۸ دلیل برای اینکه چرا چربی‌ شکم شما از بین نمی‌رود!

این روزها اکثر مردم از ظاهر خود راضی نیستند و بخشی از بدن که همه از آن بدشان می آید چربی شکم است. ممکن است شما برای از بین بردن چربی شکم خود راه های متفاوتی را امتحان کرده و نتیجه نگرفته باشید. در این مطلب ۵ دلیل را بررسی می کنیم که چرا چربی شکم شما از بین نمی رود.

۱) افزایش سن

وقتی‌ که سنتان بالاتر می رود بدن شما به سمتی می‌رود که تمایل بیشتری به افزایش وزن و افزایش چربی‌ شکم دارد. هم زنان و هم مردان با افزایش سن مقدار سوخت‌و‌ساز بدنشان – مقدار کالری مورد نیاز برای عملکرد نرمال بدن- کاهش می یابد.

زنان با افزایش سن به مرحله یائسگی ( قطع قاعدگی) می‌رسند. پرفسور غدد مایکل جنسن اعتقاد دارد که اگر زنان وزنشان پس از رسیدن به دوران یائسگی افزایش یابد، این احتمال بیشتر وجود دارد که چربی ها در ناحیه شکم ذخیره شود. در دوران یائسگی تولید هورمون های زنانه یعنی استروژن و پروژسترون کاهش می یابد، در ضمن سطح تسترون نیز شروع به پایین آمدن می‌کند. این تغییر در هورمون‌ها موجب افزایش ذخیره چربی در ناحیه شکم زنان می‌شود. اما خبر خوب این است که شما می‌توانید با این مشکل مبارزه کنید. در ادامه به شما توضیح می‌دهم که بهترین روش کدام است.

پونیشا :: نیروی کار مجازی

۲) تمرین اشتباه

شرکت در کلاسهای ایروبیک، پیاده‌روی و دویدن برای سلامتی شما بسیار عالی است اما تمرینات هوازی به تنهایی برای کم کردن سایز کمر شما کافی نیست. متخصصان بر این باورند که شما نیاز دارید تمرینات بدنسازی و هوازی را برای بهترین نتایج ترکیب کنید.

تمرینات بدنسازی برای زنان بسیار مفید است زیرا باعث تقویت عضلات شده و عضله بیشتر باعث می‌شود بدن شما چربی بیشتری بسوزاند. دلیل علمی از زبان کیت پتن متخصص تغذیه در کلینیک کلیولند این است که بدن با درصد عضله بیشتر کالری زیادتری نسبت به بدن با درصد چربی بیشتر می‌سوزاند.

Woman-exercising-in-her-f-008

مطلب مرتبط: ۲۰دلیل برای اینکه چرا زنان باید ورزش بدنسازی را انتخاب کنند؟

۳)خوردن غذاهای فراوری شده

غلات تصفیه شده مثل نان سفید، کلوچه، چیپس‌ها و همچنین شکر تصفیه شده در نوشیدنی‌های شیرین و دسرها باعث ورم (التهاب) در بدن شما می‌شوند. چربی شکم به التهاب یا ورم وابسته است، همچنین خوردن بیش از حد غذاهای فراوری شده مانع از این می‌شود که شما چربی شکم خود را از دست دهید. غذاهای طبیعی مثل میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل سرشار از آنتی‌اکسیدان است که یک مادۀ ضد التهابی مناسب است و به کاهش چربی شکم شما کمک می‌کند.

Products-with-a-high-sugar-content

۴)شما چربی‌های نامناسب می‌خورید

بدن شما به همۀ چربی‌ها به طور یکسانی جواب نمی‌دهد. تحقیقات نشان داده است که مصرف بالای چربی‌های اشباع شده ( انواع گوشت و لبنیات) در رژیم غذایی باعث افزایش چربی احشایی می‌شود. به عبارت دیگر، چربی‌های اشباع نشده ( روغن زیتون و آووکادو) و نوع ویژه‌ای از چربی‌های اشباع نشده ( امگا-۳، گردو، دانه‌های آفتابگردان و ماهی‌های چرب مثل سالمون) اثرات ضد التهابی در بدن دارند که برای بدن شما مفید است. اما متخصصان تغذیه هشدار داده‌اند که خوردن زیاد چربی‌ها از هر نوعی کالری مصرفی شما را افزایش می‌دهد و می‌تواند منجر به اضافه وزن شما ‌شود، بنابراین از چربی‌های مفید در رژیم غذایی خود در حد متوسط  لذت ببرید.

Meat_Group_02

مطلب مرتبط: بهترین غذاهای چربی سوز کدام اند؟

۵) پایین بودن شدت تمرینات

چربی شکم بسیار سرسخت است. یک مطالعه که در مجله پزشکی ورزشی منتشر شد نشان داد که افرادی که یک جلسه با شدت بالا ( تمرینات HIT) تمرین می‌کنند نسبت به افرادی که تمرینات با شدت پایین انجام می‌دهند چربی‌های شکم خود را بیشتراز دست داده‌اند. در حقیقت تمرینات با شدت پایین تغییرات چشم‌گیری در افراد ایجاد نمی‌کند. شما به تمریناتی با شدت بالا نیاز دارید زیرا هدف نهایی سوزاندن کالری بیشتر است و تمرینات شدید دقیقاً شما را به این هدف می‌رساند. تمرینات با شدت بالا باعث می‌شود شما کالری بیشتری در زمان کمتر بسوزانید.

مطلب مرتبط: چربی سوزی با تمرینات اینتروال شدید HIT

۶) داشتن استرس

working-woman

 مدتی است که مشغلۀ فکریتان زیاد شده است و فشار زیادی چه از نظر کاری چه از نظر مسائل خانوادگی روی شماست در همین زمان احساس می کنید که سایزتان زیاد شده است. تحقیقات زیادی نشان داده اند که استرس بر چربی شکم تاثیر گذار است. همۀ ما ممکن است به هر دلیلی در طول روز و یا در زندگی دچار استرس شویم اما اینکه چگونه بتوانیم استرس را کنترل کنیم نکته اصلی است. شاید بهترین کاری که می‌توانید برای از بین بردن استرس انجام دهید شامل: وقت گذرانی با خانواده و دوستان، یوگا و یا هر ورزشی که علاقه دارید، می‌باشد.

استرس باعث افزایش هورمون کورتیزول در بدن می‌شود و این هورمون سوخت و ساز بدن را کاهش می‌دهد و این عامل اصلی ارتساط بین استرس و چاقی است.

محققان نتیجه‌ گرفته‌اند که بهترین راه از بین بردن استرس و چربی شکم ورزش کردن است.

۷) اعتقاد به چربی سوزی موضعی

بسیاری از افراد و مربیان هنوز اعتقاد دارند که برای از بین بردن چربی شکم بهترین گزینه تمرینات دراز و نشست می باشد، اما امروزه و با توجه به پیشرفت در علم تمرین باور چربی سوزی موضعی از اعتبارش کاسته شده است و بسیاری از مربیان حرفه ای می دانند که دراز و نشست راه حل قطعی برای کاهش چربی این ناحیه نیست. بهترین راه حل ترکیب تمرینات بدنسازی، هوازی شدید و تمرینات مربوط به عضلات میان تنه core (عضلات میان ‌تنه یا عضلات کُر شامل عضلات سطحی ( شامل عضلات راست شکمی، مایل داخلی، مایل خارجی و راست کننده‌های کمر) و عضلات عمقی ( شامل عضلات عرضی شکم، چند سر یا مولتی‌فیدوس، دیافراگم و کف لگنی) می باشد. ) است.

vertical-leg-crunch

مطلب مرتبط: آیا دراز و نشست باعث از بین رفتن چربی شکم می شود؟

۲۰ تمرین عالی با وزن بدن برای قوی شدن عضلات میان تنه

۸) نداشتن انگیزه

آیا شما واقعا به این نتیجه رسیده اید که باید چربی شکمتان را کاهش دهید؟ کاهش چربی شکم زمانی اتفاق می افتد که شما ترکیبی از یک رژیم غذایی درست و ورزش کافی را همزمان در زندگیتان داشته باشید.  از بین بردن چربی های شکم با یک هفته یا دو هفته رژیم های غیر اصولی گرفتن از بین نمی رود بلکه نیاز به تغییر در نوع رفتار و سبک زندگی برای همیشه است. اگر هنوز این انگیزش در شما ایجاد نشده که برای همیشه سبک زندگیتان را تغییر دهید پس خودتان را خسته نکنید در خودتان انگیزه ایجاد کنید تا بتوانید در کنار ورزش، رژیم غذایی مناسب را هم داشته باشید.

مطلب مرتبط: ۴ نکته کلیدی برای داشتن شکمی صاف

پونیشا :: نیروی کار مجازی

سحر صفری

متخصص علم تمرین و فیزیولوژی ورزشی کاربردی، رئیس انجمن فیتنس دانشگاه پیام نور کشور، مدرس کلاس های تئوری و عملی مربیگری بدنسازی بانوان از سال 92 الی 94 زیر ، اولین مدرس دوره فیتنس بانوان در فدراسیون بدنسازی.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۰ پاسخ

 1. mojdeh گفت:

  فیت لیدی بسیار سایت مفید و کاربردی است،از راهنمایی ها و مطالب خوبتون متشکرم.و همچنین خیلی نتیجه بخش هست توصیه های ورزشیتون،لطفا باز هم ما رو از مطالب جدید در رابطه با مسایل ورزش و تناسب اندام مطلع کنید،ممنون

 2. mehrnoosh گفت:

  بسیار عالییییییییی بود

 3. ازاده گفت:

  ممنون وسپاس از اینهمه مطالب مفیدتون

 4. سهیلا گفت:

  نوشته های شما کاربردی و عالیست. موفق باشید.

 5. پرگل رضازاده گفت:

  چقدر عالی جواب سوالام رو گرفتم

 6. sadaf گفت:

  ممنون خیلی آموزنده بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *