بهترین غذاهای چربی سوز کدام اند؟

8

تمام خوراکی‌های اطرافمان چاق کننده نیستند و برعکس برخی از خوراکی ها به عنوان غذاهای چربی سوز شناخته می‌شوند. غذاهای چربی سوز به این معنی است که شما می توانید آنها را هر روز در رژیم غذایی خود مصرف کنید. این مواد غذایی سوخت وساز بدنتان را افزایش می‌دهند و کمک می‌کنند تا وزنتان را کاهش دهید. غذاهای چربی سوز می‌توانند برای افزایش سلامتی شما بسیار مفید باشند.

غذاهای چربی سوز

غذاهای چربی سوز را به رژیم غذای خود اضافه کنید و از ورزش غافل نشوید. قبل از اینکه لیست غذاهای چربی سوز را به شما معرفی کنیم نکته بسیار مهمی که باید بدانید  این است که اگر مقدار کالری دریافتی روزانه شما بیش از نیاز بدنتان باشد هرچقدر هم غذاهای چربی سوز در رژیم شما باشد به کاهش وزن شما کمکی نخواهدکرد. غذاهای چربی سوز وقتی که شما مقدار کالری دریافتی خود را تنظیم کنید می‌تواند در فرایند لاغری بسیار اهمیت داشته باشند. پس اولویت این است که شما رژیم غذایی متناسب با نیازتان را از نظر مقدار کالری بدانید. سپس از تمامی مواد غذایی چربی سوز در این مقاله برای کمک به کاهش وزن خود استفاده کنید.

۱) گریپ فروت

گریپ فروت یکی از مواد غذایی چربی سوز

گریپ فروت میوه ای نیست که همیشه به دنبال خرید آن باشید. اما خواندن این مطلب شاید این میوۀ با ارزش را به لیست خرید شما اضافه کند! گریپ فروت به عنوان یک میوه چربی سوز شناخته شده و سرعت سوخت و ساز را افزایش می‌دهد. بعلاوه گریپ فروت سرشار از فیبر است و از این رو کمک خواهد کرد که شما سریعتر احساس سیری کنید. به همین دلیل بعد از خوردن گریپ فروت به سراغ هله و هوله و غذاهای پر چرب نخواهید رفت. این میوه بسیار کم کالری است و در هر ۱۰۰ گرم تنها ۳۰ کالری دارد. گریپ فروت جزء غذاهای چربی سوز عالی محسوب می‌شود.

حتماً بخوانید: دو ماده بسیار مهم برای کاهش وزن را بشناسید

۲) کرفس

کرفس یکی از مواد غذایی چربی سوز

راز کرفس بسیار ساده است: کرفس کالری بسیار کمی دارد. کرفس در هر ۱۰۰ گرم تنها ۱۳ کالری دارد. همچنین سرشار از فیبر است که معده را پر می‌کند وبه شما احساس سیری می دهد. کرفس در بیشتر مواقع به صورت آب کرفس مصرف می‌شود. پس از همین امروز کرفس را جزو سبزیجات محبوب خود قرار دهید و از فواید آن بهره مند شوید.

متاسفانه در صفحه های اجتماعی کسانیکه که علم کافی در ضمینۀ تغذیه ندارند و فقط برای بازارگرمی به دنبال مشتری هستند رژیمی را تحت عنوان “رژیم کرفس” معرفی کرده اند. شخص رژیم گیرنده در تمام روز تنها کرفس و سایر سبزیجات را مصرف می کند. این نوع رژیم های افراطی از نظر متخصصان تغذیه بسیار غیر اصولی است.  البته باید در همین قسمت در مورد افرادی که “رژیم کرفس” می گیرند این نکته را گوشزد کنم که کرفس نمی تواند تمام مواد معدنی و ویتامین مورد نیاز بدنتان را تامین کند.

اینگونه رژیم‌ها از سوی پزشکان و متختصصان تغذیه مورد انتقاد قرار گرفته است. پس در بهترین حالت شما میتوانید از آب کرفس به عنوان یک میان وعده عالی و یا از خود کرفس در سالاد خود استفاده کنید. کرفس را به عنوان مواد غذایی چربی سوز در لیست خرید خود قرار دهید.

حتماً بخوانید: مصرف کرفس چگونه به چربی سوزی کمک می کند؟

۳) غلات سبوس دار

نان سبوس دار یکی از غذاهای چربی سوز

تحقیقات نشان داده‌اند که غلات سبوس دار نسبت به غلات تصفیه شده سالم‌تر است. غلات سبوس دار خطر ابتلا به انواع بیماری از جمله دیابت و سرطان را کاهش می دهد. انواع غلات می‌تواند یک قسمت خوب از رژیم غذایی باشند. غلات سبوس دار زمان بیشتری برای هضم نیاز دارد و به شما احساس سیری می‌دهد. همین باعث می شود سراغ خوردنی های دیگر نروید. همین موضع غلات سبوس دار را جزء غذاهای چربی سوز قرار می دهد.

غلات سبوس دار سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است و چربی کمی دارد. اما چون غلات سبوس دار جزء کربوهیدرات‌ها محسوب می‌شود نباید در خوردن آنها زیاده روی کنید. در مطلب مربوط به انتخاب بهترین نان در رژیم غذایی من به شما کمک می کنم تا بهترین نوع نان را انتخاب کنید و از فواید آن بهره مند شوید.

حتماً بخوانید: بهترین نان برای لاغری کدام است؟

۴) چای سبز:

چای سبز یکی از مواد غذایی چربی سوز عالی

چای سبز یک چربی سوز طبیعی است که باعث می‌شود متابولیسم شما افزایش یابد. چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است. خواص آنتی اکسیدانی از بدن شما در برابر بیماری‌های مختلف محافظت می‌کند. اگر از خواص آنتی اکسیدانی چای سبز بگذریم، به تازگی مطالعات نشان دادند که افرادیکه روزانه به طور منظم چای سبز می نوشند و ورزش می کنند چربی شکمی آنها کاهش بیشتری داشته است.

این خبر بسیار خوبی برای کسانی است که به دنبال تناسب اندام هستند. چای سبز یک نوشیدنی عالی برای افرادی است که که می‌خواهند لاغر شوند و وزن کم کنند. درست است که چای سبز یکی مواد غذایی چربی سوز محسوب می‌شود اما برای رسیدن به تناسب اندام  به تنهایی نمی‌تواند برایتان کاری انجام دهد. برای اینکه بیشترین نتیجه را بگیرید رژیم غذایی مناسب و فعالیت منظم داشته باشید.

حتماً بخوانید: چای سبز معجزۀ طبیعت برای کاهش وزن

۵) امگا-۳

ماهی یکی از غذاهای چربی سوز عالی

گوشت ماهی یک منبع غنی از پروتئین با کیفیت بالاست. ماهی های چرب مثل سالمون (آزاد)، قزل آلا، ساردین و… تنها منبع دارای اسیدهای چرب DHA و EPA هستند. این ۲ اسیدچرب جزء امگا ۳ محسوب می شوند. امگا ۳ برای رشد و نمو طبیعی بدن ضروری اند. ضروری به این معنی است که، بدن شما قادر به تولید کافی آنها نیست. شما تنها از راه غذایی که میخورید می توانید آنها را به بدن خود برسانید. با توجه به اینکه این ۲ ماده عالی برای سلامتی در ماهی های چرب نهفته اند، دیگر باید متوجه شده باشید که دلیل این همه تاکید بر مصرف ماهی های چرب چیست!

امگا-۳ باعث افزایش متابولیسم بدن می شود. امگا-۳ یک اسید چرب است که روی سطح هورمون لپتین تاثیر می‌گذارد. این هورمون بر روی احساس سیری تاثیرگذار است. همانطور که گفته شد امگا-۳ در بدن تولید نمی شود و فقط باید از طریق خوردن به‌ ویژه ماهی سالمون و یا مصرف مکمل امگا-۳ این ماده با ارزش را به بدن وارد کنید. ماهی یکی از غذاهای چربی سوز عالی محسوب می‌شود.

۶) کافئین

قهوه یکی از مواد غذایی چربی سوز

شما می‌توانید یک روز عالی را با خوردن یک فنجان قهوه آغاز کنید. زیرا قهوه باعث می‌شود که شما سرحال شوید. کافئین یک چربی سوز سوز طبیعی است ومیتواند در لاغری و کاهش وزن نقش بسیار مهمی داشته باشد. به همین دلیل در بسیاری از قرص‌های چربی‌سوز از دوز بالای کافئین استفاده می‌شود. دوز مصرفی کافئین بسیار مهم است. اگر دوز مصرفی از حد نرمال بالاتر باشد می‌تواند بر بدن اثرات جبران‌ناپذیری داشته باشد.

کافئین باعث افزایش ضربان قلب و اکسیژن مصرفی می‌شود. این دو عامل به سوختن کالری بیشتر منجر می‌شود. یادتان باشد یک فنجان قهوه تلخ می تواند به کاهش وزن شما کمک کند. پس اگر تا به امروز فنجان قهوۀ شما همراه با شکر و خامه بود بهتر است به جای آنها از کمی دارچین استفاده کنید و از قهوۀ خود لذت ببرید. قهوه یکی از مواد غذایی چربی سوز عالی است.

حتماً بخوانید: کافئین چربی سوز طبیعی

۷) آووکادو

آووکادو یکی از مواد غذایی چربی سوز

آووکادو جزو غذاهای چربی سوز عالی محسوب می‌شود. آووکادو سرشار از چربی‌های غیر اشباع است. در نتیجه باعث افزایش متابولیسم می‌شود. به آووکادو در۱۲مادۀ شگفت انگیزی که برای زنان در مطالب قبلی معرفی کردیم اشاره شده است.

این ماده سطح کلسترول خون، خطر بیماری‌های قلبی و سکته را کاهش می‌دهد. همچنین برای تقویت چشم‌ و مو بسیار خوب است. به علت اینکه آووکادو سرشاز از چربی های مفید است به شما در احساس سیری کمک شایانی خواهد کرد.

آووکادو شما را ساعت ها از مصرف هله و هوله در امان نگاه می دارد. همین موضوع باعث می‌شود که آووکادو در لیست غذاهای چربی سوز قرار بگیرد.امروزه در کشور ما مصرف آووکادو افزایش پیدا کرده و این می تواند خبر بسیار خوبی برای دوستاران تناسب اندام و تغذیه باشد.

حتماً بخوانید: ۱۲ مادۀ شگفت انگیز برای خانم ها

۸) غذاهای تند

غذاهای تند به عنوان غذاهای چربی سوز هستند

هر نوع غذای تندی جزء غذاهای چربی سوز محسوب می‌‌شود. غذاهای تند کمک می‌کند که بدن کالری بیشتری بسوزاند.  فلفل دارای ماده ای به نام کاپسایسین است که مزایای زیادی در چربی سوزی دارد. به طور کلی هرچقدر فلفل تندتر باشد حاوی مقادیر بالاتری از کاپسایسین است. اگر مشکلات معده ندارید بهتر است فلفل را به غذایتان اضافه کنید و از این چربی‌ سوز طبیعی نهایت استفاده را ببرید.

۹) تخم مرغ

تخم مرغ یکی از غذاهای چربی سوز

یک عدد تخم مرغ آبپز ۷۰ کالری دارد اما می‌تواند در احساس سیری شما نقش مهمی داشته باشد. تخم مرغ سرشار از پروتئین، املاح و ویتانین‌ها است. خوردن تخم مرغ در ورزشکاران، نوجوانان و کودکان بسیار توصیه می‌شود.

شما به عنوان یک فرد بالغ می‌توانید ۳-۴ عدد تخم مرغ در برنامه هفتگی‌تان اضافه کنید. کسانیکه کلسترول خونشان بالاست نباید مصرف تخم مرغ را قطع کنند. تحقیقات نشان داده اند که زرده تخم مرغ به هیچ عنوان کلسترول را بالا نمب برد.

بیشترین عاملی که تخم مرغ را جزء غذاهای چربی سوز قرار می دهد پروتئین موجود در سفیده آن است. پروتئین سفیده می تواند به شما احساس سیری دهد. در حالیه یک عدد سفیده تخم مرغ تنها شامل ۲۰ کالری است. پس با خیال راحت سفیده تخم مرغ را در رژیم غذاییتان بگنجانید

۱۰) کره بادام زمینی

کره بادام زمینی یکی از غذاهای چربی سوز

اگر به بادام زمینی آلرژی ندارید پس کره بادام زمینی را در رژیم غذایی خود حتماً اضافه کنید. کره بادام زمینی در هر ۱۰۰گرم ۶۰۰ کالری دارد. بر عکس سایر غذاهای چربی سوز که در این مطلب نام بردم کره بادام زمینی کالری بسیار بالایی دارد. اما نکته اینجاست که اگر تنها یک قاشق چای خوری از آن را در صبحانۀ خود بخورید شما ساعت‌ها سیر هستید. در احساس سیری به سراغ خوردن هله‌ و هوله نخواهید رفت. چربی کره بادام زمینی جزء چربی‌های خوب محسوب می‌شود و شامل فیتوسترول است. فیتوسترول بر عکس کلسترول برای سلامتی قلب و عروق مضر نیست.

تحقیقات نشان داده اند که هر ۳۲گرم کره بادام زمینی تقریباً ۵۰ میلی گرم فیتوسترول دارد. محققان گزارش کردند که مصرف روزانه ۲گرم فیتوسترول تا ۱۰درصد از کلسترول بد یا LDL  می کاهد که این میزان بسیار عالی است.

۱۱) دارچین

استفاده از دارچین فقط در کیک و شیرینی خلاصه نمی شود. شاید اگر مزایای دارچین را برای چربی سوزی بدانید آن را بیشتر مصرف می‌کنید. خوردن یک قاشق چای خوری دارچین در روز می تواند مقدار مناسبی برای بهره وری از فواید آن باشد. دارچین باعث منظم شدن سطح گلوکز خون شما میشود. این ثابت بودن در سطح گلوکز خون نقش مهمی در سطح انرژی  و احساس سیری شما دارد. پس دارچین را به لیست مواد غذایی چربی سوز دیگر اضافه کنید.

۱۲) آجیل و دانه های روغنی

آجیل یکی از مواد غذایی چربی سوز

شاید یکی دیگر از اشتباهات تغذیه در کسانیکه رژیم دارند حذف هر نوع مادۀ چرب است. در حالیکه یک رژیم هوشمندانه رژیمی است که۲۰ تا ۳۰% از مواد غذایی از چربی مفید تشکیل شده باشد. این یعنی کاهش وزن بیشتر. زیرا مواد غذایی که دارای چربی های خوب هستند می توانند احساس سیری را ساعت ها در شما ثابت نگه دارند.

یکی از موارد مهم در رژیم ها مصرف آجیل و یا دانه های روغنی است. همانطور که می دانیم کالری این مواد بسیار بالاست عکس سایر غذاهای چربی سوزی که معرفی کردیم. به همین دلیل در مصرف آجیل زیاده روی نکنید. تمام اطلاعات مربوط به کالری و مقدار مصرف آجیل ها را می توانید در مطلب مرتبط زیر مشاهده کنید.

شما کدام یک از این مواد غذایی چربی سوز زیر را بیشتر دوست دارید؟ غذای مورد علاقه خود را به ما بگویید تا ما شما را از خواص آن آگاه سازیم.

فراموش نکنید شما هم می‌توانید تجربیات و نظرات خودتان را از طریق قسمت نظرات در سایت یا اینستاگرام فیت لیدی با ما به اشتراک بگذارید.

در ادامه بخوانید:  فواید آجیل برای سلامتی و کاهش وزن چیست؟

8 دیدگاه

  1. ممنون از فیت لیدی بخاطرمطالب زیباوآموزنده ببخشید میشه لطف کنید در مورد رژیم کانادای توضیح مختصری بدید که آیا گرفتنش درسته یانه ینهایت سپاسگذارم ازفیت لیدی

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید