آیا دستگاهای ویبراتور واقعاً موثرند؟

ادعاهای زیادی درباره دستگاه های ویبراتور وجود دارد. به تمامی محصولاتی که ادعا دارند تا با استفاده از آنها و بدون هیچ زحمتی قویتر ، سالمتر و حتی لاغرتر می شویم، باید با دقت بیشتری نگاه کرد. برخی محققان طبق مطالعاتی قبول دارند که استفاده از دستگاهای ویبراتور برای ورزش کردن و توانبخشی ، مخصوصاً بهبود آسیب ها و مصدومیت های کمر موثر است. اما این موضوع به این معنی نیست که تمامی ادعاهای دستگاه ویبراتور مانند بهبود عملکرد یا تراکم استخوان برای افراد مبتدی صدق می کند. اجازه دهید بیشتر این موضوع را بررسی کنیم.

طبق بررسی های به عمل آمده همیشه محصولاتی که در برنامه های تلویزیونی معرفی می شوند آنچیزی که انتظار می رود از آب در نمی آیند! در حال حاضر دستگاهای ویبراتور بسیاری با مدل های مختلف در باشگاه ها و کلاس های ورزشی به علت قیمت ارزان و روش مصرفی ساده مورد استفاده قرار می گیرند و به نوعی به یک چیز عادی در باشگاها تبدیل شده اند. یک سری از این دستگاها تنها عمل به ارتعاش در آوردن را انجام می دهند و برخی دیگر مجهز به سیستمی تحت عنوان مربی مجازی هستند تا شما را در استفاده ی موثر از دستگاه راهنمایی کند اما جالب اینجاست که جهت های تکان دادن و به ارتعاش در آوردن آنها هم با یکدیگر متفاوت است ، برخی در جهت بالا و پایین تکان می خورند و بعضی از آنها بصورت الاکلنگی. تنها نقطه ی مشترک تمام این دستگاها میزان لرزش آنهاست ، یعنی همه ی آنها ۲۰ تا ۵۰ بار ارتعاش را در ثانیه به عمل می آورند و احساسی مثل سوار شدن بر روی رولرکاستر را به مصرف کننده خواهند داد اما داستان هنوز تمام نشده.

تولید کنندگان مدعی اند که این ارتعاشات باعث انقباض و کشش در عضلات می شود و همچنین عضلات بیشتری نسبت به انقباض ارادی درگیر می شوند. برخی از مطالعات علمی انجام شده این فرضیه را تایید می کند.

محققان دریافتند اجرای حرکات ورزشی بر روی دستگاه های ویبراتور عملکرد ورزشی را اندکی بهبود می بخشد. این تاثیر بسیار اندک شمرده شده است.

پونیشا :: نیروی کار مجازی

بر طبق یکسری پژوهش ها تنها بروی فرکانسی درست و مناسبی از ویبره (که هنوز بطور قطع ثابت نشده) مردان ورزشکاران آماتور انرژی مضاعفی طی چند دقیقه بعد از استفاده از ویبراتور در دویدن و پرش پیدا می کنند. همینطور لرزش و ارتعاشات ناشی از دستگاه ویبراتور می تواند گردش خون در بدن را تحریک کرده ( این مورد از نظر خوب یا بد بودن هنوز تایید نشده ) که شاید برای تسریع درمان و توانبخشی آسیب های نخاعی موثر باشد. اما در این موضوع شک و شبهاتی وجود دارد.

در حالی که برخی مطالعات از کار آمد بودن این دستگاها در برخی کارهای خاص مثل درمان های پزشکی سخن می گوید ، برخی تحقیات هم مزایای چنین محصولاتی را اغراق آمیز می داند و برای مثال عنوان شده است: تنها استفاده از ویبراتور برای مدتی کوتاه ( مثل ۳۰ ثانیه تا ۴ دقیقه ) که آن هم برای هر کس متفاوت است موثر می باشد. در نهایت گروهی این داستان ها را کذب و گروهی دیگر از تاثیر ویبراتورها بر روی تراکم استخوانی بدن سخن می گویند.

به رقص در آوردن تمام بدن با استفاده از ویبراتور ها می تواند از طرفی تاثیرات منفی هم در پی داشته باشد. رانندگان کامیون با توجه به اینکه همیشه در معرض فرکانس های خاص لرزشی مشابهی با دستگاه ویبراتور در حالت نشستن هستند دچار عارضه های عصبی و عضلانی در کمر خود خواهند شد و طبق صحبت های یکی از کارشناسان بزرگ این عرصه ، دستگاهای ویبراتور هم در حالی که شاید مشابه ی فرکانسی که کامیون ها بروی بدن رانندگان اعمال می کنند نباشد اما می تواند عوارضی مشابه را برای مفاصل فرد به ارمغان بی آورد. از این رو ایشان ورزشهای فول بادی مثل شنا رفتن ، پلنک و … که هزینه ی خاصی هم برای فرد در بر ندارد را بهترین گزینه خطاب می کند.

نتیجه ی چیست؟… شاید برای ورزشکارانی مثل ورزشکاران المپیکی افزایش قدرت پرش تا یک اینچ بیشتر با استفاده از دستگاهای ویبراتور بسیار پر اهمیت باشد اما برای افراد عادی که تنها می خواهند عملکرد خود را در ورزش کمی افزایش دهند بهترین گزینه ورزش کردن بصورت سنتی در باشگاهای ورزشی است.

دلایل منطقی و بالینی وجود دارد که تاثیرات دستگاهای ویبراتور را تایید می کند اما اکثر تولیدکنندگان در رابطه با تاثیر محصولات خود بیش از حد اغراق می کنند.

دستگاه ویبراتور

پونیشا :: نیروی کار مجازی

سحر صفری

متخصص علم تمرین و فیزیولوژی ورزشی کاربردی، رئیس انجمن فیتنس دانشگاه پیام نور کشور، مدرس کلاس های تئوری و عملی مربیگری بدنسازی بانوان از سال 92 الی 94 زیر ، اولین مدرس دوره فیتنس بانوان در فدراسیون بدنسازی.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *