آیا تبدیل عضله به چربی در صورت قطع تمرین امکان پذیر است؟

عضله و چربی دو نوع مختلف از بافت هستند و نمی‌توان یکی از آن‌ها را به دیگری تبدیل کرد. عضله بافت نرم فعّال تولیدکننده حرکت است. از طرف دیگر چربی ذخیره انرژی بدن است. تبدیل دو بافت با سلول‌های متفاوت به هم از لحاظ فیزیولوژیک غیرممکن است.

jj

وقتی خانم‌ها تمرین با وزنه را کنار می‌گذارند، به علّت عدم فعّالیت، شروع به از دست دادن عضلات می‌کنند و به دلیل ترس از چاقی به یک رژیم غذایی نادرست -که مخصوص آن‌ها تهیّه نشده است- روی می‌آورند. بنابراین عادت‌های غذایی بد، هم‌زمان با پایین آمدن متابولیسم پایه-که ناشی از عدم فعّالیت است- ترکیب می‌شود و در حقیقت چیزی که اتّفاق می‌افتد، این است که از بافت عضلانی کاسته و به بافت چربی انباشته می‌شود.

پس نه تنها امکان تبدیل عضله به چربی وجود ندارد، بلکه چربی را نیز با تمرین نمی‌توان به عضله تبدیل کرد، زیرا چربی و عضله دو نوع متفاوت از بافت هستند و در دو فرآیند متفاوت شکل می‌گیرند. شاید این دو فرآیند به هم مرتبط باشند، امّا یکسان و هم‌زمان نیستند.

پونیشا :: نیروی کار مجازی
پونیشا :: نیروی کار مجازی

سحر صفری

متخصص علم تمرین و فیزیولوژی ورزشی کاربردی، رئیس انجمن فیتنس دانشگاه پیام نور کشور، مدرس کلاس های تئوری و عملی مربیگری بدنسازی بانوان از سال 92 الی 94 زیر ، اولین مدرس دوره فیتنس بانوان در فدراسیون بدنسازی.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *