9 اشتباه رایج هنگام استفاده از تردمیل

0
اشتباهات استفاده از تردمیل

استفاده از تردمیل این روزها به یکی از آسان ترین شیوه های تمرینی تبدیل شده است. بسیاری از افراد که حتی حوصله ورزش کردن را هم ندارند به استفاده از تردمیل به عنوان یک ورزش هوازی علاقه‌مندند. اما باید این موضوع را در نظر بگیرید که اگر از روش درست و اصولی از این وسیله استفاده نکنید ممکن است در درازمدت موجب آسیب به شما شود. پس تا جاییکه می شود باید نسبت به اشتباهات استفاده از تردمیل آگاه باشید.

 در این مطلب فیت لیدی قصد دارم هشت اشتباه رایج هنگام استفاده از تردمیل را به طور کامل مورد بررسی قرار دهم.

پوشیدن کفش نامناسب

یکی از اصولی ترین نکات برای شروع هر ورزشی استفاده از کفش مناسب ویژه آن ورزش است. وقتی هدف شما پیاده روی یا دویدن روی تردمیل یا در هر جای دیگری است باید به انتخاب کتانی مناسب بسیار دقت کنید.

در بسیاری از موارد افرادیکه تازه کار با تردمیل را شروع کرده‌اند از دردهایی در ناحیه پا و جلوی ساق شکایت می‌کنند. انتخاب کفش مناسب می‌تواند تا حد زیادی مانع از آسیب های مربوط به زانو یا کمر شود. پس یکی از اشتباهات استفاده از تردمیل که بسیار رایج است پوشیدن کفش نامناسب در هنگام پیاده روی و یا دویدن روی این وسیله است.

اگر قصد استفاده از این وسیلۀ ورزشی را دارید به پوشیدن کفش مناسب دقت کنید.

گرم نکردن مفاصل مچ پا، زانو و ران

بسیاری از افراد قبل از استفاده از تردمیل اصلاً توچهی به اصل گرم کردن ندارند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به محض اینکه روی تردمیل می روید شروع می کنید به دویدن یا حتی از روش تمرینات اینتروال روی تردمیل استفاده می کنید.

 اگر قرار است که روی تردمیل بدوید و یا حتی پیاده روی سریع داشته باشید این موضوع بسیار مهم است که قبل از شروع، حتماً بدنتان را گرم کنید. به ویژه گرم کردن مفاصل مچ پا، زانو و ران قبل از استفاده از تردمیل بسیار حائز اهمیت است. پس اشتباه شایع دیگر هنگام استفاده از تردمیل گرم نکردن بدن پیش از استفاده از آن است.

 یادتان باشد برای دفعۀ بعد که خواستید از این وسیله استفاده کنید با حرکات نرمشی سبک به ویژه مفاصل پایین تنه خود را گرم کنید تا از احتمال آسیب روی مفاصل پایین تنه خود پیشگیری نمایید.

خیره شدن به صفحه نمایش تردمیل

 این مورد هم از دیگر اشتباهات استفاده از تردمیل است که بسیار شایع است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که تمام حواستان روی اعداد نوشته شده روی تردمیل باشد. این کار باعث می شود سرتان کمی به سمت پایین خم شود و این موضوع باعث می شود که فرم پیاده‌روی و دویدن تان تغییر کند و حتی روی نفس‌گیری‌تان تاثیر منفی بگذارد.

در بیشتر موارد افراد به خاطر اینکه می خواهند کالری سوزانده شده حین پیاده‌روی و دویدن خود را چک کنند به صفحه نمایش تردمیل خیره می‌‌شوند. به جای تمرکز روی کالری سوزانده شده در حین تمرین روی ورزش‌تان تمرکز کنید و شدت تمرین‌تان را افزایش دهید.

طول گام خیلی کوتاه یا خیلی بلند

فرقی نمی کند روی تردمیل باشید یا در پارک یا در پیست دو و میدانی باید طول گام تان را با سرعت خود تنظیم کنید. عدم توجه به این موضوع راندمان کارتان را تحت تاثیر قرار می دهد و در بیشتر موارد باعث خستگی زودرس می‌شود. در نتیجه مجبورید زودتر از آنچه که باید تمرینتان را به اتمام برسانید.

بسیاری از افراد عادت دارند یا با طول گام کوتاه و یا با طول گام بلند پیاده روی کنند یا بدوند. اگر شما هم این عادت اشتباه را دارید سعی کنید که با تمرین طول گامتان را با سرعت خود تنظیم کنید.

استفاده بیش از حد از شیب

استفاده بیش از حد از شیب تردمیل برای افرادی که مشکلات اسکلتی عضلانی خاصی ندارند مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما موضوع حائز اهمیت این است که حتی اگر مشکلی هم نداشته باشید استفاده بیش از حد از شیب می تواند در دراز مدت باعث درد در کمر و زانو شود.

پس بهترین روش استفاده از شیب این است که تعادل را رعایت کنید. یعنی هفته‌ای یک تا دو بار به تناسب تعداد جلساتی که از تردمیل استفاده می کنید آن را روی شیب بگذارید. اما اگر کمردرد یا زانو درد دارید استفاده از شیب را به شما توصیه نمی کنم.

 پس یکی دیگر از اشتباهات استفاده از تردمیل که بسیار رایج است استفاده بیش از حد از شیب آن است.

گرفتن مداوم دسته های تردمیل

اشتباهات استفاده از تردمیل

یکی از راهکارهایی که عملکرد شما را در پیاده‌روی و دویدن افزایش می دهد این است که دست ها باید هماهنگ با پاها در کنار بدن حرکت کنند. در غیر این صورت ریتم راه رفتن و یا دویدن به هم می‌خورد.

از دیگر اشتباهات استفاده از تردمیل گرفتن مدام دسته های تردمیل است. کسانی که به طور مداوم دسته های تردمیل را نگه می‌دارند ریتم حرکت در آنها به هم می‌خورد.

اما اگر فرد مبتدی هستید و به تازگی کار با تردمیل را شروع کرده‌اید اشکالی ندارد که برای حفظ تعادل خود در چند جلسه ابتدایی شروع کار، از دستگیره های تردمیل استفاده کنید. اما به تدریج سعی کنید که دست ها را هماهنگ با ریتم گام خود حرکت دهید و از دستگیره ها استفاده نکنید.

خم شدن بیش از حد به جلو و قوز کردن

از دلایل خم شدن بیش از حد به جلو حین تردمیل زدن گرفتن دسته های آن و یا خیره شدن به مانیتور تردمیل است. البته برخی افراد در حالت عادی هم بدون این که روی تردمیل باشند هنگام پیاده روی و یا دویدن عادت دارند خود را به سمت جلو خم کنند.

همانطور که موقع ایستادن سعی می کنید قوز نکنید موقع پیاده روی و یا دویدن نیز باید شانه هایتان را عقب نگه دارید. خم شدن بیش از حد به سمت جلو و قوز کردن باعث می‌شود که شما نتوانید به درستی نفس گیری کنید و می تواند موجب خستگی زودرس در تمرین شود.

تمرین بی هدف و بدون برنامه

خیلی از افراد فکر می‌کنند دستگاه های هوازی نیاز به برنامه ندارند و همین که عرق آن ها در بیاید، پس تمرین خوبی داشته اند. در صورتی که متاسفانه باید بگویم که برای دستیابی به نتایج بهتر از تردمیل، دوچرخه ثابت، الپتیکال و یا هر وسیلۀ هوازی دیگر باید با توجه به اهداف تان برنامه ویژه داشته باشید.

شاید شما عادت دارید هر روز نیم ساعت روی تردمیل پیاده روی کنید اگر یک مربی متخصص به شما برای این نیم ساعت با توجه به هدف تان برنامه تمرینی بدهد مطمئناً شما خیلی زودتر به نتیجه دلخواه تان خواهید رسید.

استفاده بیش از حد از دست ها

یکی دیگر از اشتباهات استفاده از تردمیل استفاده بیش از حد از دست ها است. اینکار باعث صرف انرژی زیادی زیاد و خستگی زودرس می شود. سعی کنید هنگام پیاده روی یا دویدن روی تردمیل دست هایتان را هماهنگ با گام هایتان حرکت دهید و از انها بیش از حد استفاده نکنید.

در ادامه بخوانید: بهترین روش استفاده از تردمیل چگونه است؟
از اولین سال های فعالیتم به عنوان فیزیولوژیست ورزشی و مدرس علم تمرین، هر روز با باورهای نادرست زیادی در زمینه تناسب اندام سر و کار داشتم. این موضوع باعث شد تا دغدغه و هدف اصلی من تغییر نگرش زنان و دختران سرزمینم در زمینه ورزش، تغذیه و تناسب اندام باشد. این دغدغه دلیل اصلی راه اندازی فیت لِیدی بود و خوشحالم بعد از چند سال تلاش، امروز با یک تیم علمی و با تجربه از بانوان در خدمت همه بانوان سرزمینم هستیم.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید