اختیار شما قرار دارد بسیار زیاد است. استفاده از انواع دستگاه های بدنسازی، وزنه های آزاد مثل دمبل، هالتر و کتل بل، انواع توپ های تمرینی و بسیاری امکانات دیگر که در باشگاه در اختیار شما قرار دارد.

مجموعه ورزشی شما ممکن است استخر هم داشته باشد می توانید بعضی جلسات بعد از تمرین هوازی و یا بدنسازی از استخر، ماساژ، سونا و سایر امکانات آن استفاده کنید. ممکن است شما یک برنامه بدنسازی آنلاین در خانه را هم دنبال کنید اما مطمئناً امکاناتی که در باشگاه موجود است در خانه تان وجود ندارد. خیلی از افراد در منزل فقط با حلقه هولاهوپ ورزش می کنند.

در جواب سوال تمرین در خانه یا باشگاه وقتی که برای شما امکانات و تنوع بسیار مهم است، تمرین در باشگاه انتخاب بهتری است.

 • تمرکز بیشتر

وقتی وارد باشگاه می‌شوید دیگر هیچ موضوع خاصی وجود ندارد که حواس شما را پرت کند. تصور کنید در خانه تمرین می‌کنید از یک طرف باید حواستان به فرزندتان باشد، از طرفی به غذایی که روی گاز در حال آماده شدن است. در همین حین اگر تلفن منزل هم به صدا درآید و شما مجبور شوید وسط تمرین چند دقیقه مشغول صحبت با آن شوید قطعاً بدنتان سرد می‌شود و دیگر اشتیاق کافی برای ادامه تمرین نخواهید داشت.

اما با تمرین در باشگاه بسیاری از این موارد وجود ندارد. اما به این شرط که تلفن همراه خود را در کیفتان بگذارید و آن را وارد سالن ورزشی نکنید. در جواب سوال تمرین در خانه یا باشگاه وقتی که برای شما تمرین بی دغدغه بسیار مهم تر است، تمرین در باشگاه انتخاب بهتری است.

 • انرژی بیشتر و اجتماعی بودن

تمرین در باشگاه، بودن کنار دیگران و تعامل داشتن با سایر افراد به شما انرژی بیشتری می بخشد. ما اغلب از کار کردن کنار دیگران انرژی می گیریم و همین موضوع باعث می‌شود برخی از کارها که برای ما انجام دادنشان سخت است را تا آخر ادامه دهیم.

در باشگاه هم وجود سایر افراد می تواند به شما انگیزه بیشتری دهد. برای مثال وقتی می‌بینید شخصی دیگری در کنار شما روی تردمیل می‌دود به شما انرژی می دهد و شما را ترغیب می‌کند که شما هم روی تردمیل بدوید. یا وقتی می‌بینید کسی که مثل شما اضافه وزن داشته اما با ورزش منظم وزن زیادی از دست داده است به شما انرژی می دهد تا مثل او ورزش منظم داشته باشید تا وزن خود را کاهش دهید.

از دیگر مزایای تمرین در باشگاه نسبت به تمرین در خانه برقراری ارتباط با دیگران است. بیشتر افراد از اینکه دوستان ورزشی جدیدی پیدا می‌کنند و می‌توانند با آنها به راحتی در مورد چاقی، لاغری و یا سبک زندگی خود صحبت کنند بسیار خرسند هستند.

در جواب سوال تمرین در خانه یا باشگاه وقتی که برای شما تعامل با دیگران و انرژی گرفتن از آنها مهم تر است، گزینۀ بهتر قطعاً تمرین در باشگاه است.

معایب ورزش در باشگاه

تمرین در باشگاه مزایای فوق‌العاده‌ای دارد اما خالی از ایراد نیست. مواردی که در ادامه می خوانید برخی معایب تمرین در باشگاه است.

 • هزینه

مهم نیست که به کدام باشگاه می روید به هر صورت برای عضویت در یک سالن ورزشی باید شهریه پرداخت کنید. برخی از باشگاه‌های با امکانات بیشتر ماهیانه هزینه‌های بسیار بالایی برای حق عضویت دریافت می کنند. اما برخی باشگاه‌های کوچکتر شهریه معقول تری دارند. در هر صورت پرداخت هزینه برای عضویت در یک مکان ورزشی می‌تواند از معایب تمرین در باشگاه باشد.

 •  طولانی بودن زمان در نظر گرفته شده برای ورزش

تمرین در خانه یا باشگاه و ورزش طولانی تر

برای یک جلسه تمرین ۹۰ دقیقه ای در باشگاه ممکن است دو ساعت و نیم تا سه ساعت از وقتتان از لحظه ای که از منزل خارج می شوید و به آن باز می گردید جهت رفت و آمد و تعویض لباس و ورزش صرف شود. در پاسخ به سوال تمرین بدنسازی در باشگاه یا خانه اگر برای شما زمان جلسۀ تمرینی بسیار مهم است و وقت کافی برای رفت و آمد به باشگاه تا منزل را ندارید گزینۀ مناسب تمرین در خانه است.

 • تمرین با دیگران

به همان اندازه که ورزش کردن کنار دیگران می‌تواند دلچسب باشد از طرفی می‌تواند برای برخی افراد هم ناخوشایند به نظر برسد. شما هم ممکن است جزء افرادی باشید که حوصلۀ مکان های شلوغ و صحبت کردن با دیگران را نداشته باشید. در خیلی از موارد صدای آهنگ در باشگاه با صدای افرادی که در حال تمرین هستند و مدام با هم صحبت می کنند، زیاد جالب نیست.

تهویۀ باشگاه در زمان های پرتردد ممکن است کفاف جمعیت باشگاه را نداشته باشد. بوی عرق و یا عطر بیش از حد سایر افراد ممکن است در شما احساس بدی ایجاد کند. اینجا یک سالن ورزشی است که افراد زیادی با عادت های متفاوت در کنار شما در حال فعالیت جسمانی هستند. تمام این اتفاقات ممکن است رخ دهد و چاره‌ای برای آن نیست. در پاسخ به این سوال که تمرین در خانه یا باشگاه وقتی که شما تحمل بی نظمی و سر و صدا را ندارید قطعاً انتخاب مناسب برایتان تمرین کردن در خانه است.

فواید و معایب ورزش در منزل

 فواید تمرین در خانه

اگر مواردی که در ادامه مطلب می خوانید برایتان اهمیت بیشتری دارد پس تمرین در خانه برای شما گزینه بهتری خواهد بود.

 • هزینه های پایین تر

شما برای تمرین در منزل نیاز به پرداخت هیچ هزینه عضویتی ندارید. تنها با چند باند کشی (کش های تمرینی) و یا توپ سوئیسی (جیم بال) می توانید جلسه تمرینی خود را در منزل انجام دهید. شما حتی می توانید تمرینات با وزن بدن خود را بدون احتیاج به هیچ ابزاری در خانه اجرا کنید.

 • تنوع

در باشگاه بدنسازی تنوع زیادی وجود دارد، اما وقتی در خانه تمرین می‌کنید با نوع دیگری از تنوع سروکار دارید. می توانید یک روز را با فیلم‌های ورزشی، ایروبیک کار کنید. حتی می توانید یک روز یوگا یا حرکات کششی کار کنید. روز دیگر تمرینات مقاومتی با کش یا تمرینات وزن بدن انجام دهید. یا می توانید ترکیبی از تمرینات ایروبیک و مقاومتی را در یک روز انجام دهید. در حالیکه اگر قرار باشد در باشگاه هم تمرین ایروبیک کار کنید و هم بدنسازی باید برای دو کلاس هزینه پرداخت کنید.

 • راحتی

 برای راحتی بیشتر کدام یک ؟ تمرین در خانه یا باشگاه

نیازی نیست که زمان زیادی را تا رسیدن به باشگاه در ماشین باشید. یا برای مراقبت از کودکتان، از شب قبل برنامه ریزی کنید تا بتوانید با خیال راحت به باشگاه بروید. می توانید هر زمان که دوست دارید تمرین خود را در منزل شروع کنید بدون اینکه نگران به موقع رسیدن به باشگاه باشید. شما می توانید با هر لباسی که راحت هستید ورزش خود را شروع کنید. نیاز به پوشیدن لباس ورزشی نیست.

در پاسخ به سوال تمرین در خانه یا باشگاه وقتی برای شما راحتی اهمیت بیشتری از سایر موارد دارد گزینۀ مناسب تمرین در خانه است.

معایب تمرین در خانه

تمرین در خانه هم معایب خودش را دارد که در ادامه با آن آشنا می شوید.

 • بهانه و تنبلی

وقتی در منزل ورزش می‌کنید هزار و یک دلیل وجود دارد تا شما جلسه تمرین خود را از دست دهید. اگر انگیزه کافی برای ورزش کردن نداشته باشید شما با کوچکترین بهانه تمرین را کنار می گذارید و به فردا موکول می کنید.

در پاسخ به سوال تمرین در خانه یا باشگاه وقتی شما انگیزۀ کافی برای ورزش کردن ندارید و در ورزش شخص تنبلی هستید انتخاب مناسب برایتان تمرین در باشگاه است.

 • مکان تمرینی

اگر منزل شما بزرگ است و به راحتی می توانید بخشی از خانه تان را به یک باشگاه کوچک خانگی تبدیل کنید دیگر این مورد از معایب تمرین در خانه محسوب نمی شود. اما معمولاً خانه ها فضای کافی ندارند. کوچک بدن فضای خانه ها اجازه خرید برخی ابزارهای تمرینی را به شما نمی دهد. شما یک تردمیل هم اگر خریده باشید برای گرفتن سایر تجهیزاتی که کم کم باید به خانه تان اضافه کنید نیاز به فضای بیشتری دارید.

 • تکراری بودن محیط

معمولاً افرادی که در خانه ورزش می کنند بعد از مدتی از این کار خسته می شوند. شما در محیطی که همیشه حضور دارید و به فضای آن عادت کرده اید، می خواهید ورزش کنید. در بیشتر مواقع وجود این فضای تکراری باعث کسالت و بی حوصله شدن شما در ورزش می شود. معمولاً شروع کار جدید در مکان جدید باعث افزایش انگیزه می شود. اما شما ورزش را به عنوان یک کار جدید در مکانی که همیشه در آن هستید و برایتان تکراری است شروع کرده اید.

بیشتر موارد افرادی که در خانه تمرین می‌کنند از تکراری بودن و کسالت بار بودن محیط ورزشی خود شکایت دارند. پس در پاسخ به سوال تمرین در باشگاه یا خانه وقتی شما جزء افرادی هستید که مکان های جدید برای انجام کار به شما انگیزه بیشتری می دهد قطعاً تمرین در باشگاه برایتان انتخاب بهتری است.

کلام آخر

تمرین در خانه یا باشگاه، این که کدام یک برای شما بهتر است کاملاً بستگی به این دارد که شما چه مواردی برای تان اهمیت بیشتر و یا اهمیت کمتری دارد.

اگر انگیزه کافی برای ورزش دارید، با حرکات ورزشی آشنا هستید و نیاز به مربی ندارید ورزش در منزل گزینه بهتری برای شما است.

اما اگر می خواهید در محیطی جدید با تجهیزات مدرن، متنوع و همچنین با یک مربی که ناظر بر نحوۀ اجرای تمرینات شما است، ورزش کنید؛ ورزش در باشگاه گزینه بهتری برایتان است.

حتماً اینستاگرام فیت لیدی را دنبال کنید تا از تازه ترین مطالب ما آگاه باشید.

در ادامه بخوانید: ۳۰ دقیقه ورزش در منزل بدون نیاز به وسیلۀ ورزشی
از اولین سال های فعالیتم به عنوان فیزیولوژیست ورزشی و مدرس علم تمرین، هر روز با باورهای نادرست زیادی در زمینه تناسب اندام سر و کار داشتم. این موضوع باعث شد تا دغدغه و هدف اصلی من تغییر نگرش زنان و دختران سرزمینم در زمینه ورزش، تغذیه و تناسب اندام باشد. این دغدغه دلیل اصلی راه اندازی فیت لِیدی بود و خوشحالم بعد از چند سال تلاش، امروز با یک تیم علمی و با تجربه از بانوان در خدمت همه بانوان سرزمینم هستیم.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید