بهترین زمان ورزش برای چربی سوزی کدام است؟

شاید برای خیلی ها این سوال به وجود آمده باشد که بهترین زمان ورزش برای چربی سوزی کدام است؟ و یا اینکه ورزش کردن در صبح میتواند در روند کاهش وزن تاثیر بیشتری داشته باشد یا خیر؟

زمان تمرین تنها یکی از عوامل اثرگذار بر عملکرد ورزشی است و عوامل مهم دیگر مثل شدت و مدت تمرین نسبت به انتخاب زمان تمرین نقش بسیار پررنگ تری در رسیدن به اهداف شما ایفا می کنند.

قبل از اینکه در مورد انتخاب بهترین زمان تمرین برای رسیدن به اهداف مختلفتان تصمیم بگیرید بهتر است از تمام زوایا محاسن و معایب تمرین در صبح و عصر را به طور علمی و با توجه به تحقیقات انجام شده بررسی کنید تا شما بتوانید به راحتی انتخاب خود را انجام دهید.

بهترین زمان ورزش برای چربی سوزی کدام است؟

پونیشا :: نیروی کار مجازی

مزایای تمرین صبحگاهی

  • در یک تحقیق افرادیکه در ورزش صبحگاهی شرکت کرده بودند با تمرکز و انرژی بیشتری کار روزانه خود را انجام دادند.
  • تحقیقات طولانی مدت نشان دادند افرادیکه در ورزش صبحگاهی شرکت میکنند احتمال اینکه عادت به ورزش کردن را کنار بگذارند نسبت به افرادیکه در ساعات دیگری از روز ورزش میکنند، بسیار کمتر است.
  • برای بسیاری از افراد ورزش صبحگاهی بسیار مناسب تر است زیرا احتمال اینکه بعد از اتمام مشغله های کاری خسته باشند و از ورزش کردن صرف نظر کنند بسیار زیاد است.
  • ورزش صبحگاهی شدید با شکم خالی می تواند باعث از دست دادن عضلات شود و این با هدف از دست دادن چربی بدن بسیار متفاوت است. به همین دلیل این نکته را باید به خاطر سپرد که قبل از تمرینات باید یک صبحانه سرشار از پروتئین خورده شود تا بدن به علت فقدان انرژی مجبور به سوزاندن پروتئین نشود.

مطلب مرتبط: بهترین مواد غذایی برای وعده صبحانه چیست؟

  • اگر به هر دلیلی این امکان وجود نداشت که قبل از تمرین صبحگاهی، صبحانه مصرف شود باید شدت تمرینات به علت پایین بودن سطح انرژی کاهش یابد.

مطلب مرتبط: آیا ورزش کردن با شکم خالی باعث چربی سوزی می شود؟

معایب ورزش صبحگاهی

  • تمرینات صبحگاهی شدید می تواند شرایط استرس زایی به بدن وارد کند. زمانیکه بدن به ورزش کردن در صبح عادت ندارد این شرایط استرس زا بیشتر بدن را تحت تاثیر قرار میدهد. پس برای جلوگیری از آسیب و کاهش شرایط استرس زا باید شدت تمرینات را پایین آورد و پس از اینکه بدن به ورزش صبحگاهی عادت کرد یا به عبارت دیگر به تمرین در صبح سازگار شد می توان به تدریج به شدت تمرینات افزود.

بهبود عملکرد ورزشی با تمرین در عصر

این نکته برای ورزشکاران حرفه ای که در تیم های مختلف فعالیت می کنند بسیار مهم است. تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است. در چندین تحقیق که در آنها به ورزشکاران در صبح و عصر تمرین داده بودند، نتیجه گرفتند که عملکرد ورزشی، قدرت و توان در ورزشکاران در عصر بهتر از صبح بود.

بهترین زمان ورزش برای چربی سوزی کدام است؟

نکات کلیدی:

اگر هدفتان از تمرین، ورزش قهرمانی نیست؛ نکته مهم از نظر متخصصین فیزیولوژی ورزش این است که شما عادت به ورزش کردن را در الگوی زندگیتان بگنجانید و اینکه دقیقا چه زمانی را به فعالیت اختصاص می دهید خیلی از اهمیت بالایی برخوردار نیست.

BN563T woman stretching on the beach

اگر زمان دارید من به شما ورزش صبحگاهی را پیشنهاد می کنم، وقتی روزتان را با فعالیت آغاز می کنید بر کل روزتان تاثیر مثبتی دارد و تحقیقات نشان داده است افرادیکه صبح ها ورزش می کنند بیشتر عادت به فعالیت های بدنی را حفظ  میکنند و یک نکته دیگر این است که وقتی صبح ورزش می کنید یعنی فعالیتتان را قبل از مشغله های کاری دیگرتان انجام داده اید و امکان اینکه مشغله های روزمره مانع از ورزشتان شود بسیار کم است.

اما اگر صبح ها مشغول هستید این را بدانید که هر موقع از روز صبح، ظهر و یا عصر ورزش کنید زمان آن زیاد بر روی کاهش وزن تاثیری ندارد و بدن خیلی سریع خود را به زمان تمرین سازگار می کند، چیزی که  اهمیت دارد این است که که فقط ورزش کنید و تا رسیدن به هدفتان تلاش کنید.

 

پونیشا :: نیروی کار مجازی

سحر صفری

متخصص علم تمرین و فیزیولوژی ورزشی کاربردی، رئیس انجمن فیتنس دانشگاه پیام نور کشور، مدرس کلاس های تئوری و عملی مربیگری بدنسازی بانوان از سال 92 الی 94 زیر ، اولین مدرس دوره فیتنس بانوان در فدراسیون بدنسازی.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *